Bir gameplay videosu nasıl daha iyi hale getirilir?

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bu aralar gameplay videoları yapmaya merak saldım ve açtığım başka bir konuda aldığım tavsiyelere uyarak video yayınlıyorum. "Let's play" gibi 30 dakika boyunca editsiz ya da sadece kırpma içeren videolar yapmayı sevmiyorum fakat ana içeriğim bu olmadığı için de Saniye gibi editlemesi 1 hafta sürecek 8 dakikalık video yapmak istemiyorum. Zaten animasyon yapmak ve öğrenmek uzun sürdüğü için bu içeriği yapıyorum. :D

Hedefim, izleyicilere eğlenceli vakit geçirmek; yani 5 saatlik bir oynanışı, edit ile 6-12 dakikaya düşürmek ve en komik anlarını toplayarak editli şekilde izleyiciye sunmak. Amaç ise izleyiciyi mümkün olduğu kadar ekranda tutmak, YouTube Studio'da "Kitleyi Elde Tutma İstatistiği" olarak geçer. Bu istatistik benim için önemli, izleyici ne kadar videoda kalırsa, algoritma o kadar kişiye önerir. Aşağıda verdiğim örnek, @Grafor için editini yaptığım ve başarısız olan bir videomdan.

1709291506721.png

Ancak iş editleme kısmına geldiğinde nedense sürekli çorbanın tuzunu tutturamıyor gibi hissediyorum. Editimde olan bir düzensizlik mi yoksa video zaten komik değil mi emin değilim. Nasıl iyi bir gameplay videosu yapabilirim? Şuanki editleme stilim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba, 2 ay önce geri dönüş(feedback) için görüşlerinize başvurmuştum. Hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
2024 yılındayız insanlar artık senin oynayacağın, eğleneceğin her oyunu oynayabilecek imkanlara sahip o imkanlara sahip olmayanlar ise yıllardır bu sektörde olup video yayınlayan kişilerin videolarını izler. Sizin bunların arasından sıyrılmanız için emek harcamanız lazım gerekirse saniye gibi 7 dakikalık videoya 1 hafta uğraşmanız gerekmekte. Aşağıya en sevdiğim Youtuber olan SovietWomble'nın "Untitled Goose Game" adlı oyuna yaptığı videoyu atıyorum harcadığı emeği videoyu ilerletmeden izlersen anlarsın zaten. Bu adam böyle başarılı oldu. Kesitleri peş peşe koyarak 2-3 tane "meme" koyarak arkaya müzik ekleyerek video yapıp izlenme dönemi yeni yayıncılar için bitti maalesef emek harcamanız gerekmekte. Bu adamın bir video yayınlaması 2-3 ay sürüyor 6 aya kadar video yayınlamadığı dönemler bile oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Aşağıya en sevdiğim Youtuber olan SovietWomble'nın "Untitled Goose Game" adlı oyuna yaptığı videoyu atıyorum harcadığı emeği videoyu ilerletmeden izlersen anlarsın zaten. Bu adam böyle başarılı oldu.
Cevabınız için teşekkür ederim. İlk konuda bu kanalı önerdiğinizde iyice göz gezdirdim ve epey sevdim. Süreyi önemsemeyip sadece videoyu en üst seviyede tutmaya odaklanmış kaliteli bir kanal.

Ancak YouTube'un yeni kanallar açısından, düzenli video atan kanalları önerdiği söylenir.

Ana içeriğim bu olmadığı için hedefim; hem edit süresini azaltmak, hem izleyiciyi ekranda tutmam için gereken eğlenceli klipleri toplamamın daha kısa sürmesini sağlamak. İkisi de zamandan tasarruf sağlıyor ve izleyici videoyu sonuna kadar izledikçe algoritma videoyu öne çıkarıyor.

Yaptığım videodaki oynanış saatim 1 saatti. Daha iyi klipler çıkması için 3 saate çıkarmaya çalışacağım. Edit konusunda da Shotcut'dan başka bir uygulama bakıyorum yavaş yavaş. Videonun daha dikkat çekici olması için küçük resim yapmada kendimi geliştirebilirim.
Sizin bunların arasından sıyrılmanız için emek harcamanız lazım gerekirse saniye gibi 7 dakikalık videoya 1 hafta uğraşmanız gerekmekte.

Bu konuda Tunca Arslan'ın bir videosu var. YouTube'un yapısı yüzünden bazen, hatta çoğunlukla kaliteye aşırı önem verdiğiniz videolarınız az /ya da normal seviyede izlenip, az uğraştığınız videolar ise çok daha fazla izlenebiliyor ve bir noktadan sonra motivasyonunuzu kırıyor.

Zaten ana içeriğim animasyonda bile zor motivasyonumu topluyorken bu durumla karşılaşmak istemiyorum. :)

Son düzenleme:
Videonuz gayet güzel aslında. Tamamen izlemeye vaktim olmadı. İzlediğim kadarıyla yorum yapıyorum. Piyasada boş beleş içerikler ve yerinde olmayan editler ile binlerce aboneye ulaşan kanallar var. İsim vermeyeceğim. Zamanı gelince sizin kanalınız da büyür.

Hocam merhabalar, öncellikle thumbnail tarzını değiştirmeni öneririm. Çerçeve çok kalın ve thumbnail'da "Komik anlar" gibi yazılar pek iyi durmuyor bana kalırsa. Açıklama ve başlık güzel ama başlık'taki [Subtitles] yazısını pek anlamadım. Kanal düzenin ve hakkında kısmı güzel. Şimdi gelelim edit kısmına.

Videonun tamamını izleyemedim ama şunu söyleyeyim bana komik gelmedi şahsen. Bazı esprileri zorlama yapmışsınız. Kullandığınız fon müzikler ve araya sıkıştırdığınız videoların birazcık tarihi geçmiş. Çok iyi yerleştirememişsiniz zaten ya çözünürlüğünü ayarlamamışsınız ya da yarı saydam yapmışsınız ki bu baya kötü duruyor. Bir diğer sorun ise videoyu iyi kesememeniz, videoyu çok az izledim ama yine kesmeniz gereken çok fazla gereksiz yer vardı. Son olarak oyunun sesinin sizin sesini bastırdığını söyleyeyim ya kendi sesinizi arttırın ya da oyunun sesini kısın. Benim eleştrilerim bu kadardı yolun açık olsun dostum.

başlık'taki [Subtitles] yazısını pek anlamadım.
Altyazı anlamına geliyor. Türkçe bilmeyenler de videoya baksın diye başlıkta belirtiyorum, altyazı otomatik olarak çevrilebiliyor.

kesmeniz gereken çok fazla gereksiz yer vardı.
Muhtemelen video üretmeden önce, daha fazla kayıt almam gerekiyor. Zamanla hallederim.

Son olarak oyunun sesinin sizin sesini bastırdığını söyleyeyim ya kendi sesinizi arttırın ya da oyunun sesini kısın.
Bunu fark etmemiştim.

Geri
Yukarı