BIOS'tan RAM frekansını artırınca mavi ekran almak

İşletim sistemi
Windows 10

Houston99

Femtopat
Daha fazla  
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 MPK.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Flare X 3200MHz CL16.

İtopya'dan hazır kasa aldım. RAM'ler 2133 MHz kullanıyor diye BIOS'tan yükselttim 3200'e. Bu sefer de gece kapatıp sabah açtığımda bazen mavi ekran hatası veriyor, bazen de açılırken kapanıyor. Ben de çekindim stok haline çektim. BIOS'ta RAM MHz'leri dışında XMP ayarı var. Pek bilmiyorum arasındaki ayar farkını, ilk defa masaüstü PC aldığım için. Ama RAM MHz yükseltmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 MPK.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Flare X 3200MHz CL16.

İtopya'dan hazır kasa aldım. RAM'ler 2133 MHz kullanıyor diye BIOS'tan yükselttim 3200'e. Bu sefer de gece kapatıp sabah açtığımda bazen mavi ekran hatası veriyor, bazen de açılırken kapanıyor. Ben de çekindim stok haline çektim. BIOS'ta RAM MHz'leri dışında XMP ayarı var. Pek bilmiyorum arasındaki ayar farkını, ilk defa masaüstü PC aldığım için. Ama RAM MHz yükseltmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
"XMP"den yükseltiliyor diye biliyorum.

XMP profili seçip deneyebilirsiniz. Anakart ve işlemcinin desteği var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dedikleriniz zaten yaptığım ve basit olan ayarlar. Yine de teşekkür ederim. Aynı problemi yaşayacak arkadaşlar için sorunun kökünü ve çözümünü buldum. XMP'den 3200'e aldığımda sağ tarafta kullanılan ram 3206 gibi küsüratlı bir sayı çıkıyor. Yani çok küçük de olsa bir üste çıkması söz konusu. Videosunu atacağım arkadaş bana aradaki ram değerlerini nasıl değiştirebileceğimizi söylüyor. (Yani 2133 ve 3200 arasındaki değerler) Ben bir düşüğe yani 3133 Mhz'ye aldım. Aradaki bir ayarı yaparken değiştirememiştim boşluk tuşuyla değişiyormuş. Bu ayar yalnızca Gigabayt B450M S2H anakart için geçerli. Siz Anakartınıza göre değiştirmeyi bulun ve benim yaşadığım 6 mhz lik sorunu bu şekilde çözümleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı