Bir içeriğin telif hakkı nasıl satın alınır?

ultimix

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
esnaf
Selam.
YouTube'da böyle, kıyıda köşede kalmış filmleri yayınlamak istiyorum. Hem kendimce bir arşiv olacak hem de birileri izler, belki para kazanırım diye (bu ikinci planda).

Yayınlamak istediğim 4-5 tane film var. Bu filmlerin telif hakkını almak istesem nereden ve nasıl alabiliyorum? Örnek veriyorum, No retreat No Surrender filmi (80-90 yılların bir filmi, benim gibi vhs - betamax dönemindekiler bilir).

Son düzenleyen: Moderatör:
Film yayınlama işiyle bizzat kendim çok uğraştım, çoğu film telif yiyor. Bazı ülkelerde engelleniyor falan kısıtlı ülkelerde izleniyor ve PARA KAZANMA özelliği kapanıyor. Bir süre sonra ister bir ay olsun, ister 1 yıl olsun kanal kapanıyor. 3 tane kanal açmıştım, gerçekten tamneil'i iyi yapınca ve film ilgi çekici olunca çok izlenme geliyor fakat bu yetersiz.
Youtube'da yayınlanan telifsiz filmler var, creative commons adı altında paylaşılıyor. Bu filmleri indirip kanalında paylaşsan bir problem olmaz, fakat komple adı video içeriğini kopyalamaman lazım youtube bu adam sahtekar bunun direkt kanalını sileyim şeklinde ilerlediği için kanalına harcadığın emekler de güme gidebilir.

Telif hakkını nasıl alırsın bir fikrim yok malesef.

Film yayınlama işiyle bizzat kendim çok uğraştım, çoğu film telif yiyor. Bazı ülkelerde engelleniyor falan kısıtlı ülkelerde izleniyor ve PARA KAZANMA özelliği kapanıyor. Bir süre sonra ister bir ay olsun, ister 1 yıl olsun kanal kapanıyor. 3 tane kanal açmıştım, gerçekten tamneil'i iyi yapınca ve film ilgi çekici olunca çok izlenme geliyor fakat bu yetersiz.
Youtube'da yayınlanan telifsiz filmler var, creative commons adı altında paylaşılıyor. Bu filmleri indirip kanalında paylaşsan bir problem olmaz, fakat komple adı video içeriğini kopyalamaman lazım youtube bu adam sahtekar bunun direkt kanalını sileyim şeklinde ilerlediği için kanalına harcadığın emekler de güme gidebilir.

Telif hakkını nasıl alırsın bir fikrim yok malesef.
Hayallerimi suya düşürdün.

Merhaba, bir filmin telif haklarını satın almak için ilk önce o filmin yani eserin sahibine ulaşmanız gerekir, veya eseri yayınlayan firma örneğin Fanatik film bu gibi medya sektöründen izin alman gerekir daha sonrada telif hakları genel müdürlüğünden telif haklarına müracaat ederek bilgi alman ve eğer o filmi yayınlayacak kriterlere sahipsen belli bir miktar ödeyerek o filmi satın alabilirsin, ama kült bir filmse şayet hiç tavsiye etmiyorum, ha ben sadece takipçi arttırcam ,fenomen olucam diyorsan o başka tabi, ama bu işler çocuk oyuncağı değildir her önüne gelene telif hakkı verilmez . Bende daha öncesinde "Yanlış Numara 1985" filminin full versiyonunu youtubeye atmıştım ama teliften dolayı geri kaldırdım, filmde telifli o kadar sahne var ki kesince film bozuluyor ! Ne yapsam ne etsem dedim sonunda bir çözüme kavuştum, youtubeye yeni gelen bir özellik; telifli videoda şarkının sesini azaltma sistemi bu sistem youtubeye atılan filmin veya videodaki sesini kısar ve ve film telifsiz olur, tabiki öyle yapıncada ses azcıkta olsa bozuluyor yapacak bir şey yok hiç yoktan iyidir kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı