Çözüldü BIOS'da kasa fanı devirleri görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, İtopya'dan kasa almıştım. Kasa fanları bir çoklayıcıya bağlı ve çoklayıcı da SYS_FAN'a bağlı, kasanın içini açıp kontrol ettim. BIOS güncel.
IMG_20230911_135832.jpg

IMG_20230901_154619.jpg

Çözüm
Kontrolcü ile SYS_Fan arasındaki kablonun kaç pin olduğuna bakmamıştım, daha önceden çektiğim fotoğraflarda da net görünmediğim için kasanın içini açmam gerekecek.

Eki Görüntüle 2101424

SYS_FAN'ın kendisi 4 pinli ve başka girişi yok.

@Berrkay PWM kablosunun anakarta takılan kısmında 4 delik var fakat kablonun kafasına doğru sadece iki kablo gittiği için iki pinli olmalı.
Evet öyle görünüyor. PWM fonksiyonları için 4 pinliden 3 kablo gelse de yeterli olduğu durumlar gördüm. Kontrolcü dandikliği diyoruz sanırım bu yaşandığın duruma.
Kontrolcü kullandığınız için fan devrini göremiyorsunuz, ama PWM modunda ayar yaptığınızda fanlarınız hızlanıp yavaşlar, yaptığınız ayar çalışır.
Aynı zamanda ışıklandırmayı da kontrol edemiyorum. Bunun için ne yapabilirim?

Aynı zamanda ışıklandırmayı da kontrol edemiyorum. Bunun için ne yapabilirim?
Konunun uzerinden zaman gecmis biraz. Fan durumu gozukuyor mu? Fanlar calisiyor mu? Anakartta soketi bulunmadigindan dolayi RGB kontrolu yapamazsiniz yazilim uzerinden. Kontrolcudeki RESET LED SW yazan kablonun diger kismini anakart uzerindeki RESET SW yazan yere takip reset tusu uzerinden degisim saglamayi deneyin.

Konunun uzerinden zaman gecmis biraz.
Yazıyı yanlış yazmışım. RGB'leri yazılım üzerinden kontrol edemiyorum, kasa üstünde olan tuş ile manuel olarak değiştirebilmekteyim.

Fanlar dönüyor ve BIOS'dan hızlı ve yavaş şeklinde ayarlayabiliyorum, ancak devir miktarı yine de görünmüyor.

Anakartta soketi bulunmadigindan dolayi RGB kontrolu yapamazsiniz yazilim uzerinden.
Peki hocam, teşekkürler.

Fanlar dönüyor ve BIOS'dan hızlı ve yavaş şeklinde ayarlayabiliyorum, ancak devir miktarı yine de görünmüyor.
3 pin oldugundan dolayi muhtemelen. Kontrolcu de 3 pinli, belki ondan dolayi olabilir. Kontrolcuden cikan PWM kablosu 4 pin mi 3 mu? O da 3 pinliyse DC ile kontrol ediliyordur ancak, baska bir SYS_FAN yuvasi denedin mi?

Kontrolcuden cikan PWM kablosu 4 pin mi 3 mu?
Kontrolcü ile SYS_Fan arasındaki kablonun kaç pin olduğuna bakmamıştım, daha önceden çektiğim fotoğraflarda da net görünmediğim için kasanın içini açmam gerekecek.

1706600942989.png

@Berrkay PWM kablosunun anakarta takılan kısmında 4 delik var fakat kablonun kafasına doğru sadece iki kablo gittiği için iki pinli olmalı.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 2101424

Evet öyle görünüyor. PWM fonksiyonları için 4 pinliden 3 kablo gelse de yeterli olduğu durumlar gördüm. Kontrolcü dandikliği diyoruz sanırım bu yaşandığın duruma.

Çözüm
Bu çoğaltıcı muhtemelen kasanın kendisine ait ve kasanın üstünde Asus Sync desteklediği yazıyor. Bu çoğaltıcı ile mümkün değilse nasıl destekleyebilir ki?

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.

Bu çoğaltıcı muhtemelen kasanın kendisine ait ve kasanın üstünde Asus Sync desteklediği yazıyor. Bu çoğaltıcı ile mümkün değilse nasıl destekleyebilir ki?

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.
LED SW yazan kablo anakarttaki RGB yerine takılıyor muhtemelen. Kaç pinli olduğunu bilmiyorum ama. Fanlar için de başka porta takıp deneyebilir misin uygun vaktinde? Ayarlayamasan bile gözükmesi lazım BIOS'ta, gerçi gözükürse zaten ayarlayabilirsin :D

Geri
Yukarı