BİOS Güncellemek ne işe yarıyor?

Makaleler
1
Anakartım için BİOS güncellemesi bulunuyor MSI'ın sitesinde, güncellememin ne gibi yararları oluyor? Daha önce hiç yapmadım da güncellersem ne fark yaratır sormak istedim.

Anakartım MSI H81M-P33, 2014 BİOS sürümünü kullanıyorum gördüğüm kadarıyla ve 2018'de çıkmış BİOS güncellemesi var.

CPU desteği. RAM desteği. Stabilite falan. Her zaman güncel olmasında fayda var.
Her zaman en güncel *final* sürümünü kullanın. Beta versiyonlar sorunlu olabiliyor.
BIOS hataları, yeni özellikler ve işlevsellik, donanım ve UEFI iyileştirilmesi, önyükleme hataları, donanım desteği vs.
BIOS güncellemesi için flash bellek mi kullanmalıyız? Bildiğim kadarıyla BIOS güncelleme dosyasını flash belleğe kopyalayıp BIOS'a girip güncelleme dosyasını seçiyoruz fakat elimde flash bellek yok, CD hariç başka ne kullanabilirim? Örneğin dosyayı telefona kopyalasam ve telefonu da PC'ye bağlasam iş görür mü?

BIOS güncellemesi için flash bellek mi kullanmalıyız? Bildiğim kadarıyla BIOS güncelleme dosyasını flash belleğe kopyalayıp BIOS'a girip güncelleme dosyasını seçiyoruz fakat elimde flash bellek yok, CD hariç başka ne kullanabilirim? Örneğin dosyayı telefona kopyalasam ve telefonu da PC'ye bağlasam iş görür mü?
Evet. Anakart modelini söylersen yardımcı oluruz. Onun dışında flash bellek kullanmanız lazım. Yanlış bilgi vermiş olmayayım biraz bakın.

Evet. Anakart modelini söylersen yardımcı oluruz. Onun dışında flash bellek kullanmanız lazım. Yanlış bilgi vermiş olmayayım biraz bakın.
Yazmıştım hocam zaten ama tekrar yazayım: MSI H81M-P33.

Şu siteden dosyayı indirip flash belleğe kopyalıyorum ve BIOS'tan güncelleme dosyasını seçip yüklemeyi başlatıyorum değil mi? Nedense güncellemeyi başlattığım an elektrik gidecekmiş gibi hissediyorum.

BIOS güncellemesi için flash bellek mi kullanmalıyız? Bildiğim kadarıyla BIOS güncelleme dosyasını flash belleğe kopyalayıp, BIOS'a girip güncelleme dosyasını seçiyoruz, fakat elimde flash bellek yok, CD hariç başka ne kullanabilirim? Örneğin dosyayı telefona kopyalasam ve telefonu da PC'ye bağlasam iş görür mü?
PC tarafında USB kullanılması gerekir bazen. Çoğu BIOS da zaten qFlash gibi özelliklerle yükseltilir.

Laptop tarafında ise çoğu zaman .exe uzantılı BIOS utility ile yükseltme yapılır. Tabii laptop ve PC'nin anakartının resmi sitesine bakmakta fayda var.

Geri
Yukarı