BIOS pilinin ömrü ne kadardır?

Bilgisayarımı 2009 yılında toplamıştım. Hiç BIOS pili değiştirmedim. Bilgisayarın saati bugüne kadar hiç değişmedi elektrik kesilmesi vs.
bazen XMP geri Auto'ya dönüyor. AHCI mod IDE'ye dönüyor. BIOS pili zayıflamış olabilir mi?

BIOS pili fazla kullanılan bir şey değildir. Sistem açıkken devre dışı kalır. Bu yüzden uzun süreler dayanır. Bir saatçiden temin edebilirsiniz. 1-2 TL kadardır büyük ihtimal.

Benim anlamadığım (gücü tamamen kesmediğin sürece) PC kapalı olduğu halde devreler içinden elektrik geçer. Haliyle BIOS pili de içinden geçen elektrikle kendini sürekli şarj etmez mi? 🤔

Benim anlamadığım (gücü tamamen kesmediğin sürece) PC kapalı olduğu halde devreler içinden elektrik geçer. Haliyle BIOS pili de içinden geçen elektrikle kendini sürekli şarj etmez mi? 🤔
Şarj edilebilir pil değiller şöyle söyliyim saat pilini şarj edebilir misiniz ? Şarj edilebilir piller normal pillerden daha pahalı çünkü şarj edilebilir 😁 kısaca şarj etmez.

Bios pili 10 yıl bile gidebilir. Çok kullanılmıyor çünkü bilgisayar açıldığında devre dışı kalıyor. Kafanızda soru işareti olacağına yeni bir tane alabilirsiniz ucuz zaten

Bilgisayarımı 2009 yılında toplamıştım. Hiç BIOS pili değiştirmedim. Bilgisayarın saati bugüne kadar hiç değişmedi elektrik kesilmesi vs.
bazen XMP geri Auto'ya dönüyor. AHCI mod IDE'ye dönüyor. BIOS pili zayıflamış olabilir mi?
pil-2 sene dayanır kardeşim sonrası değiştirmek yerindedir, duracell bios pil tavsiyemdir,dandiklerden alma,format ataarken ahcı olarak atarsan bu tip sorun olmaz sanırım ama biosta en iyi varsayılan modu seçersen ide olur

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı