Çözüldü BIOS pili nasıl çıkarılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alpshuayi51

Centipat
Daha fazla  
Sanallaştırma açtıktan sonra bilgisayar yeniden başladı ama sonra hiç açılmadı sonradan öğrendim ki BIOS pilini söküp takmam gerekiyormuş. Ama anakartımda BIOS pilini bulamadım bir türlü ekran kartını falan çıkart dediler ama ben beceremedim benim anakartımda yok mu daha basit bir şey ne olur yardımcı olun çaresiz kaldım.

Anakartım Gigabyte B450 M-K

Sanallaştırma açtıktan sonra bilgisayar yeniden başladı ama sonra hiç açılmadı sonradan öğrendim ki BIOS pilini söküp takmam gerekiyormuş. Ama anakartımda BIOS pilini bulamadım bir türlü ekran kartını falan çıkart dediler ama ben beceremedim benim anakartımda yok mu daha basit bir şey ne olur yardımcı olun çaresiz kaldım.

Anakart görüntüleri
Birde kasanın diğer tarafını açtım şunu buldum bu olabilir mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20240324_205946.jpg
    IMG_20240324_205946.jpg
    90,1 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20240324_205940.jpg
    IMG_20240324_205940.jpg
    109,4 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20240324_205943.jpg
    IMG_20240324_205943.jpg
    77,5 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20240324_210418.jpg
    IMG_20240324_210418.jpg
    62,9 KB · Görüntüleme: 35
Çözüm
BIOS piliyle uğraşmanıza gerek yok.
Sistemi prizden çekip biraz bekle. Bekledikten sonra, şu bölümde kabloların arkasında kalan CLR_CMOS isimli bir header olması lazım yani iki tane pin. Bu iki pini iletken herhangi bir şeyle 5-10 saniye birleştir.
1711305200252.png

1711305225957.png

Birde kasanın diğer tarafını açtım şunu buldum bu olabilir mi?
Ekran kartının altında, cıkarman lazım.

İlk olarak ekran kartını çıkar sonra alt kısımdaki BIOS pilini yanındaki çentiğinden bir kalem yardımı ile çıkar.

İlk olarak ekran kartını çıkar sonra alt kısımdaki BIOS pilini yanındaki çentiğinden bir kalem yardımı ile çıkar.
Hocam, ekran kartını fotoğrafını atacağım şimdi ama sağ sol yapıyorum çıkmıyor. Ne yapmam lazım, nasıl çıkar?
Sanallaştırma açıldıktan sonra BIOS pilinin sökülmesi gerekmez.
Bilgisayarı tehlikeye atmayın ve yardım alın.
Tüm forumlara baktım, sanallaştırma açtıktan sonra BIOS'un gücü mü ne yetmiyormuş o yüzden pili çıkarıp takmak gerekiyormuş.

Düzeliyor olmuş sonra.
Ekran kartını nasıl çıkaracağım, hakkında hiçbir bilgim yok.
Ekran kartının kilidini AC, sag sol yaparak cıkar. Fotografta gordugun şey BIOS pili;

Eki Görüntüle 2149618
Hocam kilidi nereden açılıyor, bir kablo var PCI-e diye acaba o mu dediğiniz kilit?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını çıkarmayı bilmiyorum ki ne yapmam gerek.

İlk başta eğer PCI kablosu varsa ekran kartının üstünde çıkar sonra kendine doğru çek.
Not. Ekran kartını geri takarken PCI yuvasının çentiğini açıp takmayı unutma.

Hocam ekran kartını fotoğrafını atacağım şimdi ama sağ sol yapıyorum çıkmıyor. Ne yapmam lazım nasıl çıkar.

Tüm forumlara baktım sanallaştırma açtıktan sonra BIOS'un gücü mü ne yetmiyormuş o yüzden pili çıkarıp takmak gerekiyormuş düzeliyor olmuş sonra.

Ekran kartını nasıl çıkaracağım hakkında hiçbir bilgim yok.

Hocam kilidi nereden açılıyor bir kablo var PCI-e diye acaba o mu dediğiniz kilit.

Kilit en alt kısımda ekran kartının takıldıgı yerdedir.

Hocam ekran kartını fotoğrafını atacağım şimdi ama sağ sol yapıyorum çıkmıyor. Ne yapmam lazım nasıl çıkar.

Tüm forumlara baktım sanallaştırma açtıktan sonra BIOS'un gücü mü ne yetmiyormuş o yüzden pili çıkarıp takmak gerekiyormuş düzeliyor olmuş sonra.

Ekran kartını nasıl çıkaracağım hakkında hiçbir bilgim yok.

Hocam kilidi nereden açılıyor bir kablo var PCI-e diye acaba o mu dediğiniz kilit.

Kilidi actıktan sonra vidaları da cıkarman lazım. Kilit soyle bir şey;

uploadfromtaptalk1441271672364.jpeg

BIOS piliyle uğraşmanıza gerek yok.
Sistemi prizden çekip biraz bekle. Bekledikten sonra, şu bölümde kabloların arkasında kalan CLR_CMOS isimli bir header olması lazım yani iki tane pin. Bu iki pini iletken herhangi bir şeyle 5-10 saniye birleştir.
1711305200252.png

1711305225957.png

Çözüm

Geri
Yukarı