Bir bilgisayar neye göre format ister?

Hem masaüstünde hem de oyunlarda verim gözle görülür düştüyse format atma zamanı gelmiş olabilir. Tabii farklı şekillerde de kendini belli edebilir ama her sorun formatlıkta değildir. Ben hatırlıyorum 5 yıl format atmadan kullanmıştım bilgisayarı. :D

Tabii, üst üste çökmeler yaşanıyorsa önce çökmelerin sebebine bakılır. Baktınız donanımsal bir mevzu yok gibi duruyor, format atarsınız. Yada yüklediğiniz bir yazılım sistemi mahvetmiştir ve silmek çözüm olmamıştır, format atarsınız. Format genelde son çaredir. Her şeyi dener, sorunu çözemezseniz ve sorun kesinlikle donanımsal değilse format atılır.

Arkadaşlar bunu belli eden bir parametre var mıdır? Mesela "Şu şu oluyorsa format gerekiyordur." gibi.

Ara sıra Windows özellikleri (arama çubuğu, klasör açma, masaüstüne sağ tıkladığınız da çökme) gibi şeyleri açma da SSD olduğu halde yavaşlık yaşıyorsanız atabilirsiniz veyahut oyun da eskisine göre performans düşüşü yaşıyorsanız.

Ara sıra Windows özellikleri (arama çubuğu, klasör açma, masaüstüne sağ tıkladığınız da çökme) gibi şeyleri açma da SSD olduğu halde yavaşlık yaşıyorsanız atabilirsiniz veyahut oyun da eskisine göre performans düşüşü yaşıyorsanız.

Mesela bende Ryzen 3 2200G ve RX570 8 GB var. LoL'de son 1 aydır aşırı FPS drop alıyorum. Tabii ki arkada birçok program açık ancak eskiden böyle değildi. Yarın sistemi tamamen yeniliyorum ve eğer ki droplar devam ederse format atacağım.
Hem masaüstünde hem de oyunlarda verim gözle görülür düştüyse format atma zamanı gelmiş olabilir. Tabii farklı şekillerde de kendini belli edebilir ama her sorun formatlıkta değildir. Ben hatırlıyorum 5 yıl format atmadan kullanmıştım bilgisayarı. :D

Biraz istifçi ruhlu olduğum için atmak istemiyorum. Masaüstümü görmek istemezsiniz :D

Yeni konular

Geri
Yukarı