BIOS şifremi bilmiyorum

Cihaz masaüstü mü dizüstü mü? Dizüstü ise sıfırlama ile gitmez şifre.

Ayrıca şifre alana sığmıyor gibi gözükse bile yazmaya devam edip denediniz mi?
Forumda 10 dakika çıkarmanın daha sağlıklı olacağını okumuştum. Yanlış bilgi olabilir.
Clear CMOS varken pil ile cebelleşmeye gerek yok. Ayrıca elektriği kesmediğiniz üsrece pili çıkarmanın bir anlamı yok.

CMOS bataryasını çıkarman lazım ama önce CLR_CMOS jumperına tornavida değdir 10-15sn. Jumperla olmazsa bataryayı çıkart. Nerede olduğunu bulmak için internetten bakabilirsin anakart modeline göre. Bunları yaparken PSU fişini vs çek, elektrik gelmemesi gerekiyor.

Cihazı elektrikden kesin ve CMOS pilini sökün. Açma tuşuna 15 saniye basılı tutun ve bekleyin. 15 saniyeden sonra CMOS pilini geri takın ve sisteme güç verin. Hala şifre varsa kalıcı belleğe yazdı demektir. BIOS'un yeniden yazılması gerekiyor sanırım.

Cihaz masaüstü mü dizüstü mü? Dizüstü ise sıfırlama ile gitmez şifre.

Ayrıca şifre alana sığmıyor gibi gözükse bile yazmaya devam edip denediniz mi?

Clear CMOS varken pil ile cebelleşmeye gerek yok. Ayrıca elektriği kesmediğiniz üsrece pili çıkarmanın bir anlamı yok.

Benim başıma gerek masaüstü gerek dizüstü bilgisayarlarda başıma geldi pili çıkarıp takarak sorunu çözüyordum şu anki sistem nasıl işliyor bilemem.

Benim başıma gerek masaüstü gerek dizüstü bilgisayarlarda başıma geldi pili çıkarıp takarak sorunu çözüyordum şu anki sistem nasıl işliyor bilemem.
Evet bu bir çözüm ama Clear CMOS daha garanti bir yöntem. Pili sökünce elektriği kesmeyi bilmeyen var. O yüzden her zaman bilmeye göre anlatmak gerek.

10 dakika uzun bir süre değil mi? Ben hemen çıkarıp takmıştım.

Bu yol işine yararsa çözüm olarak işaretlersen çok sevinirim.

Bilgisayarın Arkası açıomıyor ki.

Bilgisayardaki masaüstü parolasını mı giriyorsun? O zaten olmaz ki. Büyük ihtimal BIOS'taki şifre Secure Boot şifresi, o farklı bir şey.

Öğrenmek için ya anakartı servise yolla ya da uğraşamam diyorsan BIOS sıfırla.

Sıfırlamayı deneyeceğim.

Evet bu bir çözüm ama Clear CMOS daha garanti bir yöntem. Pili sökünce elektriği kesmeyi bilmeyen var. O yüzden her zaman bilmeye göre anlatmak gerek.

Bunu da Deneyeceğim. Teşekkir ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı