Çözüldü BIOS'tan Windows UEFI mod seçilince sistem açılmamaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

arthem_is

Centipat
Daha fazla  
Selamlar,
Windows normal çalışırken, aklıma re-size bar açmak geldi, anakartımın BIOS'una girip re-size Bar'ı açtım ve biraz kurcalarken secure boot\ OS type kısmında other OS seçiliydi bunu Windows UEFI mode seçip kaydedip kapattıktan sonra Windows açılmamaya başladı. Anakart yazısı geliyor sonrasında siyah ekranda kalıyor.

Denediğim işlemler;
Tekrar re-size barı kapatıp other OS seçtim, load optimized default seçip BIOS ayarlarını sıfırladım, clrtc pininden sıfırladım sorun düzelmedi. Boot option #1 kısmında Windows boot menager seçili olarak görüyor. BIOS'um güncel 3211 sürümü yüklü.

Birkaç resetledikten sorun giderme mavi ekranda "Windows düzgün yüklenememiş görünüyor" hatası geldiğinde güvenli modda açabiliyorum SFC /scannow'ı çalıştırdım olmadı. Başlangıç onarma hata veriyor. Bu Bilgisayar'ı sıfırla dediğimde sıfırlama yüzdesi bittiğinde siyah ekranda kalıyor.

Önerdiğiniz bir işlem var mıdır? Yarın USB bellek temin edip temiz kurulum deneyeceğim.

Sistemim;
Ryzen 5 3600.
ASUS Prime B450M-A II.
ASUS Dual RX6600.
Kingston 500GB A2000.
Kingston 16 GB (2x8GB) Fury Beast siyah 3200MHz CL16 KF432C16BBK2/16

Son düzenleme:
BIOS'u resetleyip deneyin. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. Resetlenmiş olacaktır. Duruma göre yazarsınız.

Sisteminiz çökmüş geçmiş olsun. Bu sistem için UEFI modu idealdir aktif edin ve Rufus ile UEFI GPT olarak boot oluşturun formatlayın daha sağlıklı olur. Diskinizin bölümle türü MBR ise önemli bilgileriniz varsa yedekleyin çünkü diski komple sıfırlıyor GPT'ye çevirin. Diskiniz bölümleme türü GPT ise sadece UEFI GPT boot oluşturup formatlayın GPT UEFI için daha sağlıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı