Çözüldü "BIOS/LEGACY Boot of UEFI-Only Media" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

INonOmpiontentI

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Windows 10'dan 8.1'e geçmem gerekiyor. Bunu yaparken uyguladığım adımları ve aldığım hatayı atacağım. Nerde yanlışlık yapıyorum? Aydınlatırsanız sevinirim;

1-Adımlar.
-Windows'un sitesinden 8.1 64X ISO'yu indirip flash hazırladım. (Fotoğraflar ve driverler ile beraber.)
-Daha sonra flashı takıp PC'yi kapattım ve açarken F8 spamladım. Boot etme menüsü açıldı. Orada Flash'ın UEFI: SanDisk ve SanDisk adında 2 tane şık vardı. Başta UEFI'yi seçtim ama bir tepki vermedi. Bilgisayar normal olarak açıldı. Sonra aynı yolla UEFI olmayanı seçtim ve bu hatayı aldım;

2-Hata.

https://cdn.discordapp.com/attachments/556523692721569835/778997986159755284/IMG_20201119_174553.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Rufus ile UEFI-GPT olarak yazdırın, sorun devam ederse BIOS ayarlarından görsel gönderin.
Yanlış. Zaten UEFI-GPT hazırladığı için alıyor bu hatayı. USB belleği Lagacy BIOS modunda hazırlaması gerek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu hatanın iki sebebi var:

• UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile Legacy BIOS'a kurulum yapmaya çalışmak.
  • UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile UEFI ayarı kapalı şekilde kurulum yapmaya çalışmak.
Çözüm ise basit:
  • Bilgisayarınız UEFI destekliyorsa BIOS'ta Boot Mode ayarını Legacy yerine UEFI yapacaksınız:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

• Bilgisayarınız UEFI desteklemiyorsa USB belleği BIOS/MBR (UEFI-CSM) modunda hazırlayacaksınız:

UEFI olmayan seçeneği seçtiğiniz için bu hatayı alıyorsunuz. BIOS’da Boot mode’un UEFI olup olmadığını kontrol edin.

Veya UEFI başlığı olan seçeneği tekrar seçip anakart üretici logosunu görene kadar bekleyin.

UEFI'de Boot mod. Ve üretici logosu çıkmıyor. Windows logosu geliyor daha sonra bilgisayar açılıyor.

''Bu sürücü Rufus tarafından yaratılmıştır.''

''Sadece UEFI modunda açılabilir ama siz BIOS/Legacy modunda açmaya çalışıyorsunuz. Bu işe yaramayacaktır!''

''Bu mesajı silmek için aşağıdakilerden bir tanesini uygulayın:''

1. ''Bu bilgisayar UEFI destekliyorsa, UEFI ayarlarınıza gidip CSM/Legacy Mode'un önceliğini azaltın veya devre dışı bırakın.''

2. ''Veya sürücüyü Rufus'da yeniden yaratın ve:
Partition Scheme/Disk/Bölme şeması -> MBR.
Target system/Hedef sistem -> BIOS (...) olarak kullanın.''

3. ''Veya Rufus'daki sürücünün tamamını silmek için bunu:
Boot type -> Non bootable seçebilirsiniz.''

''Not: Bu mesajı yeni bir OS yüklediyseniz ve bilgisayarınız bu OS'i UEFI modunda açmadığında da görebilirsiniz.''

Bu biraz yardımcı olabilir, bunları denemediğinizi varsayıyorum.

BIOS ayarlarını içeren görsel gönderin?

Şu an IBM R40 ile Windows 8.1 indirdim. Rufus çalışır mı emin değilim. 256MB RAM 25GB HDD'si var. Eğer çalışmazsa başka bir Apple 2009 MacBook versiyonundaki 1GB RAM ve 60GB HDD takabilirim.
BIOS ayarlarını içeren görsel gönderin?

Şu an bilgisayar takılı değil. Ayarlayıp atacağım.

Rufus ile UEFI-GPT olarak yazdırın, sorun devam ederse BIOS ayarlarından görsel gönderin.
Yanlış. Zaten UEFI-GPT hazırladığı için alıyor bu hatayı. USB belleği Lagacy BIOS modunda hazırlaması gerek.

• UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile Legacy BIOS'a kurulum yapmaya çalışmak.
  • UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile UEFI ayarı kapalı şekilde kurulum yapmaya çalışmak.
Çözüm ise basit:
  • Bilgisayarınız UEFI destekliyorsa BIOS'ta Boot Mode ayarını Legacy yerine UEFI yapacaksınız:

• Bilgisayarınız UEFI desteklemiyorsa USB belleği BIOS/MBR (UEFI-CSM) modunda hazırlayacaksınız:

Son düzenleme:
Çözüm

Çözüm ise basit:

Yanlış olan nedir? Konu sahibi UEFI desteği olduğu bildirmiş, USB belleği UEFI olarak hazırladıysa kurulum yapabilmesi gerek, hata aldığı için BIOS ayarları muhtemel hatalı yapılandırılmış. Bundan dolayı BIOS ayarlarını istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı