BIOS güncellemenin zararı var mı?

Koray_07

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. BIOS'u güncellemeyi düşünüyorum ama güncellemeden sonra herhangi bir sorun olur mu diye merak ediyorum. Mesela SSD'yi, RAM'leri vb görmeme ya da Windows'u yeniden yükletme gibi şeyler yapar mı? Yoksa güncelleyip kaldığı yerden devam mı eder?

Herkese merhaba. BIOS'u güncellemeyi düşünüyorum ama güncellemeden sonra herhangi bir sorun olur mu diye merak ediyorum. Mesela SSD'yi, RAM'leri vb görmeme ya da Windows'u yeniden yükletme gibi şeyler yapar mı? Yoksa güncelleyip kaldığı yerden devam mı eder?
Bazı anakartlar bios güncellemesinden sonra çöp olabiliyorlar anakartını biosunu güncelleyenlere bi bakın forumlardan ama sorun yoksa hata düzeltmelerini barındırdığı için performansınız artar

BIOS güncellemesi yapmadan önce anakart, marka model bilgilerinizle uyumlu sürümü kontrol ederken sadece beta veya test olarak sunulan sürümleri yüklemeyin. Zaten o tarz bilgiler driver bilgilerinin yanında da yazar. Onun dışındaki markanın kendi orjinal sitesindeki yer alan sürümleri gönül rahatlığıyla yükleyebilirsiniz. Zaten gerekli test aşamasından geçerek oraya koyuluyor. Öyle arkadaşın dediği gibi çöp olur falan bunlar fazlasıyla komik şeyler. :)

Normal şartlarda BIOS güncellemesi çok önemli ve yapılması gereken bir adımdır bilgisayar sistemi için. Hem performans arttırır hem de birçok hatanın çözümü olur. Ancak çok spesifik anakartların yine çok spesifik modellerinde bazen bazı BIOS sürümleri bir önceki sürümden daha kötü çalışabiliyor. Bunu kısa bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. Eğer ki böyle bir durum yoksa rahatlıkla güncelleyebilirsiniz ancak güncelleme esnasında bilgisayarın kapanmamasına dikkat etmenizi öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı