Bir İşlemci'nin Ömrü Kaç Senedir?

grandsystem

Kilopat
Daha fazla  
Bütçem kısıtlı, uygun fiyata ikinci el i5-2320 alacağım. (Lütfen başka bir tavsiyede bulunmayın hem anakartım uymuyor hemde gerçekten bütçem kısıtlı, sadece sorumu cevaplamanız yeterli.)

Core i5 2320 Soket 1155 3.0GHz 6MB Cache 32nm İşlemci

Testleri yapılmış herhangi bir problemi yokmuş, sıcaklık değerleri normalmiş. Standart bir sistemde günlük işler için kullanılmış. Herhangi bir overclock yapılmamış.

Ancak 4 senedir kullanılıyormuş ve hala aktifmiş. Bu bir sıkıntı yaratır mı? Sıfır haliyle arasında ne kadar bir performans düşüklüğü olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek ısılara maruz kalmamış bir işlemciyse performans düşüklüğü olmaz. Yüksek ısıya maruz kalan işlemcilerin transistörleri yıpranabilir ve işlevsiz hale gelebilir. Transistör kaybı performans düşüklüğünü, ısınmayı ve ortalama güç tüketiminin yükselmesini beraberinde getirir. İşlemcinizi test etmek için Intel Diagnostic Tools'u kullanabilir, işlemcinizin tüm donanımsal ve yazılımsal fonksiyonlarını test edebilirsiniz.

Ben 10 senedir kullanıyorum 1 kere bile içini açmadım iyi gidiyor. Hazır aldığım zamanda termal macun sürülü mü diye kontrol bile etmemiştim. Hafta içi 7 saat, hafta sonu 10 saat falan açık kullanıyorum .

Yüksek ısılara maruz kalmamış bir işlemciyse performans düşüklüğü olmaz. Yüksek ısıya maruz kalan işlemcilerin transistörleri yıpranabilir ve işlevsiz hale gelebilir. Transistör kaybı performans düşüklüğünü, ısınmayı ve ortalama güç tüketiminin yükselmesini beraberinde getirir. İşlemcinizi test etmek için Intel Diagnostic Tools'u kullanabilir, işlemcinizin tüm donanımsal ve yazılımsal fonksiyonlarını test edebilirsiniz.
Bahsettiğiniz programda sonuçların normal olup olmadığını nereden anlayabiliriz? Bir de bahsettiğiniz yüksek ısı minimum kaç derecedir?

2008 yılından beri E5200 kullanıyorum.

İşlemcinin üretim sürecine göre değişir. 32nm bir işlemci için 85 derece ve sonrası sıcaklıkta uzun süreli kullanım yıpranmaya yol açar. Intel Diagnostic Tool yazılımını kurduktan sonra Start butonu ile testi başlatıyorsunuz. Test esnasında farklı bir işlem gerçekleştirmeyin. PASS yazısını gördüysen işlemcinin tüm yazılımsal ve donanımsal fonksiyonları çalışır haldedir. FAIL yazısı görürsen ekran görüntüsü al, hangi bölümde sıkıntı varsa söylerim.

Başlığa göre konuşursak bu süreyi tatmin etmek oldukça zor, işlemciler yapısı gereği kolay kolay diğer parçalara göre hata veren ve çabuk bozulan bileşenler değildir. İkinci el parça alırken PC bileşenleri arasında en sorunsuz parça işlemcidir. Tabii gidip fabrikasyon sorunlu bozuk işlemci alırsan orası ayrı. Seyhoo arkadaşımızın dediklerini de dikkate al, o testi uygula.

Merhaba, denedim ve şansıma BrandString Fail hatası aldım.
Diğer testlerin tamamı sorunsuz? İnternette çok aramama rağmen bu hatanın ne olduğunu çözebilmiş değilim.. Overlock işlemini iptal ederek denedim sonuç yine aynı. İşlemci "Q9650"
Yardımcı olursanız sevinirim.

Yüksek ısılara maruz kalmamış bir işlemciyse performans düşüklüğü olmaz. Yüksek ısıya maruz kalan işlemcilerin transistörleri yıpranabilir ve işlevsiz hale gelebilir. Transistör kaybı performans düşüklüğünü, ısınmayı ve ortalama güç tüketiminin yükselmesini beraberinde getirir. İşlemcinizi test etmek için Intel diagnostic Tools'u kullanabilir, işlemcinizin tüm donanımsal ve yazılımsal fonksiyonlarını test edebilirsiniz.

Hocam sana bir şey soracağım ben FiveM oyunuyordum bir anda PC gitti açıyorum CPU %99 oyuna giriyırum kapanıyor en son BIOS'dan bir şeyi kapattım BIOS'u sıfırladım düzeldi ama hala çok kullanıyıor CPU FiveM giriyorum %99 harita falan yüklenmiyor ne olduysa bir anda oldu tak diye gitti CPU %99 işlemci i3-3210 işlemci 65 dereciye geçmedi masaüstü?

Geri
Yukarı