BIOS piline dokunmak zarar verir mi?

The G.O.A.T

Kilopat
Makaleler
1
Bir sorundan dolayı BIOS pilimi çıkartarak BIOS'umu sıfırlamam lazım. Daha önce hiç yapmadığım için eski bilgisayarımda yaptım. Ekran kartını ve pili çıkartmayı başardım. Ama sorum şu: BIOS pilini elle değmek bir sorun yaratır mı? Birisi bana demişti ki BIOS piline dokunursak pil biter, anakart açılmaz. Ne kadar doğrudur? @Yener K.

Öncelikle bildiğiniz üzere BIOS pili BIOS üzerindeki ayarların ve saatin saklanması için gereklidir. Pile dokunmanın pili bitireceği ile alakalı ne bir şey duydum, ne de daha önce yaşadım.

Hocam her defasında elim ile çıkarıp takıyorum bir sorun yaşamadım şu ana kadar. Siz bu konuyu açınca bir şüphelendim, bir daha yapmasam mı acaba diye.

Bir sorundan dolayı BIOS pilimi çıkartarak BIOS'umu sıfırlamam lazım. Daha önce hiç yapmadığım için eski bilgisayarımda yaptım. Ekran kartını ve pili çıkartmayı başardım. Ama sorum şu: BIOS pilini elle değmek bir sorun yaratır mı? Birisi bana demişti ki BIOS piline dokunursak pil biter, anakart açılmaz. Ne kadar doğrudur? @Yener K.
Hayır sorun olmaz. Pil bu elektronik devre değil ki statik elektrikten etkilensin.

Neremizle çıkaracağız hocam, elimizle çıkaracağız mecbur. Başka bir şeyle çıkarsanız bile yine elinizle takacaksınız. Bir şey olmaz, öyle bir şey yok.

Geri
Yukarı