BIOS'u doğru sıfırladım mı?

• Konuyu başlatan P4L
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 482

P4L

Picopat
Daha fazla  
Yeniden başlat yaptıktan sonra bilgisayar açılırken F12 ve Del tuşuna basarak BIOS menüsüne gittim. Bir yerden izlediğim videoyla birkaç ayar değiştirmiştim bu yüzden içim rahat etmedi eski haline döndürmek istedim. BIOS'da easy mode bölümünde bulunan "Load Optimized Defaults (F7)" tıkladım ve ok dedim. Şuan eski ayarlarına geri döndü değil mi?

Yeniden başlat yaptıktan sonra bilgisayar açılırken F12 ve del tuşuna basarak BIOS menüsüne gittim. Bir yerden izlediğim videoyla birkaç ayar değiştirmiştim bu yüzden içim rahat etmedi eski haline döndürmek istedim. BIOS'da easy mode bölümünde bulunan "load optimized defaults (F7)" tıkladım ve ok dedim. Şu an eski ayarlarına geri döndü değil mi?

Evet.

Yöntemlerden birisi. Doğru yapmışsınız. Başarılı olmazsa diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Yöntemlerden birisi. Doğru yapmışsınız. Başarılı olmazsa diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz.
Başarılı mı değil mi diye test etmek için Boot kısmında bulunan Secure Boot a tıkladım. Secure Boot u enabled iken disabled yaptım. Sonrasında dediğim şekilde sıfırladım ve baktığımda Secure Boot enabled a dönmüştü. Yani işe yaramış anlamına geliyor değil mi?

Dediğiniz kadarıyla evet. Bir de XMP gibi ayarlar da eski haline gelmiş miydi?

Sonuçta bu da sıfırlama.

Sonuçta bu da sıfırlama.
Eklediğimi demişim ellediğimi o kısıma sanmıyorum diyecektim. Ama dediğiniz gibi sıfırlama sonuçta. Sorun yoktur.

Sonuçta bu da sıfırlama.
Hocam birşey danışmak istiyorum. Güvenli ön yüklemeyi açmak istiyordum ve aşağıda bu şekilde adımlar izledim.

Yeniden başlat dedim > açılırken F12 ve Dell tuşuna sürekli basarak BIOS'u açtım > Advanced modunda Boot kısmına geldim > Secure boot kısmına tıkladım > Secure Boot a tıkladım ve Disabled iken Enable yaptım > Secure Boot Mode kısmından Standart iken Custom yaptım > Key management bölümüne tıklayıp oradan Restore Factory Keys tıklamak yerine direkt önümde olan Restore Factory Keys tıkladım (sanırım aynı şey oluyorlar yine) > Install factory defaults karşıma çıktı ve Yes dedim > Reset Without saving çıktı ama anlamı "kaydetmeden çık" sanırım bu yüzden No dedim ve F10 a bastım > Save & exit setup karşıma çıktı ve Yes dedim.

Doğru yaptım mı? Hatalı olduğum bir yer var mı hocam?

Eklediğimi demişim ellediğimi o kısıma sanmıyorum diyecektim. Ama dediğiniz gibi sıfırlama sonuçta. Sorun yoktur.

Hocam birşey danışmak istiyorum. Güvenli ön yüklemeyi açmak istiyordum ve aşağıda bu şekilde adımlar izledim.

Yeniden başlat dedim > açılırken F12 ve Dell tuşuna sürekli basarak BIOS'u açtım > Advanced modunda Boot kısmına geldim > Secure boot kısmına tıkladım > Secure Boot a tıkladım ve Disabled iken Enable yaptım > Secure Boot Mode kısmından Standart iken Custom yaptım > Key management bölümüne tıklayıp oradan Restore Factory Keys tıklamak yerine direkt önümde olan Restore Factory Keys tıkladım (sanırım aynı şey oluyorlar yine) > Install factory defaults karşıma çıktı ve Yes dedim > Reset Without saving çıktı ama anlamı "kaydetmeden çık" sanırım bu yüzden No dedim ve F10 a bastım > Save & exit setup karşıma çıktı ve Yes dedim.

Doğru yaptım mı? Hatalı olduğum bir yer var mı hocam?
Birde bunları yaparken CMD, Disabled idi. Yani hiç ellemedim ona. O da doğru değil mi?

Son düzenleme:
Doğru gözüküyor hocam.

Doğru gözüküyor hocam.
Ek: Standart iken Custom u seçme sebebim orada bulunan Restore Factory Keys, Key management, Reset to set up ve exit deployed mode yerlerine tıklayamıyordum.

Düzeltme: CMD demişim orası CSM Support olacaktı hocam kusura bakmayın. CSM Support, Disable idi hiç ellemedim. Çünkü Enabled iken Secure boot kısmına tıklanmıyordu.

Hatalı olduğum yer yoksa teşekkür ederim hocam lütfen varsa belirtin. 🙂

Geri
Yukarı