BIOS güncellemesinden sonra performans kaybı olmadan kasma hissi

CeyhunKoc10

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Team T-Force Delta RGB White 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Gaming Ram
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW 500GB 6900/5000MB/s NV
Ekran kartı
PNY GeForce RTX 3080 10GB XLR8 Gaming REVEL EPIC-X
Anakart
Asus Prime B550M-K AMD B550 Soket AM4 DDR4 4600(OC
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700X 3.40GHz 8 Çekirdek 36MB Önbellek
Merhaba ASUS Prime B550 M-K anakartımın BIOS'unu 2803 sürümünden 3202 sürümüne güncelledim ve daha önce hiç yaşamadığım tam olarak ne olduğunu da bilmediğim bir sorun oluştu. Masaüstünde veya bir tarayıcıda hiçbir sorun yok ama herhangi bir uygulamaya veya bir oyun Launcher'ı başlattığımda 165Hz de kullandığım bilgisayarım 60 veya 119 Hz'e düşmüş hissi veriyor. Bu sorun oyunlarda birkaç saniye devam edip düzeliyor sonra sık sık kendini tekrar ediyor. Launcher kısmında ve başka uygulamalarda ise en başından başlayıp masaüstüne tıkladığımda geçiyor uygulamaya girdiğimde yeniden başlıyor ve hiçbir uygulamada oyunda herhangi hiçbir şeyde performans kaybım yok 2K çözünürlüktemin 200 FPS ile kullanıyorum her şeyi. En son bir daha BIOS Update'i gelmiş ve onu da güncelledim yaşadığım sorun birazcık da olsa düzelmiş gibi geldi ama hala devam ediyor. BIOS da D.O.C.p ayarlarını denedim farklı kaynaklardan bakıp günlük kullanım için overclock yapmayı denedim BIOS'u default ayarlara alıp denedim her zaman aynı sorunu yaşamaya devam ettim. RAM'lerimi söküp taktım BIOS'un eski sürümünü yükleyip denedim ancak güncelleştirmeden önceki akıcılığa ulaşamadım. Sistemin tüm parçalarını ve oyun içi verileri paylaştım.

Dosya Ekleri

• kasa.PNG
    kasa.PNG
    70,3 KB · Görüntüleme: 18
  • perf 2.PNG
    perf 2.PNG
    201 KB · Görüntüleme: 22
  • performans.PNG
    performans.PNG
    118,9 KB · Görüntüleme: 17
Bilgisayarin gereksiz verilerini sil depolamani genislet ve original BIOS surumu indirdigine emin ol. Belkide indirdigin BIOS beta surumu oldugu icin bolyle kasmalar falan olabilir.

Teşekkür ederim deneyeceğim indirdiğim BIOS sürümü bu linkte: PRIME B550M-K|Anakart|ASUS Türkiye
2023/08/28 tarihli 3302 sürümü beta olup olmadığını nasıl öğreneceğim? Şu anda 500GB SSD bellek var ve 70 GB boşluk var içerisinde ayrı olarak 1TB HDD disk te takmayı planlıyorum. Şu anda da Windows 11'e yükseltiyorum işletim sistemini belki performans artışı olur veya sorun düzelir ümidiyle. Gereksiz verileri bildigim kadarıyla prefecth dosyasından sildim farklı yolları varsa yardımcı olur musunuz?

Teşekkür ederim deneyeceğim indirdiğim BIOS sürümü bu linkte: PRIME B550M-K|Anakart|ASUS Türkiye
2023/08/28 tarihli 3302 sürümü beta olup olmadığını nasıl öğreneceğim? Şu anda 500GB SSD bellek var ve 70 GB boşluk var içerisinde ayrı olarak 1TB HDD disk te takmayı planlıyorum. Şu anda da Windows 11'e yükseltiyorum işletim sistemini belki performans artışı olur veya sorun düzelir ümidiyle. Gereksiz verileri bildigim kadarıyla prefecth dosyasından sildim farklı yolları varsa yardımcı olur musunuz?
Dediklerinizi denedim. BIOS sürümümü en yeni olana bir kez daha güncelledim. Windows 11'e geçiş yaptım. Sorun büyük oranda azaldı fakat hala rahatsız edici düzeyde. Bu sorunu kökünden çözebileceğim bir şeyler yok mudur?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı