Bir bilgisayara 5000 TL’den fazla vermek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu sahibine sesleniyorum. Dostum herkesin bir bütçesi var o bütçe ile istediğini alır. Mesela ben Valorant‚ LoL‚ CS:GO gibi rekabetçi oyunlar için R3 3300X + GTX 1660S sistem aldım halbuki daha düşük bir sistem de alabilirdim ama uzun yıllar yetmesi için ve yüksek FPS almak için böyle bir sistem aldım.

Eğer kullanıcı oyun oynayacaksa ve 4K Ultra 200 FPS takıntısı yoksa size hak veriyorum. Ama profesyonel kullanıcılar için geçerli değil bence. Adam bir sürü iş yapıyor değil 5000 TL 15000 TL bile iş görmeyebilir. Mesela Mühendisler ağır hesaplamalar yapabiliyor. Adam RX 590'lı PC mi kullansın. Hele Leptop alacaksa 1650 mi alsın? Bence 500.000 TL olan MAC bile iyi. Bize pahalı gelebilir ama büyük bütçeli Film vs. yapanlar için 500.000 TL olan MAC ideal. Adam gitsin 3.5K PC mi kullansın? 10 dakika sürecek Render 3 saat sürsün o zaman.

Oynamak var oynamak var. Ultra hastalığın yoksa oynarsın. Exodus'u oynayamadım hala. 3.5 gibi bir sisteme hangi kartı seçiyorsunuz?

3500-4000 TL'yi küçümsememek lazım, 3700 TL'ye falan 3100+RX 570 PC çıkar, RX 570 ve 3100 ikilisi ile neredeyse çoğu oyunu ultrada oynarsın.

Ekran kartlarının çok çabuk yaşlanması 5000 TL'nin fazla bir ücret olmadığını gösteriyor benim için, bunun en iyi örnekleri GTX 980 TI, çıktığında bile Witcher 3'te Hairworks açıldığında kart ağlıyordu resmen. RX 580 çıkalı 3 yıl oldu, doğru düzgün bir özel teknolojisi yok, 1080p Ultra'da 60 FPS oynatmakta zorlandığı oyunlar var. RTX 2060 altı ekran kartları RDR2'yi ayar kısmadan 60 FPS oynattırmıyor, güya orta seviye bir kart RX 580. İnsan almışken geleceğe dayanıklı ekran kartı almak istiyor, bu da minimum 8000 TL gerektiyor benim gözümde.

Tamamen ihtiyaç meselesi... Sadece oyunlar için söylüyorsa öne attığı tez , bir yere kadar savunulabilir. 5000 TL 'ye toplayacağın sistem birçok oyunu rahat oynatır. Ancak bilgisayara , oyun konsolu gibi bakmamak gerek. Sadece pc üzerinden iş yapanlar var. Yazılımla uğraşan , render yapan ve bundan gelir elde eden insanlar; aşırı düz ama geçerli bir mantıkla yaptığı işten aylık 5-10k arası kazanç sağlıyacaksa 20k 'lık sistemde toplar.

Sadece oyun amacıyla toplansa bile çok farklı fiyatlar ortaya çıkıyor.
-RGB sevenler kasaya ekstra para vericek
-yeni teknolojilere ilgi duyanlar , normal fanlar işini görse bile sıvı soğutma alıcak; sata3 ssd kendisine yetse bile m.2 ssd alıcak
-mini sistem sevenler bir anakarta 1k para gömücek
vs
Daha marka tercihlerini saymıyorum bile...

Sonuç olarak bu arkadaş kendini saçma sapan facebook gruplarında sanmış. Ortamın öfkesini kullanarak prim kasıyor. Bizde maalesef ona yardımcı oluyoruz.

5
Online oyun oynamayacaksak oyuna para gitmez mi? Arkadaşım 5000TL'lik bilgisayar anca R5 3600 ile RX5600XT tabanlı olur (o bile zor). Bu bilgisayarla 2K 75Hz AAA oyun oynayabilir misin? (RDR2, Cyberpunk, Valhalla gibi)
5000 liralık bilgisayara o sistemi toplayamazsın. Tabii Ram,SSD,KASA,PSU ve anakart'i 1100 liraya halledebilirsen.

Kendi oynadığın oyunlara göre değişir 15 20 binde verirsin 5 binde fakat ekstra performans ve akıcılık için yüksek miktar verilebilir.

Aklıma şöyle bir şey geldi. Eğer bu mantıkla ilerlersek olmaz. O zaman niye araba alırken 10K TL'ye satılan arabalardan almıyoruz? Onlar da 4 tekere sahip araba işte. Niye Telefon alırken 500 TL'ye satılan 1GB RAM 8GB Hafıza olan telefonlardan almıyoruz? Onlar da telefon?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı