BIOS/Legacy BOOT hatası

Sönmez Reis

Hectopat
Sanırım anakartın sitesine girip bütün Driver'ları indirdiğimde içinde BIOS yazan bir şeyi yükledim. Nasıl çözerim?

Dosya Ekleri

• IMG_20200623_230605.jpg
    IMG_20200623_230605.jpg
    916,5 KB · Görüntüleme: 248
Son düzenleyen: Moderatör:
Secure Boot ile alakası olmaması lazım. Windows kurulumu zaten. Bilgisayarında flash bellek vs takılı ise çıkart. Boot seçeneklerinde 1. Sıraya Windows'un yüklü olduğu SSD veya diski getir. Windows'u GPT UEFI olarak kurduysan CSM Support'u disable yap. Eğer MBR olarak kurduysan CSM enabled olmalı. Yine Boot ayarlarından SATA mode u AHCI seçiliyken kaydedip yeniden başlat. Eğer birden fazla disk veya ssdniz varsa onları iptal edip açmayı deneyin.

UEFI GPT kurdum, diğer diskleri USB ne varsa söktüm bu sefer SSD'yi görmüyor.

Csm enable iken görüyorsa mbr bios kurulumu yapmışsınız sanırım. Rufusdan windowsunuzu gpt bölüm düzeni ile fat32 formatında uefi seçerek usbye yazın. Daha sonra biosdan csm disable yaparak bilgisayar açılırken boot tuşuna basın ve flash belleğinizin uefi yazanını seçerek formata başlayın sorun çözülecektir.

CSM enable iken görüyorsa MBR BIOS kurulumu yapmışsınız sanırım. Rufus'dan windowsunuzu GPT bölüm düzeni ile FAT32 formatında UEFI seçerek USB'ye yazın. Daha sonra BIOS'dan CSM disable yaparak bilgisayar açılırken Boot tuşuna basın ve flash belleğinizin UEFI yazanını seçerek formata başlayın sorun çözülecektir.

Seni de çok yordum kusura bakma ama şu anki hata 'reboot and select proper boot device' bu, formatlamadan bir şey yapabilir miyim yoksa direk atayım mı?
CSM enable iken görüyorsa MBR BIOS kurulumu yapmışsınız sanırım. Rufus'dan windowsunuzu GPT bölüm düzeni ile FAT32 formatında UEFI seçerek USB'ye yazın. Daha sonra BIOS'dan CSM disable yaparak bilgisayar açılırken Boot tuşuna basın ve flash belleğinizin UEFI yazanını seçerek formata başlayın sorun çözülecektir.

SSD'yi görüyor şu an

Dosya Ekleri

• IMG_20200624_000128.jpg
    IMG_20200624_000128.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 23
Seni de çok yordum kusura bakma ama şu anki hata 'reboot and select proper boot device' bu, formatlamadan bir şey yapabilir miyim yoksa direk atayım mı?

SSD'yi görüyor şu an
Estf
Other os seçeneği uefi ile değişiyorsa değiştir. Biosda ssd niz boot seçeneğinde görünüyorsa ve proper boot device uyarısı veriyorsa
Ya ssdnizin içinde bir işletim sistemi yok
Ya da birincil boot seçeneği ssd değil.
Biosdan boot ayarlarından birinci sıraya ssdniz gözüküyorsa ssdnizi seçin. Ve yeniden başlatıp deneyin. Hala aynı hatayı alıyorsanız format gerekli.

Estf
Other os seçeneği uefi ile değişiyorsa değiştir. Biosda ssd niz boot seçeneğinde görünüyorsa ve proper boot device uyarısı veriyorsa
Ya ssdnizin içinde bir işletim sistemi yok
Ya da birincil boot seçeneği ssd değil.
Biosdan boot ayarlarından birinci sıraya ssdniz gözüküyorsa ssdnizi seçin. Ve yeniden başlatıp deneyin. Hala aynı hatayı alıyorsanız format gerekli.
Arkadaş bana şu işlemi yaptırdı ama bundan olabilir mi çünkü 500 gblik depolamanın 476sı kullanılır gözüküyor biosta Windows un dosyalarını da silmiş olabilir miyim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-06-24-00-57-38-066_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-06-24-00-57-38-066_com.android.chrome.jpg
    224 KB · Görüntüleme: 24
Evet birincil diski seçip silmişsiniz maalesef.

Oturup ağlamak istiyorum. 2 günde 80 GB'lik oyunu indirip USB'ye atıp yüklemiştim o gitti saat 7'den beri uğraştığım şeyler boşuna gitti, tecrübe diyelim. Gözlerimi kaynak almış daha fazla ekrana bakamıyorum, yarın yapınca buraya yazarım, teşekkürler.

Geri
Yukarı