Çözüldü BIOS güncellemesinde arka planda işlem yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Cyberbug 2077

Hectopat
Makaleler
1
İyi günler. BIOS güncellemesi yaparken veya öncesinde o BIOS güncelleme programı (tam anlatamadım videodaki gibi yaptım onu söylemeye çalışıyorum) açıkken yani BIOS güncellemesini hemen öncesinde ve BIOS'u güncellerken arka planda herhangi bir işlem olabilir mi? Herhangi bir BIOS zararlısı BIOS güncellemesi esnasında disklere atlayabilir veya o BIOS virüsünün silinmesini engelleyecek herhangi bir şey yapabilir mi? Yani kısaca BIOS virüsü BIOS güncellemesi sırasında arka planda kendi kendine işlem yapabilir, bir yerlere kaçabilir veya BIOS virüsünün kendisinin silinmesini engelleyecek herhangi bir şey yapabilir mi? (BIOS güncellemesinden kaçmak gibi aklınıza her ne geliyorsa)
@Recep Baltaş @Murat5038

Çözüm
Şimdi senin devrelerini biraz yakalım bakalım... Sen kaşındın.

BIOS güncellemesi yaparken veya öncesinde o BIOS güncelleme programı (tam anlatamadım videodaki gibi yaptım onu söylemeye çalışıyorum) açıkken yani BIOS güncellemesini hemen öncesinde ve BIOS'u güncellerken arka planda herhangi bir işlem olabilir mi?

Olabilir tabii ki. InsydeH2O güncelleme aracı bahsettiğiniz araç. Daha önce bu firmanın sürücüsünde kritik bir açık bulunmuş.

Kaynak: CVE-2020-5955 | Insyde InsydeH2O access control (SA-2021002)

Şubat 2022'de yine InsydeH2O UEFI'sinde açık tespit edilmiş:

Yazılım açıklarını araştıran bir donanım yazılımı koruma şirketi olan Binarly'deki araştırmacılar, InsydeH2O UEFI donanım yazılımında, uzak saldırganların arayüz üzerinden yönetici ayrıcalıklarına izin verebilecek büyük kusurlar buldular.

Kaynak: Intel, AMD, Microsoft and others could be at risk if UEFI flaw is left unpatched

Görüldüğü üzere hem BIOS güncelleme aracında hem de BIOS'ta ciddi açıklar olabiliyor. Yani evet, siz BIOS güncellemesi yaparken güncelleme aracı manipüle edilebileceği gibi güncelleme sonrası BIOS'un kendisi de manipüle edilebilir 😎
Eğer üreticinin kendi yazılımı hariç başka yerlerden güvenilir olmayan sürümleri indirirseniz pek çok hata vs olabilir hocam ama BIOS virüsü diye bir şey olacağını zannetmem. En fazla sistem çöp olur gibime geliyor.

Hayır direk siteden indirip güncellenenden bahsediyorum.

O zaman bilgisayar şarja takılı olduğu için ve dosyayı çalıştırdığınızda program otomatik olarak BIOS güncellemeye hazırladığı için ekstra bir şey yapamaz. Güncelleyeceksiniz BIOS programı hariç bütün programları kapatın.

BIOS güncellemesinde hatırladığım kadarıyla bilgisayar kilitleniyor. Bir şey yapamıyorsunuz.

Ben bir şey yapmasam bile arka planda BIOS zararlısı gibi şeyler işlem yapabilir mi? Disklere atlama gibi şeyleri olabilir mi?
Ve bu zararlılar uzaktan kontrol edilen kişi aracılığıyla veya kendi kendine BIOS güncellemesini yapılacağını bir şekilde anlayıp disklere veya (bilgisayardaki aklınıza gelebilecek her yere olabilir) geçip güncelleme bittikten sonra da geri BIOS'a dönebilir mi?

Eğer üreticinin kendi yazılımı hariç başka yerlerden güvenilir olmayan sürümleri indirirseniz pek çok hata vs olabilir hocam ama BIOS virüsü diye bir şey olacağını zannetmem. En fazla sistem çöp olur gibime geliyor.

Kendi yerinden indirdim.

O zaman bilgisayar şarja takılı olduğu için ve dosyayı çalıştırdığınızda program otomatik olarak BIOS güncellemeye hazırladığı için ekstra bir şey yapamaz. Güncelleyeceksiniz BIOS programı hariç bütün programları kapatın.

Kapatmadım ama ben. Arka planda BIOS virüsü BIOS güncellenirken bir şey yapamaz o zaman değil mi?
Güncellemeyi şöyle yaptım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kapatmadım ama ben. Arka planda BIOS virüsü BIOS güncellenirken bir şey yapamaz o zaman değil mi?
Güncellemeyi şöyle yaptım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun olmaz. BIOS virüsü olsa zaten BIOS ekranına bile ulaşamazsınız.

Murat hocam şöyle bir şey söylemişti bu BIOS güncellemesi ile BIOS virüsü silinir mi konusu hakkında:
"Girdi ise güncelleme ile çözülecektir(hangi zararlı olduğuna bağlı olarak) "

Burada hangi zararlı olduğuna bağlı olarak dedi ve o beni bira endişelendirdi güncelleme yaparken güncellemeden kaçarsa diye.

Sorun olmaz. BIOS virüsü olsa zaten BIOS ekranına bile ulaşamazsınız.

Ancak BIOS virüsü KESİNLİKLE arka planda herhangi bir işlem yapamaz değil mi? (BIOS güncellemesinden kaçmak gibi)

Murat hocam şöyle bir şey söylemişti bu BIOS güncellemesi ile BIOS virüsü silinir mi konusu hakkında:
"Girdi ise güncelleme ile çözülecektir(hangi zararlı olduğuna bağlı olarak) "

Burada hangi zararlı olduğuna bağlı olarak dedi ve o beni bira endişelendirdi güncelleme yaparken güncellemeden kaçarsa diye.

Çok takıntı yapıyorsunuz. BIOS virüsü bulaştığı zaman BIOS bile açılmayacağı için bilgisayar çalışmaz. Hem zaten antivirüsler boot taraması yapma özelliği var. ESET ve Kaspersky'da galiba Norton'da da o özellik vardı.

Ancak BIOS virüsü kesinlikle arka planda herhangi bir işlem yapamaz değil mi? (BIOS güncellemesinden kaçmak gibi)

Hocam az önceki mesajlarda dediğim gibi BIOS virüsü bulaşsa BIOS zarar göreceği için sistem açılmaz. Boşuna takıntı yapıyorsunuz. Antivirüslerde boot taraması özelliği var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı