Bir insan neden moderatör olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Uzun süre forumlarda moderatör olarak görev yapmış biri olarak söylüyorum. Tamamen gönüllülük esasına dayanır. Örneğin, "A" forumunu çok seversin, o foruma katkı da bulunmak istersin. Moderatör olarak foruma katkı sağlayabilirsin. Yanlış anlaşılma olmasın, üye olarak da katkı sağlayabilirsiniz ancak bu işler gönüllülük esasına dayandığından dolayı yapan birinin olması gerekiyor. Site düzeninin sağlanması gerekiyor. Bir de bildiğim kadarıyla, Technopat moderatörlerine emeğinin karşılığı olarak cüzi bir ücret veriyor. İllaki para için yapıyor diyenler de çıkacaktır. Gelin, sizinle basit bir hesap yapalım.

Bir moderatör foruma günlük 4-5 saat bakıyor olsun. Kaldı ki hepsinin Online saati çok yüksek, çoğu zaman açıklar. Bir rakam sallıyorum. Emeğinin karşılığında aylık 300₺ alsınlar. Günlük 5 saatten hesap ediyorum. Haftada 35 saat yapar, ayda 140 saat yapar. 1 ayda 672 saat var, vaktinin çoğunu site düzeni harcayan adam da emeğinin karşılığını bir zahmet alsın ama değil mi? :)

Kaldı ki tahminime göre, foruma günlük olarak 20.000 binin üzerinde yorum geliyor. Günlük 300-400'de konu açılsa, 20'ye yakın yetkili var. Her yetkiliye günde 1000'in üzerinde yorum bakma düşüyor. Kısacası para için yapılacak iş değil arkadaşlar. Para kazanmak isteyenler, gitsin bir zahmet iş bulsun, çalışsın. Bu işler tamamen zevk ve gönül işidir.

Kurallara uyduğunuz sürece ceza almazsınız. Alsanız bile itirazınız sonucunda kaldıracaklardır.

Aslında, moderatörleri iki katına çıkarıp moderatörlere havuzdaki parayı havuzu bozmadan eşit olarak paylaştırsalar iyi olmaz mı? Hem böylesine yakındığımız yoğunluk moderatörlerin üzerinden alınmış olur, hem yoğunluk hem kişi başı para da yarıya ineceğinden emeklerine oranla yine aynı düzeyde emeklerinin karşılığını alırlar.
Tabi; forum benim değil, forum yönetmenin de zerresinden anlamam. Yanlış anlaşılmasın.

@Woolgatherer'nın köleliği kötü anlamda söylediği sanmıyorum.
Moderatörlerin söylediğine göre ücret cüzi.

Kölelik nedir? Çok düşük bir ücret karşılığında uzun süreli işler yapmak. Sahiplik ve azat etmek kısmını geçiyorum.

Moderatörler de cüzi bir ücret ile 3 saat denetim yapıyor. Ben bir fark göremedim.

Tabii ki 1 dolar karşılığında bütün gün tarlalarda çalışmak gibi bir durum yok ancak mantık olarak aynı.
Kötü anlamda söylemiyorum elbet. Moderatörlük yapanların da para için yaptığını sanmıyorum.

Moderatörlük için başvuran arkadaşlar ücretli olduğunu duyunca şaşırabiliyor. Çoğu forumda moderasyon gönüllülük esası ile yapılmakta. Biz bunu uygun görmediğimiz için yapmıyoruz.

Çok düşük bir ücret karşılığında uzun süreli işler yapmak, sizin kölelik tanımınız ve bu tanıma göre Türkiye'de asgari ücret ile çalışan istisnasız herkes birer köle.

Moderatörlük ile kölelik arasındaki farkı tekrar anlatalım zira az önce yeterince anlaşılmadı sanırım:

Kölelik, bir insanın başka birinin malı ve mülkü olması. Başka bir kişinin malı ve mülkü olan kişiye köle, memlûk veya kul; köle sahibine ise efendi veya mevla denir.

Hürriyetine sahip olmayan, başkalarının hükmü altında bulunan ve para ile alınıp satılan kişiler köle olarak adlandırılmıştır. Köle kelimesi yerine Türkçede bazen kul, bende, halayık, esir ve kadın köle için de cariye veya odalık tabirlerinin kullanıldığı görülmektedir.
  • Moderatörlerimiz istediği zaman görevi bırakabiliyor.
  • Moderatörlerimiz günde 3 saat denetim yapmak zorunda değil, dilerse tamamen özgür bir şekilde çalışabilir ki o durumda bile ücret alıyor.
  • Kimse zorla moderatörlük yapmıyor.
  • Moderatör olmak isteyen kendisi başvuru yapıyor.
Kendi özgür iradesi ile başvuru yapıp ister düzenli, ister düzensiz katkıda bulunmak isteyen, ayın, haftanın veya günün hangi saatinde bırakmak isterse bunu yapabilen bir insana köle demek ancak ve ancak kötü niyetle yapılan bir tanım olabilir.

Umarım siz bizden daha da adil olursunuz, size gönüllü olarak yardım etmek için başvuran insanlara.

Başlıktaki soru çok kafama takıldı.
Şimdi moderatör dostlarım lütfen alınmasın ama cidden merak ettim.
Mesela bakıyorum moderatörler bayağı uzun süreler forumda aktifler.
Bunu iş olarak mı yapıyorlar yoksa tamamen gönüllülük esaslı mı? Hani forumdayız, old tayfadanız, rütbemiz belli, burada işler bizden sorulur şeklinde mi yoksa ufak bir ikinci iş şeklinde mi? Çünkü neredeyse konularımda yazan moderatörler sorumlu oldukları alanlarda çok bilgililer, o alanda bir iş yaptıklarını düşünüyorum.
Teşekkürler dostlarım bilgi paylaşanlar için.
İnsan bence gönüllülük esaslı çünkü diğer insanlara yol göstermek bence gurur verici.

Bunu, kelimenin gerçek anlamıyla kast etmediğimi ikimiz de çok iyi biliyoruz. Pek kelime oyunu yapmaya lüzum var mıdır bilemedim. Moderatörün geliriyle, çalıştığı süreyle falan hesap yapmayacağım. Çok şey yazmak isterdim ama okuyacağınızı da pek düşünmüyorum. Neyse, günler önce bana göre diye başladığım cümleyi sizin de deyiminizle geri size iade ediyorum.

Yanlış anlaşılmaya müsait olacak kelimeler kullanmamak gerek o zaman zira bu ciddi bir itham ve ben de bunu ciddiyetle ele alırım, hele hele eski bir moderatör kölelik yaptığını düşünüyorsa. Bir de tabi sormak gerek: Kölelik yaptığını düşünen biri neden buna devam eder, anında çıkma hakkı varken?

Moderatörlük için başvuran arkadaşlar ücretli olduğunu duyunca şaşırabiliyor. Çoğu forumda moderasyon gönüllülük esası ile yapılmakta. Biz bunu uygun görmediğimiz için yapmıyoruz.

Çok düşük bir ücret karşılığında uzun süreli işler yapmak, sizin kölelik tanımınız ve bu tanıma göre Türkiye'de asgari ücret ile çalışan istisnasız herkes birer köle.

Moderatörlük ile kölelik arasındaki farkı tekrar anlatalım zira az önce yeterince anlaşılmadı sanırım:

• Moderatörlerimiz istediği zaman görevi bırakabiliyor.
  • Moderatörlerimiz günde 3 saat denetim yapmak zorunda değil, dilerse tamamen özgür bir şekilde çalışabilir ki o durumda bile ücret alıyor.
  • Kimse zorla moderatörlük yapmıyor.
  • Moderatör olmak isteyen kendisi başvuru yapıyor.
Kendi özgür iradesi ile başvuru yapıp ister düzenli, ister düzensiz katkıda bulunmak isteyen, ayın, haftanın veya günün hangi saatinde bırakmak isterse bunu yapabilen bir insana köle demek ancak ve ancak kötü niyetle yapılan bir tanım olabilir.

Umarım siz bizden daha da adil olursunuz, size gönüllü olarak yardım etmek için başvuran insanlara.
En detaylı ve kapsamlı açıklama geldi. Ben olsam gönüllülük esasında yapardım. Eğer para alsaydım bile burada doğru olur mu bilemiyorum ama 50-100₺'lik Steam cüzdan kodu dağıtırdım çekilişler her ay veya her 2 haftada bir.

Zor iş, para için yapılmayacak iş ama keyifli. İnsanlara yardım ettiğini, bir şeylere katkın olduğunu hissediyorsun. Böyle büyük bir mekanın kirişlerinden biri olduğunu hissediyorsun. Ayakta kalmasında katkın olduğunu hissediyorsun. Gelişmesinde katkın olduğunu hissediyorsun.

En detaylı ve kapsamlı açıklama geldi.

Buradaki herkes, kullanılan kölelik kavramını eli kanayana dek çalışan asıl kölelerle eşdeğer şekilde kullanılmadığını biliyor. Bunu bana kalırsa Recep abi de biliyor ancak niçin halen şiddetle kölelik hakkında sanki asıl anlamıyla kullanılmış gibi cevaplar veriyor anlamıyorum.

Mesajımda katkıda bulunmak amaçlı moderasyona katıldığımı okumuş olmanız lazım. Belirli bir miktar ücret verildiğini biliyordum, lakin hep düşük bir miktar olduğu söylendi. Para benim için hiçbir zaman temel kriter olmadı. Önce bunu kavrayalım.

Buna bağlı olarak benim önceki cevaplarım konu sahibinedir. Moderatörlük ikincil bir iş olamaz, olmaz. Maddi olarak düşünüldüğünde temel bir moderatörün ayda 90 saat çalışıp üç beş kuruş kazanması benim açımdan köleliktir. Kölelik kelimesini gerçek anlamda kullanmıyorum, zaten cümlelerime bakarsanız ne kadar uyumsuz olacağı da oldukça açık.

Kötü niyetim olduğu düşünülüyorsa pekala, ne diyebilirim ki?
Yanlış anlaşılmaya müsait olacak kelimeler kullanmamak gerek o zaman zira bu ciddi bir itham ve ben de bunu ciddiyetle ele alırım, hele hele eski bir moderatör kölelik yaptığını düşünüyorsa. Bir de tabi sormak gerek: Kölelik yaptığını düşünen biri neden buna devam eder, anında çıkma hakkı varken?
Bana hep bir alışma evresi olacağı söylendi. İlk ayda ayrılıyordum aslında ben. 😅 3 ay sonunda ayrılıp bir süre sonra yönetim isteği ile geri döndüm, farklı bir düzende 15 gün kadar deneyip tekrar ayrıldım vs. Sonuç olarak ayrıldım ve bu kararımdan memnun olduğumu da belirttim.

Anında çıkmak gibi bir şey olamaz zaten. 4-5 ay başvuru için onay bekleyip hemen ayrılmak ne derece bir ahmaklıktır? Ben şansımı çok denedim çünkü gerçekten bir katkım olsun istiyordum. Bu noktaya geldiğimde ise keşke hemen ayrılsaymışım da bu saçmalıklarla uğraşmasaymışım diyorum.

Mesajımda katkıda bulunmak amaçlı moderasyona katıldığımı okumuş olmanız lazım. Belirli bir miktar ücret verildiğini biliyordum, lakin hep düşük bir miktar olduğu söylendi. Para benim için hiçbir zaman temel kriter olmadı. Önce bunu kavrayalım.

Buna bağlı olarak benim önceki cevaplarım konu sahibinedir. Moderatörlük ikincil bir iş olamaz, olmaz. Maddi olarak düşünüldüğünde temel bir moderatörün ayda 90 saat çalışıp üç beş kuruş kazanması benim açımdan köleliktir. Kölelik kelimesini gerçek anlamda kullanmıyorum, zaten cümlelerime bakarsanız ne kadar uyumsuz olacağı da oldukça açık.

Kötü niyetim olduğu düşünülüyorsa pekala, ne diyebilirim ki?

Bana hep bir alışma evresi olacağı söylendi. İlk ayda ayrılıyordum aslında ben. 😅 3 ay sonunda ayrılıp bir süre sonra yönetim isteği ile geri döndüm, farklı bir düzende 15 gün kadar deneyip tekrar ayrıldım vs. Sonuç olarak ayrıldım ve bu kararımdan memnun olduğumu da belirttim.

Anında çıkmak gibi bir şey olamaz zaten. 4-5 ay başvuru için onay bekleyip hemen ayrılmak ne derece bir ahmaklıktır? Ben şansımı çok denedim çünkü gerçekten bir katkım olsun istiyordum. Bu noktaya geldiğimde ise keşke hemen ayrılsaymışım da bu saçmalıklarla uğraşmasaymışım diyorum.

Tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler. Umarım bu sayede bundan sonra forumun içinde yetişmiş ve buranın yoğunluğunu bildiği halde düzene ayak uyduramayacak arkadaşlar daha ilk baştan başvuru yapmaz da biz de böyle konularla uğraşmak zorunda kalmayız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı