BIOSTAR B450M-H ve 3500X overclock yapma

kamlikli

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 GB 3000 Mhz
Ekran kartı
RTX 2060
Anakart
Biostar 450 MH
İşlemci
Ryzen 3500x
Öncelikle bu başlığı internetten araştırdığımda tam anlamıyla bir sonuç bulamadığımdan açtım. Kendim deneme yanılma yöntemleriyle 4.1 GHz hıza sabitlemeyi ve daha düşük sıcaklık elde etmeyi başardım. Sizde de aynı anakart ve işlemci mevcutsa aynı ayarları yaparak kullanabilirsiniz. İşlemci 3.6 GHz hızında 4.1 GHz Turbo hızı mevcut. Ancak Turbo hızda 3.96 GHz'leri geçmiyor ve 80-81 dereceleri görüyor. Biz bu ayar ile hem işlemciyi 4.10 GHz sabitlemiş olacağız hem de 10-12 derece daha serin sıcaklık elde edeceğiz.

BIOS'a girdikten sonra "advandec" seçeneğine gelip "CPU configuraitondan" önce "CPB mode" disable yapıyoruz.

Daha sonra "tweaker" yerine gelip "CPU ratio" yerine "41" yazıyoruz. Ve "CPU Core voltage" "+0.240" veriyoruz. Kaydedip çıkıyoruz. Bu arada bendeki PSU 550 wat. Bu ayarda işlemcimizden voltaj eksilteceğimiz için PSU'nuz pek önemli değil.

Türlü kombinasyonlar denedim en stabili bu diğer seçeneklerde hep bir tutarsızlık yaratıyor.

Dosya Ekleri

• thumbnail_IMG_8381.jpg
    thumbnail_IMG_8381.jpg
    350,5 KB · Görüntüleme: 19
  • thumbnail_IMG_8382.jpg
    thumbnail_IMG_8382.jpg
    389 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleyen: Moderatör:
R5 3500 genel olarak 1.35V ile 4.3GHz all Core çalıştırılabiliyor. Senin ki 3500X olduğu için daha iyi değerler yakalayabilmesi gerekir.
Bu konuda arkadaş R5 3500 ile 1.35V ile 4.3GHz stabil çalıştırdı. Sanırsam daha sonrasından 4450MHz'ye kadar çıkarmış.

R5 3500 genel olarak 1.35V ile 4.3GHz all Core çalıştırılabiliyor. Senin ki 3500X olduğu için daha iyi değerler yakalayabilmesi gerekir.
Bu konuda arkadaş R5 3500 ile 1.35V ile 4.3GHz stabil çalıştırdı. Sanırsam daha sonrasından 4450MHz'ye kadar çıkarmış.
hocam bütün olasılıkları denedim. İşlemci cinebechte kendini slaıyor yada mavi ekran veriyor daha yukarı yaptığımda anakarttanda olabilir başka bişeydende. O yüzden çokta kurcalamak istemiyorum. Ben sadece Biostar anakartla alakalı detaylı bir anlatım göremediğimden arkadaşlarıda bilgilendirme amacı ile paylaştım. Bizima anakartlarda voltaj değeri elle girilmiyor arttırılıyor oda tutarsız artıyor o yüzden bir fikir olsun diye payaştım. Tabi daha yüksek değere ulaşabilen varsa bilgilendirirse seviniriz bizde.

Yeni konular

Geri
Yukarı