Bir insan neden Atatürk'ü sevmez?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kanıtlar mısın? Ortaya kötülemek için atılmış bomboş bir hikaye. Dünya'nın her yerinde Arapça okunsun ama Arapça bilmeyenler anlayamasın ne kadar saçma ve boş bir düşünce. Konu biraz fazla uzamamış mı? Okumayı, araştırmaya niyet göstermeyenler ve dogmalarla doldurulmuş bireyler Paşayı sevmezler bu kadar basit.
İslam arap dinidir arap dininin ritüelleri arapça yapılır.

Ben olabilecek bir duruma örnek verdim.
Mantıklı düşün,
Arabistan'dan gelen biri (Türkçe bilmeyen) nereden anlayabilir ezan olduğunu?

Edit: Ezan ile doğum günü şarkısını bir tutmak nedir? Sen onu medyadan falan illaki duymuşsundur.
Ama ezanın Türkçe halini kaç yerde dinlemiş olabilirsin ki?
Buyuk ihtimalle benden kucuksun ve bunlari ailenden duymussundur. Birazcik arastirma yaparsan bazi ulkelerde ezan okunmadigini ve Muslumanlarin alarm kurarak namaz kildigini ogrenebilirsin. Ezanin bir ritmi, bir uzunlugu var degil mi? Ezan oldugunu bilmese bile zamandan ogrenebilir namaz vaktinin oldugunu.

Devletin dini yoktur, o yüzden ezanların arapça okunmasında sıkıntı yok. Devlet araplaşmaz. Dinlerine hitaben arapça okunuyor.

Şöyle bir şey var; Kur'an'ı defalarca okuyup halen de ne anlattıklarını tam olarak bilmiyorlar. Mesala ezanın ne anlattığını bilmiyen de çok. Yani kendi dinlerini bilmiyorlar. Ben bu şekilde saygı duymuyorum. Madem ezanın arapça okunmasını istiyorsunuz, o zaman arapça bileceksiniz. Bilmediğiniz bir dilde okunan bir çağrı varsa, şarkıdan öteye geçmez. Türkiye çok uluslu bir devlettir, geniştir, dinlere kapısı açıktır ama bu şekilde de olmaz yani.

Sıkıntı köken değil, örn: Yunan tanrıları var tanrı dersen hepsini kapsar anlatabildim mi?
Dostum ben arkeoloji mezunuyum Tanrı dediğinde hepsini karşılamaz çünkü Tanrı kelimesi tekildir çoğul değil Tanrılar desen neyse ayrıca mitolojideki Tanrıların hepsini karşılamasını istiyorsan, Panteon kelimesini kullanırsın Yunan Panteonu, Roma Panteonu gibi.

Buyuk ihtimalle benden kucuksun ve bunlari ailenden duymussundur. Birazcik arastirma yaparsan bazi ulkelerde ezan okunmadigini ve muslumanlarin alarm kurarak namaz kildigini ogrenebilirsin. Ezanin bir ritmi, bir uzunlugu var degil mi? Ezan oldugunu bilmese bile zamandan ogrenebilir namaz vaktinin oldugunu.

Evet burada haklısın, katılıyorum, öğrenebilir.

Kanıtlar mısın? Ortaya kötülemek için atılmış bomboş bir hikaye. Dünya'nın her yerinde arapça okunsun ama arapça bilmeyenler anlayamasın ne kadar saçma ve boş bir düşünce. Konu biraz fazla uzamamış mı? Okumayı, araştırmaya niyet göstermeyenler ve dogmalarla doldurulmuş bireyler paşayı sevmezler bu kadar basit.

Sözleri bizzat Hz. Peygamberin (s. A. S.) sünneti ile sabit olan ezan, dünyanın neresinde olursa olsun, müslüman varlığının ve kimliğinin bir göstergesidir. Ezanın, Hz. Peygambere (s. A. S.) vahyedilip uygulandığı özgün şekliyle okunması gerektiği konusunda 15 asırlık bir gelenek ve ittifak söz konusudur. Ezanın asıl amacı, vaktin girdiğini bildirip namaza davet olduğundan değişik dilleri konuşan müslümanların hepsine bu davetin ulaştırılması, ancak yine hepsinin ortak bilincine hitap etmekle olur ki, bu da ezanın bilinen asli lafızlarıyla yani arapça olarak okunmasıyla gerçekleşir (ibn âbidîn, Red'dü’l-muhtâr, II, 185). Dolayısıyla ezanın aslî şekli dışında bir dille okunması caiz değildir.

Kaynak: Ezan Arapça dışında başka dillerde okunabilir mi? : Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı : Dini Bilgilendirme Platformu

Peygamber efendimizin isteğiyle olmuş bir durum, peygamberde diniyle ters düşmeyeceği için islami açıdan bazı şartlar mevcut ezanın okunuşu için.

Hayır, tanrı ve Allah aynı değildir, Allah müslümanların ilahı'dır fakat tanrı cins bir isimdir.
Gercekten de dilden bir habersiniz.
1588020943010.png

1588020955051.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı