BIOS güncellemesi sonrası performans kaybı

Pyrometheus

Hectopat
RAM
Gskill 8 Gb x 2 3200 Mhz
SSD veya HDD modeli
XPG 512 Gb SX600 M2 (2100mb/1400mb)
Ekran kartı
Asus TUF 3 Radeon RX 5700 XT OC Evo 8 Gb GDDR6 256
Anakart
Asus TUF B450M-Pro Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600x (Kule tipi soğutucu)
Merhaba arkadaşlar,

Aranızda belki de AMD sistemlerde TPM kaynaklı yaşanan anlık takılma sorununu bileniniz vardır. Bir süredir çektiğim bu sıkıntı yeni gelen bir BIOS güncellemesiyle düzelttikleri için yeni versiyona geçiş yaptım.

Güncelleme sonrası yaşadığım problem ortadan kaybolsa da yaklaşık 2 aydır sorunsuz şekilde kullandığım undervolt ayarlarım tamamen çöp oldu. ASUS TUF B450-M Pro Gaming anakart ve Ryzen 5 3600X'ten oluşan sistemimi Arctic Freezer 34 e-Sports Duo ile soğutuyorum. Güncelleme öncesi tüm çekirdeklerde sabit 4.3 GHz'yi hızı 1.2 v ile 70-76 derece arasında stabil bir şekilde alabiliyordum ancak artık 4.1'i bile stabil şekilde alamıyorum. Kullandığım anakart BIOS'ta bazı ayarları geri alsam bile aslında arka planda değişmeme gibi enteresan bir soruna sahip olduğu için pili sökerek sıfırlamayı ve işlemci soğutucumun montajını kontrol etmeyi denedim ancak bir değişiklikle karşılaşmadım. Karşılaştığım tek sıra dışı olay ise Ryzen Master üzerindeki profillerde başlangıç değeri olarak 0.6 ve 0.9 v gibi çok düşük değerler görmem oldu. Daha öncesinde 1.10 v gibi bir değer gözüküyordu.

Ne yapabileceğim hakkında bir fikrim kalmadığı için sizlerin de düşüncelerini ve tavsiyelerini öğrenmek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı