Bir insan neden moderatör olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Aslında, moderatörleri iki katına çıkarıp moderatörlere havuzdaki parayı havuzu bozmadan eşit olarak paylaştırsalar iyi olmaz mı? Hem böylesine yakındığımız yoğunluk moderatörlerin üzerinden alınmış olur, hem yoğunluk hem kişi başı para da yarıya ineceğinden emeklerine oranla yine aynı düzeyde emeklerinin karşılığını alırlar.
Tabi; forum benim değil, forum yönetmenin de zerresinden anlamam. Yanlış anlaşılmasın.

Moderatörlük için başvuran arkadaşlar ücretli olduğunu duyunca şaşırabiliyor. Çoğu forumda moderasyon gönüllülük esası ile yapılmakta. Biz bunu uygun görmediğimiz için yapmıyoruz.

Çok düşük bir ücret karşılığında uzun süreli işler yapmak, sizin kölelik tanımınız ve bu tanıma göre Türkiye'de asgari ücret ile çalışan istisnasız herkes birer köle.

Moderatörlük ile kölelik arasındaki farkı tekrar anlatalım zira az önce yeterince anlaşılmadı sanırım:

• Moderatörlerimiz istediği zaman görevi bırakabiliyor.
  • Moderatörlerimiz günde 3 saat denetim yapmak zorunda değil, dilerse tamamen özgür bir şekilde çalışabilir ki o durumda bile ücret alıyor.
  • Kimse zorla moderatörlük yapmıyor.
  • Moderatör olmak isteyen kendisi başvuru yapıyor.
Kendi özgür iradesi ile başvuru yapıp ister düzenli, ister düzensiz katkıda bulunmak isteyen, ayın, haftanın veya günün hangi saatinde bırakmak isterse bunu yapabilen bir insana köle demek ancak ve ancak kötü niyetle yapılan bir tanım olabilir.

Umarım siz bizden daha da adil olursunuz, size gönüllü olarak yardım etmek için başvuran insanlara.

İnsan bence gönüllülük esaslı çünkü diğer insanlara yol göstermek bence gurur verici.

Yanlış anlaşılmaya müsait olacak kelimeler kullanmamak gerek o zaman zira bu ciddi bir itham ve ben de bunu ciddiyetle ele alırım, hele hele eski bir moderatör kölelik yaptığını düşünüyorsa. Bir de tabi sormak gerek: Kölelik yaptığını düşünen biri neden buna devam eder, anında çıkma hakkı varken?

En detaylı ve kapsamlı açıklama geldi. Ben olsam gönüllülük esasında yapardım. Eğer para alsaydım bile burada doğru olur mu bilemiyorum ama 50-100₺'lik Steam cüzdan kodu dağıtırdım çekilişler her ay veya her 2 haftada bir.

Zor iş, para için yapılmayacak iş ama keyifli. İnsanlara yardım ettiğini, bir şeylere katkın olduğunu hissediyorsun. Böyle büyük bir mekanın kirişlerinden biri olduğunu hissediyorsun. Ayakta kalmasında katkın olduğunu hissediyorsun. Gelişmesinde katkın olduğunu hissediyorsun.

En detaylı ve kapsamlı açıklama geldi.

Buradaki herkes, kullanılan kölelik kavramını eli kanayana dek çalışan asıl kölelerle eşdeğer şekilde kullanılmadığını biliyor. Bunu bana kalırsa Recep abi de biliyor ancak niçin halen şiddetle kölelik hakkında sanki asıl anlamıyla kullanılmış gibi cevaplar veriyor anlamıyorum.

Mesajımda katkıda bulunmak amaçlı moderasyona katıldığımı okumuş olmanız lazım. Belirli bir miktar ücret verildiğini biliyordum, lakin hep düşük bir miktar olduğu söylendi. Para benim için hiçbir zaman temel kriter olmadı. Önce bunu kavrayalım.

Buna bağlı olarak benim önceki cevaplarım konu sahibinedir. Moderatörlük ikincil bir iş olamaz, olmaz. Maddi olarak düşünüldüğünde temel bir moderatörün ayda 90 saat çalışıp üç beş kuruş kazanması benim açımdan köleliktir. Kölelik kelimesini gerçek anlamda kullanmıyorum, zaten cümlelerime bakarsanız ne kadar uyumsuz olacağı da oldukça açık.

Kötü niyetim olduğu düşünülüyorsa pekala, ne diyebilirim ki?
Bana hep bir alışma evresi olacağı söylendi. İlk ayda ayrılıyordum aslında ben. 3 ay sonunda ayrılıp bir süre sonra yönetim isteği ile geri döndüm, farklı bir düzende 15 gün kadar deneyip tekrar ayrıldım vs. Sonuç olarak ayrıldım ve bu kararımdan memnun olduğumu da belirttim.

Anında çıkmak gibi bir şey olamaz zaten. 4-5 ay başvuru için onay bekleyip hemen ayrılmak ne derece bir ahmaklıktır? Ben şansımı çok denedim çünkü gerçekten bir katkım olsun istiyordum. Bu noktaya geldiğimde ise keşke hemen ayrılsaymışım da bu saçmalıklarla uğraşmasaymışım diyorum.

Tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler. Umarım bu sayede bundan sonra forumun içinde yetişmiş ve buranın yoğunluğunu bildiği halde düzene ayak uyduramayacak arkadaşlar daha ilk baştan başvuru yapmaz da biz de böyle konularla uğraşmak zorunda kalmayız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…