BIOS'u nasıl downgrade edebilirim?

fuNuf

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Monster marka laptop kullanmaktayım. Yeni BIOS ekranı bana biraz tuhaf geldiği için nasıl sürüm düşürebilirim? Mavi - beyaz olan BIOS ekranı bana göre daha kullanışlı. Böyle bir arayüz alışılmadık geliyor.
Not: Resimler internetten ama benimki de bu şekil.

bis.png

bis2.png

Sorunun cevabına gelirsek aynı günceller gibi anakartın web sitesinden flasha dilediğin sürümü kurduktan sonra donwgradeni edebilirsin, fakat bios zaten görsellik değildir ki. Parçaların voltajını ayarlayan, usblerin chipsetlerin okunmasından sorumlu, bütün donanımların güvenliğini sağlayan ve yazılımların stabil olmasını sağlayan şeyden bahsediyoruz. Biosu downgrade etmek bunların hepsinden vazgeçmek demek hiç akıl karı iş değil kesinlikle tavsiye etmem. Sırf alışık değilim görüntü kötü demek yanlış. Yine de bilgisayar senin istiyorsan bu şekilde yapabilirsin. Ana kartın web sitesinde yeniden eskiye doğru tüm sürümler olur. Hatta senin anakartına ait olmayan bir bios bile kurabilirsin eski sürümlerde düz mavi biosu bulamazsan. Ben hiç denemedim deneyeni de görmedim gerçi çok riskli, ama mavi biosuna kavuşursun.

Sorunun cevabına gelirsek aynı günceller gibi anakartın web sitesinden flasha dilediğin sürümü kurduktan sonra donwgradeni edebilirsin, fakat BIOS zaten görsellik değildir ki. Parçaların voltajını ayarlayan, USB'lerin chipsetlerin okunmasından sorumlu, bütün donanımların güvenliğini sağlayan ve yazılımların stabil olmasını sağlayan şeyden bahsediyoruz. BIOS'u downgrade etmek bunların hepsinden vazgeçmek demek hiç akıl karı iş değil kesinlikle tavsiye etmem. Sırf alışık değilim görüntü kötü demek yanlış. Yine de bilgisayar senin istiyorsan bu şekilde yapabilirsin. Ana kartın web sitesinde yeniden eskiye doğru tüm sürümler olur.

Mesela önceki bilgisayarımda zaman ayarlı açabiliyordum BIOS'tan alarm kurarak. Ama bu BIOS'ta erişemiyorum. Kaldı ki bu özelllik benim için önemli bir özzellik. Voltaj konusuna gelirsek önceki ve sonraki voltaj değerleri arasında hiçbir fark yok.

Bu arada bilgi verdiğin için sağ ol.

Sorunun cevabına gelirsek aynı günceller gibi anakartın web sitesinden flasha dilediğin sürümü kurduktan sonra donwgradeni edebilirsin, fakat bios zaten görsellik değildir ki. Parçaların voltajını ayarlayan, usblerin chipsetlerin okunmasından sorumlu, bütün donanımların güvenliğini sağlayan ve yazılımların stabil olmasını sağlayan şeyden bahsediyoruz. Biosu downgrade etmek bunların hepsinden vazgeçmek demek hiç akıl karı iş değil kesinlikle tavsiye etmem. Sırf alışık değilim görüntü kötü demek yanlış. Yine de bilgisayar senin istiyorsan bu şekilde yapabilirsin. Ana kartın web sitesinde yeniden eskiye doğru tüm sürümler olur. Hatta senin anakartına ait olmayan bir bios bile kurabilirsin eski sürümlerde düz mavi biosu bulamazsan. Ben hiç denemedim deneyeni de görmedim gerçi çok riskli, ama mavi biosuna kavuşursun.
Her güncellemeye sazan gibi atlamamak lazım dostum. Bios güncellemesinden sonra notebook’da şarj süresinde azalma olduğunu anladım. Batarya kapasitesi güncelleme sonrası 22000 Mah değerine düşmüştü. Eski sürümü yükledim 29000 Mah oldu. Asus hiç sormadan söyleden direk kapasiteyi düşürmüş. Bu yaptığı bataryayı korumak için biliyorum fakat bir çok üretici bunu masaüstü yazılımı ile seçmeli şekilde sunarken Asus’un yaptığı zorbalık. Yani bir şeyi araştırmadan sırf güncel diye yüklemek yanlış.

Yeni konular

Geri
Yukarı