BIOS update sonrası mavi ekran hatası

Schmetterling

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Konuyu açmadan önce forumda sorunumu aradım ancak sorunumun karşılığını bulamadım.
Birkaç saat uğraştım ancak çözüme ulaşamadım.

Sorun: Msi Z370 Motherboard'u şuanki son sürümü olan "7B48v29"a güncelledim. Sonrasında Mavi ekran alıyorum. Mavi ekranın verdiği hata: "Critical Process Died"dır. Yaptığımı düşündüğüm hata ise Overclock'lu bir şekilde BIOS update yapmış olmamdır.

( BIOS Update'ten sonra olması gerektiği gibi tüm ayarlar sıfırlandı ve varsayılan şekilde ayarlandı. )

Eski Overclock voltaj değerlerimi bilmiyorum. 4.8GHz'ye overclocklamış olduğum tek kesin sahip olduğum bilgi. ( Eski ayarlarımı kaydettiğim bölümü de yanlışlıkla üzerine kayıt yaptığım için kaybettim.)

Denediğim çözümler:
* sfc/scannow gibi komutları denedim. Ancak işlemi %100'e ulaştıktan sonra gerçekleştiremediği bilgisini ekrana yazdırdı.
* USB'den Windows yüklemeyi denedim, ancak masaüstüne erişimim olmadığı sürece disktekileri silmeden yapması mümkün değilmiş.
* Onarımı denedim olmadı.
* Güvenli modda başlattım - başlamadı.
* Command Promt'tan güvenli moda set ettim - başlamadı.
* Güncel bios versiyonunu tekrar yükledim- işe yaramadı.
* Farklı voltaj değerleri denedim - işe yaramadı.
* Sadece 1 kere XMP'yi ve GameBoost'u aktive edip açmayı denediğimde başladı ama Windows başladıktan bir süre sonra yine aynı hatayla karşı karşıya kaldım, core voltajı 1.200'deyken 1 kez çalışmış bulundu.
*Bİlgisayarı kapatıp, enerji kablosunu çıkartıp, motherboard'un pilini çıkartıp 1 dakika sonra tekrar takarak, cmos'u sıfırladım. -işe yaramadı.

Not: Konu başlığı için daha yerinde bir tavsiyesiniz varsa lütfen belirtiniz.

Bilgisayardaki bazı hardware'lar:
-i7 8700k
-Msi Z370 Gaming Pro Carbon Motherboard
-Samsung M.2 NvME 960 Evo

Son düzenleme:
Temiz kurulum denediniz mi? Format?
Yukarıda belirttiğim gibi, dosyalarımı kaybetmeyeceğim bir yol arıyorum. Dosyaları tutarak yeni bir windows kurulumu yapması bu durumda ne yazık ki mümkün gözükmüyor.

Güncelleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video bir çok kişiye yardım edebilir.

Soruna yönelik gelişme: Onarmada CMD'ye c: yazdığımda windows'u kurduğum ssd değil, hdd karşıma çıktı, yani C: ve D:'nin path'leri değişmiş olabilir. Ancak boot sırasını kontrol ettiğimde sıra doğru. Boot menumde en üstte -960evo(windows)
-Barracuda hdd
-960evo
3 seçenek çıkıyor 3.de boot device takıp bir tuşa basın diyor.

Güncelleme2: Sistemim RegBack'in içinde bir şey görmüyor "copy config configBaK", yapmak istediğimde " Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor" yazdı.

Kullandığım diğer link:

***Şimdilik sonuç yok***
@Murat5038 forumda bu tür konularda bilgili olduğunuzu ve çokça yardımınızın dokunduğunu gördüm, rica etsem, zamanınız olursa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Güncelleme3: cmd'de "chkdsk /r" komutu sonucu aldığım hata:
" The type of the file system is NTFS.
Cannot lock current drive.
Windows cannot run disk checking on this volume because it is write protected."

Kullandığım windows versiyonu "Windows Education" olmakla beraber hesapta şifre koyulmuş durumdadır.
Buna bir çözüm bilen var mı? CMD'den hesaba girmeye dair yaptığım araştırmalar sonuçsuz kaldı.
  • Güncelleme4: NeoSmart'ın Easy Recovery Solutions programını kullanmayı düşündüm ancak hali hazırda kullandığım windows versiyonum olan Windows 10 Education'a uygun versiyonunu bulamadım. Eğer bilgisayarlarınız Home, Pro vs. ise düşünebilirsiniz.
Sayın @Recep Baltaş , rica etsem müsait olduğunuzda bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Elimden geleni yaptım ancak bir çözüme ulaşamadım.
  • Güncelleme5: Usb üzerinden ubuntu çalıştırabiliyorum, kararlı bir şekilde çalışıyor.
  • Çözüm:
Ubuntu yükleyip gparted programından harddisk'in ve SSD'nin konumlarına baktım. Bunları
"sudo mount" komutu ile farklı iki konuma mount ettim(bkz. sudo mount /dev/sda /media [ilk konum mount edilecek SSD/HDD'nin konumu 2. media konumu ise mount edileceği konum, ulaşabileceğimiz konum]) ve tekrardan Windows/Ubuntu kurmak istediğim diskten diğerine her şeyi kesip yapıştırdım. Birazdan istediğim bir işletim sistemini boşaltmış olduğum SSD'min üzerine kuracağım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı