BIOS ve Windows SSD'yi Görmüyor

Mert.Can.Kan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize selamlar.
Öncelikle problemim net. Crucial BX200 SSD'yi A68HM plus anakartım görmüyor. Olay şöyle...

Bilgisayarda 1 adet 250GB HDD ve 1 adet 250GB SSD takılıydı. SSD'de kurulu Windows 10 sistemimi sağlıklı olarak kullanıyordum. Ancak bir ara format atacak iken yanlışlık ile HDD'ye sistemi kurmuşum.(HDD'ye kurduğumu sonradan fark ettim.) Bilgisayar, HDD'ye kurduğum Windows üzerinden açıldı. Daha sonra ne Windows'da ne de BIOS'ta SSD'yi göremedim.
3 gün internetten araştırma yaptığım da bu olayın SSD''deki Windows'dan kalma MBR bölümü ile HDD'deki MBR bölümleriyle ve sata numaralandırmalarıyla alakası olduğunu öğrendim.

1 sefer SSD'yi tanıtıp, eski Windows'u açabildim. Tabi açtığımda HDD'yi biçimlendirdim ve format atmaktan vazgeçtim.(Sadece NTFS bölümünü biçimlendirdim.) Eski Windows'umu kullanmaya devam ediyordum. Ancak problem Windows güncelleme yapınca tekrar etti. SSD yine görünmüyordu. Bende HDD'ye temiz bir format attım. Yani HDD'deki eski MBR bölümleri silindi. 3 gündür araştırıyorum, denemeler yapıyorum. BIOS update ettim ancak bir şey değişmedi. (Halbuki BIOS update notuna "boot problem fixed" yazmışlar.) Ancak hâla problemi çözüme kavuşturamadım. Sorarsınız diye söylüyorum.

BIOS'da ayar "AHCI" modunda.
3 defa power cycle yaptım. Yarım saat sadece SSD güç kablosu bağlı, sonra 30 saniye çıkarıp tekrar yarım saat bağlı tutup, tekrar denedim.
Sata kablolarını kontrol ettim, yerleriyle oynadım.
Yine diğer bir taktik olan ki o bir defa açabildiğimde bu yöntemle açmıştım; SSD'nin sata kablosunu sökerek BIOS'u açıyoruz. Bu sırada BIOS'dan save alıp, bilgisayarı kapatıyoruz. Ki ben de save alınca direkt Reboot ediyor. Sonra sata kablosunu bilgisayara bağlayarak açıyoruz. Hala açılır diye bu yöntemi deniyorum. Önerileriniz nelerdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benimde benzer bir sorunum var ve görüyorum ki cevap alamamışsın ne yazık ki ben de açtığım konuda alamamıştım. Bilgisayarım aniden dondu ve reset attığımda ise HDD' nin görülmediğini gördüm. Bir çok şey denedim nafile ilk olarak kontrol kartı kısmına baktığımda hiç bir yanık izi kokusu yoktu, BIOS pili çıkarıp taktım nafile, SATA kablosunu değiştirdim başka slota taktım nafile. Sen de benzer konuda yardım istemişsin bana bir tavsiyen var mı?
@Mert.Can.Kan @Recep Baltaş @Ali Güngör

Bir SSD BIOS'ta gözükmüyorsa bunun MBR bölümü ile bir alakası yoktur. SSD arızalanmıştır. Bu kadar basit. Servise gönderin.
Bu bende de oldu. Ama sorun SSD değil. SSD başka bir bilgisayarda gayet normal çalışıyor. Bu yüzden 2 SSD değiştim ben. Ama yine aynı sorun. BIOS SSD'yi bir görüyor bir görmüyor. Windows'u açıyorum eğer ki SSD gözüküyorsa örneğin bir müzik atıp çaldırmak isterken, yarıda mavi ekran verip kapanıyor. Bu yalnız SSD'de oluyor. HDD gayet iyi çalışıyor.

Arkadaşlar aynı sorunu bende yaşadım. Ben BİOS u güncelledim ve ondan sonra SSDyi gördü bilgisayar isterseniz sizde deneyin

Geri
Yukarı