Rehber BIOS OEM Logo Değiştirme ve Diğer Görseller

Laptop, desktop fark etmez. BIOS BIOS'dur. Konuyu lütfen dikkatli okuyun. Bu rehberin sadece AMI BIOS'lar için geçerli olduğunu söyledik. Insyde ve Award BIOS'lar için geçerli değil. ChangeLogo programı sadece AMI BIOS'lar için. Insyde BIOS'lar için yeterli çalışma yapmadığımızı zaten rehberde anlattık. Konuyu açtığım günden beri de Insyde BIOS'lar üzerinde bir çalışma yapmadım. Peki Insyde BIOS'lar için de yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Fakat UEFITool Insyde BIOS'lar üzerinde doğrudan işlem yapamaz. UEFITool'u Insyde BIOS'lar üzerinde kullanabilmek için Insyde BIOS'un uygun abir arşiv programı ile dump edilip UEFI bölümüne erişmek gerekiyor. UEFITool ile gerekli bölümler değiştirildikten sonra dump edilen BIOS dosyalarını hex editör ile tekrar birleştirmek gerekiyor. Kısacası bu sizin üstesinden gelebileceğiniz bir işlem değil. En azında şimdilik. Elbette yeterli çalışma ile üstesinden gelebilirsiniz. Fakat bir hata yaparsanız laptop'unuz çalışma hale gelecek. Orijinal BIOS'a geri dönebilmek için eprom programer'a ve elektronik bilgisi artı ekipmanlarına ihtiyacınız var. Çünkü BIOS'unuzun çipinin laptopdan sökülüp eprom programer ile geri yazılması gerekiyor. Kısacası siz bu işi unutun.
Şimdi öncelikle geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Biosum çökerse babamın programmer cihazı var ve biosumun yedeği de var fakat babam beni ne yapar bilmiyorum :D.

HP Omen 15-en1xxx serisinde yapamıyorum, ChangeLogo ve MMTool ile elde etiğim resim klasik AMI logosu, bilgisayar açılırken ve Windows açılırken gelen logolar ise Omen logosu, farklılar yani. UEFITool'da da arattım 7BB başlangıçlı dosya bulamadım, GUIDs çıktısında bulabildim işin garip yanı. Diğer görsellere erişebilmenin daha kolay bir yolu var mı acaba?

Geri
Yukarı