Bir Notebook ömrü ortalama ne kadardır?

Konu eski fakat yazmak istedim, Malesef herşeye bir ömür biçiliyor. Thomas edison sonsuza kadar çalışıcak bir ampul yaptı şuan halen çalışıyor ama ampullerın ömrünü 1000 saatle sınırladılar.
Bu düzen emin olun Teknolojık aletlerde de var ki yenisini alsın alıcı. Gaming laptop aldık 2015 de sadece oyun oynandı, 2 yıl dayandı, şuan 5 fps bile vermiyor inanın. 2016 da bulaşık makinası aldık, annem okadar titizlikle okadar korkarak kullandı ama geçen sömestırda bozuldu. Marka bişey almayın. Kendiniz masaüstü toplayın, bir kardeş tavsiyesi size.
Planlı eskitmenin varlığına pek inanmıyorum. Ha kısmi olarak yapılmış olabilir ama genele yayıldığını düşünmüyorum.
Verimliliğin artması gerekiyor, enerji tüketiminin düşmesi gerekiyor. Artan verimlilik ömür kaybı olarak geri dönüyor. Mesela söz konusu 100 yıldır yanan ampuldeki flamanın kalınlığını düşününce, o flamanı ışık yayacak kadar ısıtmak için gerekli enerji miktarı ile günümüzde o incecik flamanlı ampulün ihtiyacı olan enerji arasındaki fark devasa. Sizin ince flamanlı ampulünüz patlayıp 40 liraya değiştirdiğinizde, o kalın flamanlı ampul belki 50-60 liralık elektrik fazladan yakmış olacak. Kaldı ki o sözünü ettiğiniz ampul o devasa enerji tüketimine karşın çok cılız bir ışık veriyor. Şimdiki ampuller daha düşük enerji sarfiyatı ile daha yüksek ışık veriyor. Şimdi her evdeki ampulün enerji tüketimi 10w düşük olsa, bir şehir için yeküne vurduğunuzda devasa bir enerji tasarrufu ortaya çıkacak. Ayrıca her yeni nesil ürün bir eskisinden daha az enerji sarfiyatı yaptığını düşünürseniz, bir kaç bin saatlik kullanımdan sonra ampulün yeni nesli ile değiştirilmesi de yine enerji sarfiyatını düşürmeye yardımcı olur.

Eskiden üretilen bir ürün ömürlük üretiliyordu zira üretim kapasitesi de düşüktü, halkın alım gücü de ona göre düşüktü. Günümüzde daha çok kullan at'a yöneliniyor. Çünkü hem üretim kapasitesi arttı, hem de ucuzladı.

Eh bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler için de değişen pek bir şey yok. Teknoloji gelişiyor, cihazlardan beklentilerimiz artıyor, isteklerimiz artıyor. Mesela bugün el kadar cep telefonu GTA San Andreas'ı çatır çatır oynatıyor. Oysa benim eski kocaman kasalı bilgisayarım yağmur yağdığında 20 FPS'ye kadar düşüyordu. Eh yeni beklentileri ve gelişmeleri cihazlar karşılayamazlarsa, yenilenmeleri gerekir.

Konu eski fakat yazmak istedim, Malesef herşeye bir ömür biçiliyor. Thomas edison sonsuza kadar çalışıcak bir ampul yaptı şuan halen çalışıyor ama ampullerın ömrünü 1000 saatle sınırladılar.
Bu düzen emin olun Teknolojık aletlerde de var ki yenisini alsın alıcı. Gaming laptop aldık 2015 de sadece oyun oynandı, 2 yıl dayandı, şuan 5 fps bile vermiyor inanın. 2016 da bulaşık makinası aldık, annem okadar titizlikle okadar korkarak kullandı ama geçen sömestırda bozuldu. Marka bişey almayın. Kendiniz masaüstü toplayın, bir kardeş tavsiyesi size.
Ben laptop almıştım 2015 te oyuncu Diz üstü değil normal basit bir şey 230 gb hdd intel celeron 2 çekirdek 2.16Ghz Biri İşlemci 2 gb ram vardı Ekran kartı yok işemciden besleniyor sanırım 3 sene kulandım e artık cod 3 de falan 50 fps alıyorsam 13 fps almaya başlamıştım sonra 1 sene daha böyle kulandım basit işler için dizi film v.b
sonra birşey oldu format ve ya başka bişeyler yaparken bi bozdum sora bir açıldı pc Sanki averclock yapmıışım gibi ama hiç bir şey yapmadım sanırım uçtu ve 2.16 ghz olan işlemci 2.30 ghz göstermeye başladı 1.5 sene daha böyle kulandım oyun oynamıyordum ama pert olan pc
chrome'u 10 15 saniyede açan notebook artık 2 saniyede açıyordu ilerleyen günlerde 500gb wd ssd aldım ve 8 gb ram ile değiştirdim şu an 7. yaşını dolduruyor baya iyi ya ofice programını bile 2 3 dakikada açan program şimdi 5 10 saniyede açıyor tabiki masa üstü topladım- (tavsiye ederim) ama bu notebook dan yazıyorum şu an nazar değmez umarım bu emektar ile gitiği yere kadar gidiyoruz ram İşlemci %100 Yük Altında Hep sorun olurmu bilmem ama hızlı Isınma var ama bana hiseetirmiyor :) kendi içide yanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı