Bir işlemcinin tekli çekirdek mi veya çoklu çekirdek olduğu nerede yazıyor?

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Bu işlemcilerdeki detayların hangi kısmından, işlemcinin tekli çekirdek ya da çoklu çekirdek olduğunu anlıyoruz? Konulara baktım, net göremedim.
Mesela 4/8 bir işlemci için tekli çekirdek midir? Yoksa çift çekirdek performansı düşük olan, normal bir işlemci midir?
Aynı şekilde 6/8 ya da 8/16 olan işlemciler çift çekirdek midir? Çalışma prensiplerini biliyorum, onu anlatmayın.

Merhaba. Bu işlemcilerdeki detayların hangi kısmından, işlemcinin tekli çekirdek ya da çoklu çekirdek olduğunu anlıyoruz? Konulara baktım, net göremedim.
Mesela 4/8 bir işlemci için tekli çekirdek midir? Yoksa çift çekirdek performansı düşük olan, normal bir işlemci midir?
Aynı şekilde 6/8 ya da 8/16 olan işlemciler çift çekirdek midir? Çalışma prensiplerini biliyorum, onu anlatmayın.

4/8 demek 4 çekirdek 8 thread demektir. Tek çekirdek işlemci hatta çift çekirdek işlemci kalmadı.

Örnek olarak 4/8 ise 4 çekirdek ve 8 izlek. 6/12 ise 6 çekirdek ve 12 izlek. 2/4 ise 2 çekirdek ve 4 izlek. Bir de tekli çekirdek ve çoklu çekirdek gücü var. Bu ise farklı bir durum.

Tekli çekirdek adı üzerinde tek, bir çekirdek işlemcilere denir. 6/8, 6 çekirdek (core), 8 izlek (thread) denir. Siz hyper-threading'i soruyor olabilirsiniz. 4/8, 8/16 gibi.

Arkadaşların dediğinin yanında eğer testleri soruyorsanız çoklu çekirdek dedikleri işlemcinin sahip olduğu birden fazla çekirdeğin performansı ölçülüyor tek çekirdek testleri ise ne kadar çekirdek olduğu fark etmeksizin birinci çekirdek çalıştırılarak test ediliyor.

Örnek olarak 4/8 ise 4 çekirdek ve 8 izlek. 6/12 ise 6 çekirdek ve 12 izlek. 2/4 ise 2 çekirdek ve 4 izlek. Bir de tekli çekirdek ve çoklu çekirdek gücü var. Bu ise farklı bir durum.
Anladım hocam. Ama mesela 4/8 olan 12100F için tekli çekirdek performansı 6/8 olan 11400F'ten biraz daha iyi deniyor, ama çoklu çekirdekte de 11400F iyi deniyor.
Yani aslında her işlemcinin belli sayılarda çekirdekleri var ve çekirdek sayısı arttıkça, biz o işlemcinin çoklu çekirdek performansının yüksek olduğunu mu söylüyoruz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.
İlk önce başlat'a gelip "çalıştır" yazın. Ardından bir ekran gelecek. Buraya msconfig yazın ve enter tuşuna basın. Sonra gelen ekranda önyükleme sekmesine gelin ve gelişmiş seçeneklere tıklayın. İşlemci sayısı kutucuğunu tikleyin ve oradaki sayının üstüne tıklayın. En fazla kaç rakam varsa o aradığınız şeydir.
İşine yaradıysa lütfen çözüldü olarak işaretle.

Çekirdek performansı işlemcinin mimarisi ile de alakalı. Oyunlarda tekli çekirdek gücü önemli iken farklı bir programda çoklu çekirdek performansı öne çıkabilir.

Geri
Yukarı