Rehber Bir Önyükleme Yöneticisi: REFInd

Giriş​

BIOS'tan Boot etmekten bıkmış ve girişte karşınıza bir ekran çıkmasını, oradan istediğinizi Boot etmek istiyor olabilirsiniz. İyi haber ki rEFInd var.

Kurulum​

The rEFInd Boot Manager: Getting rEFInd Bu bağlantı üzerinden dağıtımınıza uygun paketi indirip kurun veya Ubuntu için sudo apt install refind
Daha sonrasında refind-install yazarak aracın kurulumunu tamamlayın. Bu gibi bir çıktı görmeniz gerekiyor.

1613404733397.png

Reboot ettiğimizde başlangıçta şöyle bir ekran ile karşılaşmamız gerekiyor.

1613404875596.png

Sağ ve sol ok tuşları ile navigasyon yapabilir, enter tuşu ile Boot etmek istediğinizi seçebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için kaynaklara göz gezdirin.

Kaynaklar​

Son düzenleyen: Moderatör:
FreeBSD boot0 bootloaderi ile düzgün çalışan tek boot manager. Fakat arayüzü biraz eski duruyor. Acaba arka plan, ikonlar vs. değişebiliyor mu?
Evet, bu mümkün.
Benim merak ettiğim de EFI olması şart mı acaba? Legacy kurulumlar için de kullanılabilir mi? Web sitesini okuyalım bakalım.

FreeBSD boot0 bootloaderi ile düzgün çalışan tek boot manager. Fakat arayüzü biraz eski duruyor. Acaba arka plan, ikonlar vs. değişebiliyor mu?
Burada güzel temalar var.

Bir ay kadar önce grub yöneticisini silip bu Bootloader'i yüklemiştim. Tam olarak neyi yanlış yaptığımı bilmiyorum ama Bootloader düzgün kurulmamıştı ve sisteme giriş yapamamıştım.

Böyle bir sorun olunca nasıl bir şey yapılmalı peki?

Bir ay kadar önce grub yöneticisini silip bu Bootloader'i yüklemiştim. Tam olarak neyi yanlış yaptığımı bilmiyorum ama Bootloader düzgün kurulmamıştı ve sisteme giriş yapamamıştım.

Böyle bir sorun olunca nasıl bir şey yapılmalı peki?
Bootloader değil boot manager bu. Eğer kullandığın OS'in kendi bootloader'ı yoksa başlatamazsın. REFInd sadece onları başlangıçta yönetmeni sağlıyor.

Geri
Yukarı