"Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi" hatası

NEONTY

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
KIOXIA SATA SSD 240 GB
Anakart
B450M DRAGON
Arkadaşlar bilgisayarım, bir akşamüstü kapandı ve açtığımda şu hatayı aldım "reboot and select proper boot device or insert boot Media in selected boot device and press any key". Her çözümü denedim fakat PC'yi açamadım. Yeni bir M.2 SSD satın aldım flash ile Windows 10 kurup PC'yi açtım. Eski verilerimi kullanmak için eski SATA SSD'mi bilgisayara taktım bilgisayar depolama yöneticisinde başlatılmamış olarak görüyorum. Başlatmayı denediğimde bir türlü başlamıyor şu uyarıyı veriyor: "bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi". Eskiden bu diskimde Windows 10 kuruluydu ve dosyalarım bundaydı bunları kurtarmam lazım. Yardımcı olur musunuz?

Ek Açıklama 2023-04-11 161948.png

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın: Bu hatanın nedeni geçici bir hata veya kaynak tükenmesi olabilir, bu nedenle bilgisayarınızı yeniden başlatarak hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edin.
  2. Donanım aygıtlarını kontrol edin: Donanım aygıtlarınızı kontrol edin ve bunlarda herhangi bir fiziksel hasar veya bozukluk olup olmadığını kontrol edin. Bozuk bir donanım aygıtı nedeniyle oluşan hataları düzeltmek için aygıtı değiştirmeniz gerekebilir.
  3. Sürücülerinizi güncelleyin: Bilgisayarınızdaki sürücülerin güncel olduğundan emin olun. Bu hatanın nedeni, sürücülerin eski veya uyumsuz olması olabilir. Sürücülerinizi güncellemek için üreticinin web sitesini kontrol edin veya üçüncü taraf bir sürücü güncelleme programı kullanın.
  4. Aygıt yöneticisinde hataları kontrol edin: Aygıt yöneticisini açın ve herhangi bir donanım aygıtının yanında sarı ünlem işareti veya kırmızı X işareti olup olmadığını kontrol edin. Bu, sürücü sorunları veya aygıt arızaları nedeniyle oluşabilir.
  5. Malware taraması yapın: Bazı kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızda donanım aygıtlarını etkileyebilir ve "Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi" hatasına neden olabilir. Bilgisayarınızda güvenlik yazılımı kullanarak kötü amaçlı yazılım taraması yapın.
  6. Sistem Geri Yükleme yapın: Eğer yukarıdaki adımlar hata düzeltmeye yardımcı olmadıysa, bilgisayarınızın daha önce sorunsuz çalıştığı bir tarihe geri dönmeyi deneyin. Bu, sisteminizi önceki bir duruma geri yükleyeceği için hatanın ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

SATA kablosunda veya disk kontrolcüsünde sorun var, farklı bir soket ve kablo ile tekrar deneyin bakalım sorun devam edecek mi?
farklı sata kablosuyla denedim yine çalışmadı, aynı sata kablosuyla hdd taktım hddyi direkt okudu.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın: Bu hatanın nedeni geçici bir hata veya kaynak tükenmesi olabilir, bu nedenle bilgisayarınızı yeniden başlatarak hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edin.
  2. Donanım aygıtlarını kontrol edin: Donanım aygıtlarınızı kontrol edin ve bunlarda herhangi bir fiziksel hasar veya bozukluk olup olmadığını kontrol edin. Bozuk bir donanım aygıtı nedeniyle oluşan hataları düzeltmek için aygıtı değiştirmeniz gerekebilir.
  3. Sürücülerinizi güncelleyin: Bilgisayarınızdaki sürücülerin güncel olduğundan emin olun. Bu hatanın nedeni, sürücülerin eski veya uyumsuz olması olabilir. Sürücülerinizi güncellemek için üreticinin web sitesini kontrol edin veya üçüncü taraf bir sürücü güncelleme programı kullanın.
  4. Aygıt yöneticisinde hataları kontrol edin: Aygıt yöneticisini açın ve herhangi bir donanım aygıtının yanında sarı ünlem işareti veya kırmızı X işareti olup olmadığını kontrol edin. Bu, sürücü sorunları veya aygıt arızaları nedeniyle oluşabilir.
  5. Malware taraması yapın: Bazı kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızda donanım aygıtlarını etkileyebilir ve "Bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi" hatasına neden olabilir. Bilgisayarınızda güvenlik yazılımı kullanarak kötü amaçlı yazılım taraması yapın.
  6. Sistem Geri Yükleme yapın: Eğer yukarıdaki adımlar hata düzeltmeye yardımcı olmadıysa, bilgisayarınızın daha önce sorunsuz çalıştığı bir tarihe geri dönmeyi deneyin. Bu, sisteminizi önceki bir duruma geri yükleyeceği için hatanın ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

1- Bilgisayarı defalarca başlattım sorun düzelmedi.
2- yani ssdyi kasadan çıkartıp baktım herhangi bir sorun gözükmüyordu
3- sürücülerin güncelliğini kontrol ettim güncel gözükmektedir.
4- aygıt yöneticisinden sağ tık özellikler yaptığımda bu aygıt düzgün çalışıyor dedi.
5-bilgisayarda şuan sıfır bir ssd takılı olduğu için başka dosya yok
6- şuanda farklı bir ssd takılı windows bu yeni ssdm de kurulu olduğu için böyle bir şey mümkün değil maalesef

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı