Çözüldü Bir hamlede nasıl şah-mat olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Beyaz taşlar senin diyelim ve bunu tek hamlede mat etmen gerekiyor nasıl yaparsın?

IMG_20240509_224439.jpg

Benim gözümce ihtimaller:
1- veziri F6 yaparız şah çekeriz ama şahta H6 yapar ve olmaz.
2- veziri E5 yaparız şah çekeriz ama F7'deki piyonu F6'ya ilerletir bozulur.
3- F1'deki kaleyi F7 yaparız o şahı H8 yapar bu kez mata yaklaşırız ama amacımız tek hamlede mat.

Tek hamlede şah-mat nasıl yaparsınız?

Çözüm
Konumda siyahların son hamlesi e5 değilse tek hamlede mat yok. Mat kombinasyonu Kxff7 Şh8 zorunlu hamle ve Kxh7#. Tek hamlede mat eğer kesin var ise arkadaşların dediği gibi siyahların son hamlesi e5 olmalıdır. Bu durumda geçerken alarak dxe6 hamlesiyle açarak şah ile mat olacaktır.
Geçerken alma derken anlamadım. Anlatır mısınız?
Önde karşı tarafın piyonu varsa piyonunuz bir nevi at oluyor ama önünüzdeki piyona göre. Yani 2 üst 1 sağ veya 1 sol yapabiliyorsunuz diye biliyorum. Ama burada bu geçerli değil olsada mat olmuyor tekte.
1 hamlede mat kesin var ise, bu hamle geçerken almadır. Konu sahibinin de 1 hamlede mat gerçekten var kabul ettiğini düşünüyorum.
Bende bunu İnstagramda bir videoda gördüm benim ssorduğum soruyu sormuştu, bende düşündüm bulamadım yorumlarada bakmadım ama video 200k beğeni almıştı ve çok yorum vardı bende buraya sormak fikir alış-verişi yapmak istedim.

H8 yapamaz Fil orayı görüyor artık.
Hocam F7 piyonu F6 gider. Bunu vezirlede yapabiliriz fille yaptığımız gibi yine olmaz. Neredeyse 10 ihtimal saydık ama mat yok belkide başka bir kural vardır çok ünlü olmayan.

Hocam F7 piyonu F6 gider. Bunu vezirlede yapabiliriz fille yaptığımız gibi yine olmaz. Neredeyse 10 ihtimal saydık ama mat yok belkide başka bir kural vardır çok ünlü olmayan.
f7 piyonu gidemez. Açmazda. Kalenin önü şaha açılıyor.

Hee buldum, D6 piyonu E5 filini yer.
Hocam fil e5'e geçmiyor ki. Yerine kalıyor. Geçerken alma ile önünü açıyoruz sadece.

Son durumda şöyle bir tahta oluşuyor :
1715376389063.png

Hocam fil e5'e geçmiyor ki. Yerine kalıyor. Geçerken alma ile önünü açıyoruz sadece.
1715376349388.png

Sizin dediğiniz böyle. Öyleyse hocam şah çektiği için şöyle olmaz mı;
1715376463236.png

O siyah piyonda geçerken alma yapar ve şahı engellediği için bu hamle yapılabilir bir hamle olmaz mı? (Mesaj yazanları haksız çıkarmaya çalışıyorum ki tüm ihtimalleri düşünüp doğruyu bulmak belkide doğru yoktur :D belkide ben doğru demiyorumdur profesyonel değilim bende)

Konumda tek siyahların son hamlesi e5 değilse tek hamlede mat yok. Mat kombinasyonu Kxff7 Şh8 zorunlu hamle ve Kxh7#. Tek hamlede mat eğer kesin var ise arkadaşların dediği gibi siyahların son hamlesi e5 olmalıdır. Bu durumda geçerken alarak dxe6 hamlesiyle açarak şah ile mat olacaktır.
Hocam dediğinizi anlamadım mesajınızıda şimdi gördüm arada kaynamış. Kxff7 ne mesela? Bunu biraz daha açabilir misiniz mümkünse. Evet siyahların son hamlesini bulduk.

Geçerken alma yapan D5 piyonu, E6 ya geçer hocam. E5'e geçmez
Ben siyahların hamlesini demiştim. D6 siyah piyonu geçerken alma yaparak E5 yapar ve filin önü kapanmış olmaz mı?

Konuyu çok bozmuş olabilirim bende bilmiyorum çünkü.

Geri
Yukarı