BIOS Güncellerken Elektrik Kesilirse Ne Olur?

Astrein

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
BIOS'u güncelleyeceğim fakat iş sakat, nasıl güncelleyeceğimi bilsem de elektrik giderse ne yapacağımı bilmiyorum.

Pek elektrik kesilen bir yerde değilim fakat duyduğum kadarıyla elektrik giderse anakart çöp oluyor, başka yöntem var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
PC açılmaz eğer elektirikler giderse. Anakartını sersive göndermen gerekir 🤠 BIOS güncellemek garanti içinde oluyor. O yüzden sıkıntın olmasın.

Onlar bir şekilde BIOS resetleyip sana tekrar geri gönderiyorlar. Ama işte uzun iş. Sök, çıkar ve yolla. Sonra tekrar tak falan uğraştırıcı😂

BIOS güncellemek fazla uzun sürmüyor zaten. 5-10 dakika falan sürüyor😉

PC açılmaz eğer elektirikler giderse. Anakartını sersive göndermen gerekir 🤠 BIOS güncellemek garanti içinde oluyor. O yüzden sıkıntın olmasın.

Onlar bir şekilde BIOS resetleyip sana tekrar geri gönderiyorlar. Ama işte uzun iş. Sök, çıkar ve yolla. Sonra tekrar tak falan uğraştırıcı😂

BIOS güncellemek fazla uzun sürmüyor zaten. 5-10 dakika falan sürüyor😉
Ben tam tersi diye biliyorum, en azından Nanokatalog'un muhteşem servisi(!) öyle demişti. 😃

Hiç denemedim ama Chipset'imle uyumsuz EFI modül güncellemesi yapıp BIOS ekranının hiç açılmamasını sağlamıştım. BIOS pilini çıkartıp geri taktığımda varsayılan ayarlara döndü. Uyumlu BIOS'u yükledim. Ayrıca BIOS güncellemek 5-10 dakika sürmez. Geçen tüm zaman bile 2 dakika civarı. Yükleme işlemi 1 dakika içerisinde biter zaten ve o 1 dakikanın çoğu yazma kilidini açarken geçiyor.10-15 saniye kritik süre diye düşünüyorum. Zira BIOS'un kendi boyutu 4MB benim anakartın. Ortalama o büyüklüklerde oluyor BIOS'lar. Açılmayınca korkmuştum. :)

En fazla bios hasar görür fiziksel bir zarar görmez. Bios hasarı görürse yolla servise atsınlar.

BIOS bir anakartın en temel yazılımıdır. Dolayısıyla BIOS olmadan bir anakart nasıl çalışacağını bilemez. İşlemci nedir, RAM ile nasıl iletişim kurmalıdır gibi en temel kavramlar bile ortadan kalkar BIOS olmazsa.

BIOS güncelleme yaptığınız zaman, anakart önce kendi üzerindeki yazılımı siler. Sonra da yeni BIOS dosyasını yükler. Bu sırada elektrik giderse anakart BIOS'suz kalır ve dolayısıyla da nasıl açılacağını dahi bilemez. O yüzden de anakart işlevsiz hale gelir.

Eğer anakartın sual BIOS, backup BIOS gibi özelliği varsa, mevcut BIOS'un zarar gördüğünü tespit Edip yedekten otomatik geri yükleme yapar ve eski haline döner. Eğer anakartta bu yedek BIOS yoksa, servisine göndermeniz gerekir. Garantiliyse zaten BIOS çipine dışarıdan müdahale ile yükleme yapıp size geri gönderirler. Garantili değilse problem yaşarsınız, zira dışarıda çipe direkt yazılım yükleme işi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı