Bir Linux dağıtımı kurmak

Smith

Hectopat
Bir Linux dağıtımını kuracağım, daha önce de kurmuştum ama bazı sorunlarım vardı. Şimdi tekrar kurmak istiyorum ama bazı sorularım var.

1- Önceden birkaç tane Linux dağıtımı kullandım ama hepsinde ara sıra donuyordu ve bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyordu. Bunun sebebi ne olabilir? Bunun
yüzünden Windows'a geri dönmek zorunda kaldım. Başka sebepler de var.

2- Düşük kaynak tüketimli, görünüşü istediğim gibi kişiselleştirebildiğim bir Linux dağıtımı istiyorum. Önerileriniz nelerdir?

Birkaç tane Linux dağıtımı kullanmama rağmen Linux hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim bu yüzden bana Linux dağıtımlarını daha yeni öğrenmeye başlamış biri gibi davranmanızı istiyorum. Daha önce "İşletim sistemi önerisi?" gibi konular açmıştım ve Linux dağıtımlarını önermişlerdi ama şu donma olayı yüzünden geri Windows'a döndüm, geri Linux dağıtımlarına dönmek istiyorum. Kullandığım dağıtımlar Ubuntu, Kubuntu, Manjaro, Mint, Pop_OS, ElemantaryOS ve Fedora. Fedora'nın ISO dosyasını indirdim ama kurup kurmadığımı hatırlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepsinde ara sıra donuyordu ve bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyordu. Bunun sebebi ne olabilir?

Ekran kartın NVIDIA mı? Kapalı kaynak sürücüsünü kurmadıysan böyle bir sorun olabilir, zira başıma da gelmişti.

2- Düşük kaynak tüketimli, görünüşü istediğim gibi kişiselleştirebildiğim bir Linux dağıtımı istiyorum. Önerileriniz nelerdir?

MX Linux olabilir. Xfce ortamını kullanıyor, Xfce ortamı da düşük sistemler için idealdir. Ayrıca istediğiniz gibi de özelleştirme yapabilirsiniz.

Sisteminiz nedir?
İşlemci: Intel N3520 2.16 GHz
RAM: 4GB 1333 MHz
Ekran Kartı: Intel HD Graphics
Ekran kartın NVIDIA mı? Kapalı kaynak sürücüsünü kurmadıysan böyle bir sorun olabilir, zira başıma da gelmişti.

MX Linux olabilir. Xfce ortamını kullanıyor, Xfce ortamı da düşük sistemler için idealdir. Ayrıca istediğiniz gibi de özelleştirme yapabilirsiniz.
Ekran kartım Intel HD Graphics.
Kullandığın masaüstü ortamı yüzünden olabilir, sistemin yetersiz kalmış olabilir VS.

1. Linux Lite
  2. Mint XFCE
  3. Xubuntu
Manjaro'da XFCE, KDE ve GNOME kurmuştum, Mint'te ise XFCE ve Cinnamon. KDE ve GNOME, XFCE'den daha fazla kaynak tüketiyordu sanırım.

1. sorunun cevabı:

Ram'in 4GB, eğer swap yani sanal ram bölümü oluşturmadıysan donması normal. Çoğu dağıtım otomatik olarak yapmıyor bunu maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı