Bir işyerinin sokağınızda en fazla ne kadar arabası olabilir?

Vipjavx

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Forumda bu konuyu yazabilecek bir başlık bulamadım buraya yazıyorum.

Sokağımızda bir rent-a-car dükkanı var. Bu dükkanın gün içinde bir sürü aracı gelip gidiyor. Bu dükkan açıldı açılalı sokak sakinleri olarak büyük bir park sıkıntısı yaşıyoruz. Şuan bizim evimizin önünde de araç olmasıyla beraber toplam 12 araç var onlara ait. Benim sorum şu: bir işyerinin sokağınızda en fazla ne kadar aracı olabilir? Bununla ilgili kanunda bir yasa var mıdır? Bu sorun nereye bildirilmelidir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim konuyu yanlış yere paylaştıysam affola.

Güzel bir konu... Buradaki asıl mesele sokağınızdaki araba sayısından çok sizin olan alanları sizin kullanamayacağınız şekilde işgal edilmesi. Eğer böyle bir durum varsa zaten bu bir suç teşkil eder bildiğim kadarıyla ki zaten akıl ve mantık olarak düşünürsek böyle. 😄 Hukukçu arkadaşlar illaki forumda vardır onlar daha iyi cevap verir ben bir yorum yapmak istedim sadece...

Hocam burası Türkiye. Her yere kafalarına göre araç park ediyorlar. Kaldırımlara, bisiklet yollarına, milletin kapısının önüne vs. vs. Ama sizin durumunuz farklı. Mahalle sakinlerini rahatsız ediyorsa bence şikayet edebilirsiniz. Ama sadece siz şikayet ediyorsanız pek bir şey yapacaklarını sanmam.

Güzel bir konu... Buradaki asıl mesele sokağınızdaki araba sayısından çok sizin olan alanları sizin kullanamayacağınız şekilde işgal edilmesi. Eğer böyle bir durum varsa zaten bu bir suç teşkil eder bildiğim kadarıyla ki zaten akıl ve mantık olarak düşünürsek böyle. 😄 Hukukçu arkadaşlar illaki forumda vardır onlar daha iyi cevap verir ben bir yorum yapmak istedim sadece...
Bundan 4 ay önce bu olay yüzünden bir kavga yaşadık ve sonucunda evin önüne zincir çekmek zorunda kaldık. Fakat bir aracin zinciri yanlışlıkla kırmasından dolayı zinciri kaldırdık ve 2 hafta içinde tekrar park etmeye başladılar. Polisi aradık ve polis bir şey yapmadı

Hocam burası Türkiye. Her yere kafalarına göre araç park ediyorlar. Kaldırımlara, bisiklet yollarına, milletin kapısının önüne vs. vs. Ama sizin durumunuz farklı. Mahalle sakinlerini rahatsız ediyorsa bence şikayet edebilirsiniz. Ama sadece siz şikayet ediyorsanız pek bir şey yapacaklarını sanmam.
Mahalle sakinleri sadece durumdan muzdarip. Maalesef kimse bir şey yapmıyor

Bununla ilgili daha önce hukuki bir sürecim olmadı ancak bu hususta düzenleme yapıldığını hatırlıyorum geçtiğimiz yıllarda. Resmi gazetede de yayınlanmıştı. Galericilerin yol kenarları ve kaldırımlara sattıkları araçları park ederek işgal etmeleri durumunda Ticaret Bakanlığı'na şikayet edilebileceği ve bunun sonucunda bakanlıkça denetimlerin yaptırılacağı, aykırı davrananların tespit edilmesi halinde de para cezası (3.000 TL diye hatırlıyorum o dönem için ancak emin değilim yanıltmak istemem) uygulanacağı belirtiliyordu. İlk aşamada en basitinden CİMER üzerinden Ticaret Bakanlığı'na hitaben fotoğraflı bir şikayet yapılabilir. Bakanlık şikayetinizi ilgili birim veya kurumlara iletecektir.​

Bildiğim kadarıyla çoğu esnaf kendilerine ait olmayan kaldırım ve yol kenarlarına afiş, duba vs koymak için belediyeye işgaliye bedeli ödüyorlar. Bu biraz farklı bir durum ama bununla bağlantılı şekilde şikayet oluşturmayı deneyebilirsiniz

Geri
Yukarı