Çözüldü BIOS'tan UEFI'yi kapattıktan sonra bilgisayar açılmadı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
Mersin
BIOS'tan UEFI disable yaptıktan sonra açılmadı. BIOS pilini çıkarmadan bilgisayarı açmanın bir yöntemi var mı? Tekrar açmak için legacy format mı atmak gerek? Ayrıca ışıklar yanmasına rağmen ekran hiçbir şekilde gelmiyor. BIOS pilini çıkarıp takınca ekrana görüntü gelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eğer Windows UEFI ise UEFI disable yaptığınız zaman açılmaz normal olarak.
Tekrar UEFI açmanız gerek. Boot etmesi için.
Evet tekrar kurulum yapman gerekir ancak hiç gerek yok. Windows'u UEFI olarak başlat internetten araştırırsan UEFI Windows'u nasıl legacy yapacağını öğrenebilirsin. Üstelik veri kaybı olmadan. Ancak UEFI daha iyidir. Neden legacy yapmak istiyorsun ki?

Ec Firmware güncellemesi yapacaktım biraz kurcaladım arafta kaldı makine.
UEFI disable yaptığım için şu an UEFI format yapmamın bir anlamı var mı yoksa legacy mi atacağım.

Hocam BIOS'a erişimin yoksa tek çare BIOS pili. Tekrar format atmak için flash diski taktığın zaman flash disk Boot edecek mi peki orası da var. BIOS üzerinden Boot önceliği ayarlanıyor. Eğer flash diskin Boot etmezse ne yapacaksın?

Clear CMOS yapabilirsiniz. Ayrıca UEFI ayarını değiştirince de BIOS açılır. Siz başka bir şeyi bozmuşsunuz ama bize söylemiyorsunuz gibi...

Clear CMOS yapabilirsiniz. Ayrıca UEFI ayarını değiştirince de BIOS açılır. Siz başka bir şeyi bozmuşsunuz ama bize söylemiyorsunuz gibi...

Hayır hocam her şey anlattığım gibi. UEFI disable yapınca bir daha da açılmadı. BIOS pilinden başka yöntem yok gibi duruyor.
Hocam @Recep Baltaş şimdi olay farklı bir hal aldı. Işıklar yanarken HDMI ile TV'ye bağladım TV'den BIOS görüntüsü geldi. Hemen UEFI disable yi enable yapıp F4 yapıp çıktım monitöre görüntü geldi. Bunun monitörle nasıl bir alakası var çözemedim ama görüntü bu şekilde gelmiş oldu.

Son düzenleme:
Hayır hocam her şey anlattığım gibi. UEFI disable yapınca bir daha da açılmadı. BIOS pilinden başka yöntem yok gibi duruyor.
Hocam @Recep Baltaş şimdi olay farklı bir hal aldı. Işıklar yanarken HDMI ile TV'ye bağladım TV'den BIOS görüntüsü geldi. Hemen UEFI disable yi enable yapıp F4 yapıp çıktım monitöre görüntü geldi. Bunun monitörle nasıl bir alakası var çözemedim ama görüntü bu şekilde gelmiş oldu.

Hocam merhabalar,
2 yıl sonra konuyu hortlatıyorum ama aynı olay şu an benım başıma geldi.
BIOS Advanced bölümündeki OS Support sekmesinde UEFI OS kısmını legacy OS yapıp Save edip laptopu yeniden başlattığımda sizde olduğu gibi ekran klavye ışıkları yanıyor ancak ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmedi. Laptopun ıcını acıp BIOS pilini soktum 5 dk bekledim tekrar taktım ancak yine görüntü alamadım. HDMI ve DP porttan farklı bir monitöre bağlamayı denedim sizim gibi ama yine görüntü alamadım.

Cihazım Monster T7 20.3
Siz bu çözüme tam olarak nasıl ulaştınız rica etsem yazabilir misiniz?

1650533919908.png

Hocam merhabalar,
2 yıl sonra konuyu hortlatıyorum ama aynı olay şu an benım başıma geldi.
BIOS Advanced bölümündeki OS Support sekmesinde UEFI OS kısmını legacy OS yapıp Save edip laptopu yeniden başlattığımda sizde olduğu gibi ekran klavye ışıkları yanıyor ancak ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmedi. Laptopun ıcını acıp BIOS pilini soktum 5 dk bekledim tekrar taktım ancak yine görüntü alamadım. HDMI ve DP porttan farklı bir monitöre bağlamayı denedim sizim gibi ama yine görüntü alamadım.

Cihazım Monster T7 20.3
Siz bu çözüme tam olarak nasıl ulaştınız rica etsem yazabilir misiniz?

Eki Görüntüle 1366169

İyi günler hocam kolay gelsin ve de geçmiş olsun. O yaşadığım konunun ayrıntılarını tam olarak bilmiyorum ama HDMI kablo ile TV'ye bağlamıştım görüntü gelince UEFI enable yapmıştım sadece bunu hatırlıyorum zaten çözümde de aynı şekil yazmışım. HDMI bağladıktan sonra Win+p yapmayı denediniz mi?

konuyu hortlatacağım ama . sorunun çözümünü buldunuz mu.. biostan sadece uefi'yi legacy olarak değiştirdim ve yeniden başlattım ekran gitti.
Yapılan işlemler batarya çıkartıldı
Pil çıkartıldı ve yarım saat sonrasında tekrar takılarak denendi
bios pilinin yanındaki bios sıfırlama tuşuna basıldı
shift + f8 ve power tuşuna basılarak açılması denendi
ramler çıkartılarak asis tuşuna basıp power düğmesine basılmak suretiyle kapatılmak istedimse de kendisi buna müsaade etmedi.

bilgisayar özellikleri hakkında fazla bilgim yok.. model numarasını bulamadım. üzerine altına kapaklara baktım yok yazmamışlar..
i7 işlemcili 2 adet 4 gb ram var..
hepsi bu..

bu sony vaiolarda olan bir durum galiba. başına gelen var mı bi yardım etseniz.

@revivality sorununuzu çözdünüz mü? aynı durum benimde başıma geldi. sanırım dokunmatik ekranlarda böyle bir sorun oluyor.. pek çok denedim ama görüntü yok maalesef.. bir çözüm bulabildiniz mi benim notebookta sony vaio

Konuyu hortlatacağım ama. Sorunun çözümünü buldunuz mu? BIOS'tan sadece UEFI'yi legacy olarak değiştirdim ve yeniden başlattım ekran gitti.
Yapılan işlemler batarya çıkartıldı
Pil çıkartıldı ve yarım saat sonrasında tekrar takılarak denendi
BIOS pilinin yanındaki BIOS sıfırlama tuşuna basıldı
Shift + F8 ve Power tuşuna basılarak açılması denendi
RAM'ler çıkartılarak asis tuşuna basıp Power düğmesine basılmak suretiyle kapatılmak istedimse de kendisi buna müsaade etmedi.

Bilgisayar özellikleri hakkında fazla bilgim yok. Model numarasını bulamadım. Üzerine altına kapaklara baktım yok yazmamışlar.
i7 işlemcili 2 adet 4 GB RAM var.
Hepsi bu.

Bu Sony Vaio'larda olan bir durum galiba. Başına gelen var mı bir yardım etseniz.

@revivality sorununuzu çözdünüz mü? Aynı durum benim de başıma geldi. Sanırım dokunmatik ekranlarda böyle bir sorun oluyor. Pek çok denedim ama görüntü yok maalesef. Bir çözüm bulabildiniz mi benim notebookta Sony Vaio

Servise verip yeniden BIOS attırdım öyle düzeltebilmiştim hocam. Kendi uğraşlarım hiçbir şekilde sonuç vermemişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı