BIOS ve chipset güncellemesi nasıl yapılır?

TechON

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar anakartım'ın BIOS ve chipset güncellemelerini nasıl yapacağım? Son güncellemeyi aldığını nasıl öğrenirim?
Şimdiden teşekkürler:)
anakart: ASUS TUF Gaming A520M Plus.
İşlemci: Ryzen 5 2600X.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben siteden dosya indirmiştim. Sonra USB'ye attım. BIOS'da bi' tuşa basıp anakartın recovery ekranı gibi bir yere girdim. Sonra dosyayı seçtim ve güncellendi. Ayrıca doğru dosyayı indirdiğinden emin ol. Son olarak bu güncelleme gerçekten gerekli değilse yapma. O günden sonra anakart bir daha adam olmadı.

Windows+R ye bas. Oraya " msinfo32 " yazıp enter'a bas. BIOS sürümünü öğrenebilirsin.

Linkten; sürücüler kısmından chipseti, BIOS&Firmware kısmından da 2201 sürüm BIOS'u indireceksin.

Chipseti direkt kurabiliyorsun.
BIOS'u FAT32 formatındaki flashbellek içine atacaksın.
Daha sonra PC'den başlangıçta F2/Del basarak BIOS ekranına gireceksin. ( Bu esnada flash bellek PC'de takılı olacak)

BIOS ekranında F7 ile Advanced Mod'a geçiş yapacaksın.
0.png

Advanced sekmesinden Asus EZ Flash 3 Utility sekmesini seçeceksin.
1.png

2.png

Fat32 formatındaki flashbellek orada gözükecektir.
3.png

FLashbellek içine attığın 2201 sürüm BIOS'a tıkladığında BIOS güncellemesi başlar.
4.png

5.png

6.png

İşlem tamamlanınca BIOS güncellenmiş olur.

Geç cevap veriyorum kusura bakmayın, eğer bios güncellenirken elektrik giderse ne yapacağım?
Ayrıca sanırsam benim BIOS sürümü UEFİ değil, bu güncelleştirmeyi yaparsam UEFİ olur mu?

Son düzenleme:
BIOS güncellenirken elektrik giderse ne yapacağım?
Hocam BIOS çipine orijinal kodunu yüklemek sorunda kalırsınız. Ekstra aparat ve PC gerekir. Çok uğraştırır. Hatta bir daha düzelmeyebilir bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı