Stabil bir Linux dağıtımı önerisi

Debian stable öneririm, (GNOME veya Xfce ile) Sorun çıkartmaz; kasma, donma, bug falan en az olan dağıtım.
Şurdan indirip USB'ye yazdırarak kurabilirsin:

Düzenleme: En çok kullanılan dağıtımlar hep Debian tabanlı olduğu için bir şeyin linux'ta nasıl yapılcağını google'da aratırsan hep Debian'a göre çıkıyor, işini bayağı bir kolaylaştırır.

Arch Linux ya da Gentoo öneririm ben.

Bir de Arch tabanlı dağıtımlardan uzak durun bence. Çok sorun yaşadım, ama saf Arch'da sorun yaşamadım.

Arch Linux'ya da Gentoo öneririm ben.

Bir de Arch tabanlı dağıtımlardan uzak durun bence.

Bunlar kullanması zor dağıtımlar, arkadaş dağıtım önerisi sorduğuna göre (özellikle Gentoo'yu) yükleyemez diye düşünüyorum.

Hocam arkadaşım kuracakta kullanıcı dostu olursa iyi olur Mint Xfce iyi midir veya cinnamon nasıldır?
Mint güzel bir dağıtımdır. Ubuntu tabanlı (o da debian tabanlı) Kullanması en kolay dağıtımlardan. Bilgisayar eskiyse xfce, değilse cinnamon'la kullanabilir.

MX Linux kullanan var mı? İyi midir MX Linux?

Burada bütün dağıtımlar hakkında bilgi var.

MX Linux Debian tabanlı, son kullanıcıya hazır, hafif olmaya çalışan bir dağıtımdır. İlk defa Linux kullanacak biri için Mint daha iyi olur. (İlk defa kullanmayacaksa Debian'ın kendi MX'den daha mantıklı gibi)

Hocam yeni bir bilgisayarda en stabil hangi desktop çalışır. Xfce, Mate, KDE.

Ben Mate kullandım, stabil ama görüntüsünü çok sevmiyorum. (sen beğeniyorsan kullanabilirsin)
KDE'de bazen Bug falan olabiliyor.
Xfce en stabilidir, görüntüsü de çok özelleştirilebilir.
Eğer istersen GNOME veya Cinnnamon da kullanabilirsin. Ama önce GNOME'un nasıl bir şey olduğunu araştır. Cinnamon Windows'a çok benziyor ama GNOME Windows'tan çok farklı (Cinnamon ve GNOME bence kullanması en kolay olanları)

Geri
Yukarı