BIOS güncelledikten sonra Secure Boot kapanıyor mu?

LFlame

Decapat
Anakart
gigabyte b450m s2h
Merhaba öncelikle. Bu konu hakkında bir kaynak bulamadım. Ben W11 kullanıyorum ve BIOS güncellemek istiyorum. Ben BIOS güncelledikten sonra Secure Boot ayarı kapanıyor mu? Tekrar açmam gerekecek mi yoksa açık mı? Kalacak RAM'lar ve eski değerine dönüyor biliyorum ama bu konu hakkında daha önce W 11 de BIOS güncellemiş veya bilen kişiler yanıtlarsa sevinirim. İyi günler.

Secure boot ne ise yariyor ki ? Mesela ben win11 kurdum dumduz girdim hic bir bios ayari yapmadim. Yapmam mi gerekiyordu ?
Dosyalar BIOS veya UEFI tarafından kontrol edilir ve bu esnada imzalanmamış veya doğrulanmayan yazılımları engeller. Bu teknolojinin temel amacı, bilgisayarların açılış sırasında bulaşabilecek olan zararlı yazılımlardan korunmasını sağlamaktır.

Dosyalar BIOS veya UEFI tarafından kontrol edilir ve bu esnada imzalanmamış veya doğrulanmayan yazılımları engeller. Bu teknolojinin temel amacı, bilgisayarların açılış sırasında bulaşabilecek olan zararlı yazılımlardan korunmasını sağlamaktır.

Ben dumduz UEFI Windows 11 kurdum ecure boot otomatık acık oluyor galıba. Zaten 11'lerde zorunlu diye bılıyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ek olarak bu teknolojinin top noktasında BIOS kullanıcı şifresi ve disk şifrelemesi kullanılırsa;

1. Yabancının anahtar yönetimine erişimi olmayacağından ve güvenli önyükleme tarafından engelleneceğinden bilgisayar harici bir USB ile başlatılamaz. Dolayısıyla format atılamaz.
  2. Disk şifreli olduğundan dışarıdan okunamaz.
  3. BIOS sıfırlanırsa bile diskteki bilgilere ulaşılamaz.
Doğru ayarlanırsa ev bilgisayarını kara kutu yapar. Bence Windows 11 ile varsayılan olarak gelmesi gereksiz bir şey. Daha da gereksizi sırf ego tatmini için Windows Pro kurup, bu sistem yüzünden verilerine erişimi kaybettikten sonra forumda ağlayanlar.
Kurtarma anahtarının yedeğini almadıysanız sittin sene disk şifresini çözemezsiniz. Evrenin var oluşundan bu yana geçen süreden 200 kat daha fazla zaman gerekir şifrenin kırılması için.

Teşekkürler yanıtlarınız için.
Örneğin Volarant oynamaya çalıştığınızda Vanguard hata verir ve secure boot ile ilgili bütün ayarları açmanız gerekir. Her BIOS update ile ayarlar resetlendiğinde bütün ayarları kontrol etmek biraz vakit alıyor tabiki. :D

Örneğin Valorant oynamaya çalıştığınızda Vanguard hata verir ve Secure Boot ile ilgili bütün ayarları açmanız gerekir. Her BIOS Update ile ayarlar resetlendiğinde bütün ayarları kontrol etmek biraz vakit alıyor tabii ki. :D

Secure Boot kapalıysa hata alırız acıksa almayız dogru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı