Bir HDD'ye 2 İşletim Sistemi Kurulur Mu ?

Evet yapılabilir. Mesela ben şu anda o şekilde kullanıyorum. C diskim 130 GB kadardı. 30 GB'a yakın bir bölümünü küçülterek ayırdım. Daha sonra bu ayırdığım bölüme de ayrı bir işletim sistemi kurdum. Olay bundan ibaret.

Diski 2'ye böl birinde Windows kalsın öbürüne öbür sistemi kur gitsin. Çalışacaktır emin ol. Fakat en önce en eski sistemi kur zira yeniyi kurduktan sonra eskiyi kurarsan eski sistem yeni sistemi tam tanıyamayıp o sisteme zarar verebilir.

Birincil (primary) olarak en fazla dört tane bölüm oluşturabilirsin bir diskte. Ben şöyle yapıyorum. Mesela 1TB diskim var, bunu önce iki tane birincil bölüm olacak şekilde bölüyorum. İlk kısım örneğin 50GB olsun, buna Windows kuruyorum. Diğer 950GB'lık bölümü mantıksal bölüm olarak ayarlıyorum, zira mantıksal bölümleri istediğin kadar bölüp parçalayabiliyorsun. Sonra bunun içinde de ihtiyacım kadar ek bölüm oluşturuyorum. Örneğin bilgisayarımda windows dışında 3 tane farklı linux sürümü yüklü. Bunların her biri için kök (root - /) ve ev dizini (home) için birer tane olmak üzere ikişer tane farklı bölüm oluşturuyorum. Takas alanını (swap) ortak kullanıyorlar. Bir de en sona depo için en büyük bölümü oluşturuyorum. Bu bölümü hem linux için hem de windows için kullanıyorum.

Eskiden yeniye doğru kuruluyor diye biliyorum. Örneğin; C'ye Windows 7, D'ye Windows 8 gibi. Denemişliğim yok. Ama bunu da araştırabilirsin kurmadan önce.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı