BIOS güncellemesinden sonra gelen "BitLocker" ekranı nedir?

berkayyy1

Femtopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Bilgisyar BIOS güncellemesi yaptı ondan sonra her açılışta eklediğim görseldeki şeyi soruyor no dediğimde normal bir şekilde açılıyor "yes" dersem ne olur bir sıkıntı yaşar mıyım, ne gibi bir şeyle karşılaşırım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• PC .jpg
    PC .jpg
    85,3 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Görseldeki Windows Hatası şöyle diyor:

• TPM sıfırlama seçeneği: Bilgisayarınızda BitLocker veya şifreleme etkinse, TPM’yi (Güvenilir Platform Modülü) sıfırlamak için N tuşuna basın. Aksi takdirde, sistem kurtarma anahtarı olmadan başlamayacaktır. Önceki TPM’yi korumak için Y tuşuna basın. (Eğer TPM eski CPU’ya geri dönerse, TPM ile ilgili anahtarları ve verileri kurtarmak için (yeniden başlatılmış), eski CPU’ya geri dönerek TPM ile ilgili anahtarları ve verileri kurtarabilirsiniz.)
  • TPM nedir: TPM, bilgisayarınızın güvenliğini artırmak için kullanılan bir çip veya yazılımdır. TPM, şifreleme anahtarları, parolalar ve dijital sertifikalar gibi hassas verileri saklar ve korur. TPM, BitLocker gibi şifreleme programlarıyla birlikte çalışır.
  • TPM sıfırlamak ne anlama gelir: TPM sıfırlamak, TPM’de saklanan verileri silmek ve yeni bir TPM kimliği oluşturmak anlamına gelir. Bu, bilgisayarınızın donanımında veya BIOS’unda değişiklik yaptığınızda gerekebilir. TPM sıfırlamak, BitLocker şifrelemesini devre dışı bırakır ve verilerinize erişmek için bir kurtarma anahtarı gerektirir.
  • TPM sıfırlamak isteyip istemediğinize nasıl karar verirsiniz: TPM sıfırlamak isteyip istemediğinize karar vermek için, şu soruları kendinize sorabilirsiniz:
    • Bilgisayarınızda BitLocker veya başka bir şifreleme programı kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, kurtarma anahtarınızı nerede sakladığınızı ve nasıl erişeceğinizi biliyor musunuz?
    • Bilgisayarınızın donanımında veya BIOS’unda değişiklik yaptınız mı? Eğer öyleyse, TPM sıfırlamak gerekebilir.
    • Bilgisayarınızı başka bir kişiye veya kuruluşa vermek mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse, TPM sıfırlamak, verilerinizi korumak için iyi bir fikir olabilir.
Bu konuda daha fazla bilgi için, lütfen Microsoft’un resmi web sitesini ziyaret edin.

BitLocker diskleri şifreleyen bir teknolojidir, gelen ekranın BitLocker değil de TPM ile alakası olduğunu söyleyeyim. TPM ayarı her BIOS Update sonrası sıfırlanır ve bu ekrana atar. Y ile devam ederseniz bilgisayar açılır, eğer diskte BitLocker varsa şifresini girmeden boot etmeyeceğini yani açılmayacağını söylüyor.

DİKKAT:
Yes demeniz halinde Ucuz - Dijital lisans almışsanız lisansınız büyük ihtimalle geçersiz hale gelir ve aynı lisans NE AYNI PC de ne de başka bir PC de tekrar kullanılamaz.

Lisansınız bilgisayar ile gelmişse veya şu pahalı olanlardan almış iseniz yine de geçersiz hale gelir ama Microsoft müşteri hizmetlerini arayarak kolaylıkla etkinliştirilebilir.

@181951 @HeNiX hocam bende bunu yeni öğrendim. FTPM nin resetlenmesi anakarta gömülü olan lisansı siliyor. Bilgilerinize.

Son düzenleme:
DİKKAT:
Yes demeniz halinde Ucuz - Dijital lisans almışsanız lisansınız büyük ihtimalle geçersiz hale gelir ve aynı lisans NE AYNI PC de ne de başka bir PC de tekrar kullanılamaz.

Lisansınız bilgisayar ile gelmişse veya şu pahalı olanlardan almış iseniz yine de geçersiz hale gelir ama Microsoft müşteri hizmetlerini arayarak kolaylıkla etkinliştirilebilir.

@181951 @HeNiX hocam bende bunu yeni öğrendim. FTPM nin resetlenmesi anakarta gömülü olan lisansı siliyor. Bilgilerinize.
Benim lisansım bilgisayarım ile gelmedi ama şuan kullandığım bilgisayara geçince Microsoft hesabımdan otomatik olarak etkinleştiriyor.

Benim lisansım bilgisayarım ile gelmedi ama şuan kullandığım bilgisayara geçince Microsoft hesabımdan otomatik olarak etkinleştiriyor.
Nereden geçince?
Bir bilgisayardan başka bilgisayara geçince dahi etkinleşen lisanslar ömürlüktür.
Şu anda kaç TL bilmiyorum ama 2k ile 4k arasında bir fiyatı olmalı.

Nereden geçince?
Bir bilgisayardan başka bilgisayara geçince dahi etkinleşen lisanslar ömürlüktür.
Şu anda kaç TL bilmiyorum ama 2k ile 4k arasında bir fiyatı olmalı.
Laptop kullanıyordum şuan kullandığım sistemden önce o cihaz hâlâ duruyor ama ikisininde lisansında sorun olmadı.

Bu yazdıklarınızla ne demek istediğinizi veya
nereye varmaya çalıştığınızı tam anlamadım ama
sizin durumunuzda iki şey mümkün.
Kontrol edebiliyorsanız her iki PC nin de lisans numaralarını kontrol edin. Muhtemelen farklıdır.

Yukarıda yazdığım bilginin hatalı (Olabilir de) olduğunu düşünüyorsanız rapor edin ki benim yüzümden kimse hataya düşmesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı