BIOS nasıl sıfırlanır?

İsa Takmaz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. BIOS'a girdiğimde dili english seçili olmasına rağmen tüm yazılar çince. Bu nasıl düzelir? BIOS nasıl sıfırlanır?

O yazılar nasıl düzelir bilmiyorum ama BIOS'u iki şekilde sıfırlayabilirsiniz:
1- BIOS pilini çıkarttıktan sonra biraz bekleyip tekrar takmak.
2- Anakartın üzerindeki BIOS sıfırlama pinlerini kısa devre ettirmek.

Bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın. Açılışta F2 veya Del tuşlarına sıra ile basıp bırakın (genelde bilgisayar F2 veya Del tuşu ile BIOS'a girdiği için. Nadiren de olsa F10 ve ESC tuşları ile giren bilgisayarlarda bulunmaktadır.). Önünüze mavi bir ekran gelecek. Ekranları farklılık göstermekle birlikte genelde 2 türü yaygındır. Menüler üstteyse sondaki exıt bölümünün altında “load setup defaults”. Menüler alt alta ise sağ tarafta ki “load optimized defaults” ‘a yön tuşları ile gelip “enter” tuşuna basın. Eğer uyarı gelirse “yes” ‘e basın. Ardından F10 tuşu ile “Save and exit” seçerek çıkın.

Kasanın kapağını açınız (kasayı komple kapatın ilk önce ), açtıktan sonra anakartın üstünde saat piline benzer büyük bir pil görüceksiniz, köşesindeki metal yere cımbız tarzı bir şey ile bastırın ve çıkartın, çıkardıktan sonra biraz bekleyip geri takın ve bilgisayarı açın sıfırlanmaz ise CMOS sıfırlamayı anlatırım.

Çinlinin biri tarafından hacklenmediyseniz,
Anakartın üstünde CLRTC yazan iki pin var onlara tornavida ile dokunun veya PSU kapatarak BIOS pilini çıkarın ve bir kaç dakika bekledikten sonra tekrar takın.

Kasanın Fişini çekip pili çıkartıp 5 dakika bekleyip taksam açsam sıfırlanmış olur mu

Dosya Ekleri

• IMG_20200504_163744.jpg
    IMG_20200504_163744.jpg
    429,8 KB · Görüntüleme: 18
anakart modeli?
İki yöntem var biri CMOS jumper ile resetleme fakat ben onu göremedim şu an anakartta diğeri de PCI portunun yanında olan genellikle BIOS pilini çıkartmanız gerek tabii bundan önce bilgisayarınızın kapalı ve fişi çekik olduğundan emin olun. Sonra o pili çıkarttıktan sonra birkaç dakika bekleyip takıp yeniden bilgisayarı açmak olacakatır.

Son düzenleme:
dostum sys_fan1 pinini görüyor musun onun altında iki tane pcie portu olacak o portların aşağıda olanının yanında anakartı çıkartırsan görürsün
dostum sys_fan1 pinini görüyor musun onun altında iki tane pcie portu olacak o portların aşağıda olanının yanında anakartı çıkartırsan görürsün
pcie yanındaki pili bilgisayarı kapatıp fişini çektikten sonra bi tornavida yardımıyla kilidine ufak baskı uygulayarak çıkar ve bir kaç dakika bekleyip yeniden tak

Geri
Yukarı