Çözüldü BIOSTAR B450M-H ver6 BIOS güncellemesi sonrası klavye ve mouse çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İsmaillusl

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Öğrencisi
sistemim;
Anakart: BIOSTAR B450M-H ver6.
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF.
RAM: XPG 8 GB ve Corsair 8 GB.
SSD: 1 TB Crucial.
Ekran kartı: GTX 1650 Super.

Birkaç gündür 16 GB RAM olmasına rağmen toplam 16 fakat kullanılan 8 RAM gösteriyordu. XMP ayarlari yaptım düzelmedi. RAM'lerin yerini değiştirdim düzelmedi. Tek RAM çalıştırdım sonra ikinci RAM'i taktım düzelmedi. Sonra BIOS guncellemesi geldiğini gördüm ve gencelledim. Her şey sorunsuz gitti PC yeniden başlatıldı. Microsoft şifreyi yenilememi istedi yeniledim tam giriş yapacaktım ki klavye mouse gitti ama ışığı yanıyordu çalışmıyordu. Sonra PC kapatıp açtım bu sefer ışıklar bile yanmiyordu. BIOS ayarlarına bile giremiyorum klavye mouse hiçbir şekilde çalışmıyor.

Denedigim çözüm yolları;
1; Hemen klavye mouse çıkardım TV'ye taktim hiçbir sorun yok.
2. BIOS pilini çıkarıp taktım düzelmedi.
3. Elimde fazladan olan anakartlarin pillerini taktım yine düzelmedi.
4. cson üzerinden sıfırladım düzelmedi.
5. RAM'leri çıkarıp çalıştırdım düzelmedi.
6. SSD çıkardım düzelmedi.
7 İşlemci çıkardım anakart üzerindeki bütün bağlantıları söktüm 5 10 dk dinlendirdim yine çalışmadı.
8. USB portları ile tek tek telefonumu şarj ettim problem yok.
9. BIOS flashback özelliği yok anakartda ya da ben anlayamadım.
10. BIOS sıfırladıktan sonra bütün USB'leri sokup sonradan taktım yine düzelmedi.

Bu sorunun çözümü nedir? Bilen varsa lütfen yardımcı olsun. BIOS'a hiçbir şekilde giriş yapamıyorum. Bilgisayar açılıyor fakat klavye mouse çalışmadığı için şifre ekranını geçemiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20220504_004653.jpg
    IMG_20220504_004653.jpg
    77,1 KB · Görüntüleme: 21
Çözüm
Görüntüdeki uyarıya göre fare ve klavye dahil hiçbir USB aygıtını algılamıyor sistem. Doğru BIOS sürümüne güncellediğinizden emin misiniz? Ayrıca beta güncelleme ise yine sorun olabilir.

Merhaba doğru güncellemeyi yaptığıma eminim. Tekrardan kontrol ettim bir sorun yok. Hata ekranındaki BIOS dosya ismi ile sitedeki son güncelleme ismi aynı.
Düzenleme; AGESA comboam4v2 Pi 1.2.0.6b Update (use F12 key to Update BIOS) sürüm açıklaması bu şekilde 1.2.0.6b yazıyor sondaki b beta mı demek acaba?
Merhaba bu sorun düzelmez diye gecesinde anakart siparişi geçmiştim gece geç saatlerde ps/2 donüştürücü bulamam diye yarına ertelemeştim. Son anda tekrar bakayım dedim ve klavye mouse çalışır durumdaydı. Ama kasada sadece 2 tane USB portu çalışır durumdaydı. Son çare olarak BIOS'u eski sürümüne tekrar güncelledim ve bütün portlar çalışır durumda. Şu an hiçbir sorun yok. Birdaha BIOS güncellersem neyim. :)
Görüntüdeki uyarıya göre fare ve klavye dahil hiçbir USB aygıtını algılamıyor sistem. Doğru BIOS sürümüne güncellediğinizden emin misiniz? Ayrıca beta güncelleme ise yine sorun olabilir.

Merhaba doğru güncellemeyi yaptığıma eminim. Tekrardan kontrol ettim bir sorun yok. Hata ekranındaki BIOS dosya ismi ile sitedeki son güncelleme ismi aynı.
Düzenleme; AGESA comboam4v2 Pi 1.2.0.6b Update (use F12 key to Update BIOS) sürüm açıklaması bu şekilde 1.2.0.6b yazıyor sondaki b beta mı demek acaba?
Merhaba bu sorun düzelmez diye gecesinde anakart siparişi geçmiştim gece geç saatlerde ps/2 donüştürücü bulamam diye yarına ertelemeştim. Son anda tekrar bakayım dedim ve klavye mouse çalışır durumdaydı. Ama kasada sadece 2 tane USB portu çalışır durumdaydı. Son çare olarak BIOS'u eski sürümüne tekrar güncelledim ve bütün portlar çalışır durumda. Şu an hiçbir sorun yok. Birdaha BIOS güncellersem neyim. :)

Dosya Ekleri

• IMG_20220504_031322.jpg
    IMG_20220504_031322.jpg
    60,9 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Çözüm
Tekrar merhaba, kusura bakmayın sabah gözden kaçırmışım alıntınızı.

Sorunu çözmenize sevindim, şöyle ki 1.2.0.6b sürümünün BETA olma ihtimali var sondaki b harfinden ötürü fakat üreticinin mutlaka ama mutlaka bunu açıklama alanında belirtmesi gerekliydi. Stabil sürüme dönmenize sevindim, geçmiş olsun tekrardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı