Bir format SSD ömrünü ne kadar kısaltır?

MUSTAFA0780

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
ESA3SMD2ISPT120GB(SSD) ST1000DM003-1CH162(HDD)
2 veya 3 hafta önce SSD'ye format atmıştım aklıma şimdi geldi bir format SSD ömrünü ne kadar kısaltır? (PC 5 yıllık SSD 120GB)

2 veya 3 hafta önce SSD'ye format atmıştım aklıma şimdi geldi bir format SSD ömrünü ne kadar kısaltır? (PC 5 yıllık SSD 120GB)
Spesifik bir sayi vermek imkansiz ama 2 ayda bir yapan bir arkadaş vardı 2.5 sene sonunda ssd namına değerler kalmamıştı. 2.5 sene sonra dogru düzgün bir ssd aldı.
Belki bu okuma yazma değerlerini kaybetmesi aldığı ssd den dolayıda olabilir ama aynısını başka bir arkadaşımda kullanmıştı 4 senedir kullanıyor memnun. Bence zorda kalmadıkça format atmaya gerek yok.

120 gb Sandisk plus nerdeyse 6 yıl oldu. O zaman ucuz diye almıştım. Tüm sistem testlerini onunla yaptım.( linux sürümleri , Windows sürümleri şuanda da Macos yükledim.) kaç kere formatladigimi hatirlamiyorum. Ama sağlık 76 gözüküyor hız değerleride normal.
Geçen yıl aldığım 2 adet WD green 240 gb doğru dürüst kullanılmadığı halde sağlıkları 95 87 çıktı.2 yıldır dizüstünde sürekli 24 saat açık veya uykuda kullandığım nvme sandisk 500 gb sağlık
99 çıkıyor.
Yani sonuç sanki şansa kalmış bir durum.

Geri
Yukarı