BIOS'un güncel olmaması neleri etkiler?

BIOS'um baya eski. Sistemi 2 gün önce topladım. Güncellemem çok mu yararına olur bilgisayarın? Yoksa güncellemeden kullanmaya devam etmem mi daha iyi? Ne gibi farklar var?

O sokete işlemci çıktığında BIOS güncellemesi ile açarsın. Ayrıca daha stabil olması, bazı desteklere kavuşması vb. özelliklere sahip olur.

BIOS'um baya eski. Sistemi 2 gün önce topladım. Güncellemem çok mu yararına olur bilgisayarın? Yoksa güncellemeden kullanmaya devam etmem mi daha iyi? Ne gibi farklar var?

BIOS güncellemesi çeşitli uyum sorunu, donanım desteği, performans kaybı vb. konularda değişim sağlar ki bu değişimler de olumlu olur tahmin edeceğiniz üzere.

Ancak ekran kartı günceller gibi BIOS güncellemek masaüstü bilgisayarlarda bir tık riskli olabiliyor. Güncelleme sırasında donanımınızın kapanmaması azami önem taşıyor, aksi takdirde uğraşmak istemeyeceğiniz süreçler sizi bekliyor. Bu bakımdan laptoplarda bile yine riskle güncelleme yapılırken, kasalarda eğer güç kaynağınız falan yoksa bir tık daha çok riskle güncelleme yapılıyor.

Bu açıdan çoğu kişi eğer ortada belirgin bir sorun, sıkıntı yoksa BIOS güncellemeyi önermez, öncelik olarak görmez.

Ama kendimden bir örnek vereyim: Bunu yazdığım şu anki laptopum HP marka, içerisinde AMD APU teknolojisi olan bir cihaz. Ve ben bu cihazda UEFI kurulum yaptığımda AMD'nin 2016 sonrasındaki sürücülerini kuramıyordum... Tahmin edeceğiniz üzere bu bizim çözemeyeceğimiz bir BIOS sorunuydu. HP'ye bunu birkaç kez bildirdim ama çözüm beklemiyordum. LEGACY kullanıyordum BIOS'u yani eski tip kurulum yapıyordum. Fakat çokça iletilmiş olacak ki HP BIOS güncellemesi yayınlamış ve AMD işemciler için olduğu da yine yazıyordu. Ben de güncelledim ve UEFI kurulum yapıp AMD'nin son sürücüsünü kurmayı denedim ve sonuç başarılı...

Yani sorunum vardı ve bunu çözemiyordum. BIOS güncellemesi geldi ve sorunum halloldu...

Bu gibi durumlarda BIOS güncellemeleri öncelikli olarak önerilir ama normal çalışan, stabil bir sistemde dediğim gibi "ekran kartı güncellemek" gibi basit bir şey olmadığından öncelik olarak önerilmez. Laptoplarda çok da bir sorun olmasa da masaüstü cihazlarda dikkat gerektirir.

Peki BIOS'un güncellenmesi ne kadar sürüyor? Birde sonradan yine format atmam gerekiyor mu?
Bir kaç dakika kadar, format genelde gerekli olmaz, BIOS güncellemesinin ne gibi yenilik veya düzenlemeler içierdiğini merak ediyorsan güncel BIOS dosyası ile yapılan düzenlemeler belirtilir.

BIOS yayınlandığı sayfada yapılan değişiklikler yazar. Yada indirdiğin dosya üzerinde.

Ama BIOS güncelleme yaparken elektrik kesintisi yaşanırsa vay haline. Eğer donanımlarda bir uyumsuzluk yoksa, kronik hata yoksa yapmayın. Gerek yok. FPS'e direkt etki edecek bir olay değil. Büyük risk. Elektrik kesintisi can sıkıntısı.

Ama yap, birşey değişmez. Tek sıkıntı elektrik. Çift BIOS varsa yap. Zaten sıkıntı çıkmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı