Yazılım için tekli çekirdek mi, çoklu çekirdek mi?

RotasızBey

Hectopat
Yer
BesDokuz
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bir yakınıma yazılım için laptop alacağız C Python tarzı programlar kullanılacak. Genelde her kafadan bir ses geldiği için buradan bilgi almak istedim. Bu tarz programlar için tekli çekirdek performansı mı ağır basıyor çoklu çekirdek mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Buna kesin bir cevap vermek doğru olmaz, programlamada bazı problemleri çözmek için paralel çalışma yani çok çekirdek aranmaz, bazılarında ise aranabilir. Bu daha çok yapılan yazılımın ihtiyacı ile alakalıdır.

2 yönde de hizmet veren yazılımlar gördüm.

Eğer oyun geliştirme, mobil uygulama geliştirme, yapay zeka veya benzer alanlarda çalışmayacaksa çok yüksek bir performansa ihtiyaç da yok. Orta seviye herhangi bir bilgisayar yeterli olur. Eğer dediklerim varsa üst seviye performans veren bilgisayarlara bakmak lazım.

Buna kesin bir cevap vermek doğru olmaz, programlamada bazı problemleri çözmek için paralel çalışma yani çok çekirdek aranmaz, bazılarında ise aranabilir. Bu daha çok yapılan yazılımın ihtiyacı ile alakalıdır.

2 yönde de hizmet veren yazılımlar gördüm.

Eğer oyun geliştirme, mobil uygulama geliştirme, yapay zeka veya benzer alanlarda çalışmayacaksa çok yüksek bir performansa ihtiyaç da yok. Orta seviye herhangi bir bilgisayar yeterli olur. Eğer dediklerim varsa üst seviye performans veren bilgisayarlara bakmak lazım.
Endüstri mühendisliği okuyor hocam.

Benım bildiğim tekli çekirdek oyunlarda, çoklu çekirdek de render vs işlerinde iyi oluyordu.

Bende öyle biliyorum. Bir arkadaşı çıkmış demiş Intel tek çekirdekte kat kat iyi diye ama işlemci modeline göre değişiyor bu yanlış mıyım :) ne olursa olsun AMD her zaman daha mantıklı geliyor.

Hocam belirli programları söyledim zaten ona göre PC bakıyorumda fiyatları biliyorsunuz kafa karışıklığı oluyor. AMD Ryzen 7 5700U bir laptop önerdim arkadaşları Intel daha iyi diye bir şeyler söylemiş dediğim gibi herkes bir şeyler sallıyor bunu da anlatamıyorsun :)

Yeni konular

Geri
Yukarı