Rehber Bir Boot Manager: rEFInd Kurulum ve Özelleştirme Rehberi

Hayatımda şu ana kadar en çok uğraştığım rehber. Önceki rEFInd rehberlerinin halefi sayılır.

NOT: rEFInd sadece UEFI cihazları destekler. Eğer cihazınız BIOS ise UEFI'ye geçmeniz gerekir.
NOT: rEFInd'ı yükledikten sonra GRUB, systemd-boot, Syslinux vb. bootloader'ları silmeyin! Yoksa Linux dağıtımınız boot etmeyebilir.

Herkese selamlar. Eğer benim gibi birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız (Windows+Linux dualboot gibi)
muhtemelen GRUB ekranından sıkılmış, yeni bir alternatif arıyorsunuzdur. Bu rehberde sizi rEFInd ile tanıştıracağım.
O zaman ne bekliyoruz, haydi başlayalım!

rEFINd Nedir?
İşletim sistemlerini yükleyen bootloader'lar vardır. Bunları bir listede gösteren
arayüzlere boot manager denir. Bilgisayar açılırken art arda bir tuşa basıp USB'den boot etmek için
bir arayüz açarsınız ya, boot manager'lar da aynı işi yaparlar.
-
rEFInd da bir boot manager'dır ve işletim sistemlerini boot etmenizi sağlar.
2010 yılında terk edilmiş rEFIt projesinin halefi gibidir. 2012'den beri geliştirilmektedir.
Sadece UEFI destekler. Secure Boot'u kapatmanız gerekebilir.

rEFInd'ı Kurmak
İlk önce rEFInd'ı kuracağız. Aslında kurmak zor değil. Elinizdeki sistemin UEFI ve Secure Boot'u kapalı olması gerek.
Kurma işlemini 3 sisteme ayıracağız. Her bölümü Sürprizbozan olarak alacağım ki rehber çok uzun olmasın.

Windows için kurulum işi biraz uzun, o yüzden zaman kaybetmeden şu videoyu koyuyorum.
Sizde klasörün adının "refind-bin-0.14.0" olması lazım. Arkadaş eski bir sürüm kullanıyor.
Eğer Windows açılmazsa diye ne olur ne olmaz USB'nize Windows ISO'su yazdırın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
NOT: SIP açıksa onu kapatın:
csrutil status ile kontrol edin. "Enabled" açık, "disabled" kapalı demek.

1. Kapatmak için Mac'i açma tuşuna basın ve Command (⌘) + R'yi basılı tutarak kurtarma moduna girin.
    Eğer diskiniz FileVault ile korunuyorsa şifreyi girin.
    -
  2. Kurtarma modundayken yukarıdan Terminal'i açın ve csrutil disable yazın. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Normal moddayken csrutil status yazınca System Integrity Protection: Disabled. yazıyorsa kuruluma başlayabilirsiniz.
Kurulum için bir USB bellek gerekecek. Şuraya tıklayıp rEFInd'ın en son sürümünü indirin.

Klasöre çıkarttıktan sonra klasörü USB belleğe kopyalayın. Mac'inizi kapatın.
Mac'inizi kapattıktan sonra USB belleği takın ve açma tuşuna bastığınız anda Command (⌘) + R'yi basılı tutarak kurtarma moduna girin.
Eğer diskiniz FileVault ile korunuyorsa şifreyi girin. Kurtarma modunda üstten Terminal'i açın. USB'niz hâlâ takılı olsun.

Sonra şunları yazın:
Kod:
cd /
cd Volumes/
ls

Komutları yazdıktan sonra orada USB'nizin adını görmelisiniz.
Mesela benim USB'min görünen adı "SanDisk" ise cd SanDisk olarak yazacağım.
Bir de benim yükleyeceğim rEFInd sürümü 0.14.0 ise aşağıdaki gibi yazmalıyım.
0.12.0 için "refind-bin-0.12.0" olarak yazarım mesela.

Kod:
cd USB-ADI/
cd refind-bin-0.14.0/
./refind-install

Aşağıda uyarı verirse Y yazın. Sormazsa kendisi kurar.
Yeniden başlattığınız zaman rEFInd'ın çıkması gerek. macOS için "Boot macOS From Preboot" seçeneğini seçin.
NOT: Eğer yüklerken uyarı çıkarsa "Evet" veya "Yes"e basın.

Ubuntu ve Linux Mint:
Bash:
sudo apt-add-repository ppa:rodsmith/refind
sudo apt-get update
sudo apt-get install refind
refind-install

NOT: PPA ile yükleme yöntemini 32-bit bir Mac'te veya ASUS T100TA'da kullanmayın.
Geliştiricinin dediğine göre PPA ile yükleme yöntemi, sahip olduğu bu cihazlarda sıkıntılıymış.

Debian:
Bash:
wget https://sourceforge.net/projects/refind/files/0.14.0/refind_0.14.0-1_amd64.deb/download -O refind_0.14.0-1_amd64.deb
dpkg -i refind_0.14.0-1_amd64.deb
sudo apt install -f
sudo -s
refind-install

Fedora:
Bash:
wget https://sourceforge.net/projects/refind/files/0.14.0/refind-0.14.0-1.x86_64.rpm/download -O refind-0.14.0-1.x86_64.rpm
sudo dnf install refind-0.14.0-1.x86_64.rpm
sudo refind-install

Arch Linux:
Bash:
sudo pacman -S refind-efi
sudo -s
refind-install

OpenSUSE:
Bash:
wget https://sourceforge.net/projects/refind/files/0.14.0/refind-0.14.0-1.x86_64.rpm/download -O refind-0.14.0-1.x86_64.rpm
sudo zypper install refind-0.14.0-1.x86_64.rpm
sudo refind-install

Eğer bilgisayar rEFInd'tan boot etmiyorsa rEFInd'ı BIOS'tan en üst sıraya alın.
Bir de Secure Boot açık kalmışsa böyle bir hata ile karşılaşmanız olası.

1695551367954.png

rEFInd'tan Küçük Özellikler
rEFInd'ı kurduk fakat alttaki gibi görünüyor, 2012'den kalma bir arayüz.
Aynı zamanda sadece 3 işletim sistemi kurmama rağmen 6 tane seçenek var.
screenshot_002.jpg

İlk önce Delete tuşuna basarak gereksiz seçenekleri gizliyoruz.
Mesela ben grubx64.efi, bootx64.efi ve Windows'un bootx64.efi'sini gizledim.
Artık 3 seçenek var: Windows, OpenCore (macOS) ve Linux Mint.
1695547294121.png
Şu ikonu kullanarak yanlışlıkla gizlediğiniz seçenekleri geri getirebilirsiniz.

GRUB'ı gizlememizin sebebi: Linux Mint'i GRUB'ı geçerek boot edebileceğimiz gerçeğidir.
Evet, GRUB'ı geçip Linux Mint'i boot edebiliyoruz.

Aynı zamanda bu menüden bilgisayarı kapatıp yeniden başlatabiliyor, BIOS'a girebiliyoruz.
Ekran görüntülerini nerden aldığımı sormayın, F10 yapınca ekran görüntüsü alıyor. EFI bölümünün en başına kaydediliyor görüntü.

rEFInd'ı Düzenlemek (Temalar vb.)
Bu taş çağından kalmış arayüzden nefret ediyorsanız ve özellikleri incelemek istiyorsanız okumaya devam edin.
Bilgisayarınızı açtıktan sonra EFI bölümünüzden rEFInd'a gelin. (Linux dağıtımlarında /boot/efi/EFI/rEFInd)
Windows'ta mountvol S: /s yapıp Explorer++ ile açabilirsiniz. (S: yerine istediğiniz boşta olan bir harfi koyun. Z: gibi.)
Intel Mac'ler için ise şuraya bakın.
-
İşimiz rEFInd bölümündeki refind.conf'ta. Burada özellikleri doğruluyoruz.
Kullanabileceğiniz bazı seçenekleri açıklayacağım:

Kod:
timeout 20 (20 saniye AFK kaldıktan sonra varsayılan sistemi boot eder.)
shutdown_after_timeout (Timeout geçtikten sonra PC'yi kapatır. Tam çalışmayabilir.)

hideui banner (Yukarıdaki rEFInd logosunu gizler.)
icons_dir (İkonlarınızın olduğu yeri belirtin. İkonlar için PNG ve ICNS formatı önerilir.)
banner (rEFInd logosu yerine kullanacağınız görseli belirtin. Banner için BMP formatı önerilir.)

textonly (rEFInd'ı sadece yazı moduyla açar. Önermem.)
enable_touch (Dokunmatik ekran desteği kazandırır. Sistemi dokunarak kontrol edebilirsiniz.)
enable_mouse (Fare desteği kazandırır. Klavyeniz sıkıntılıysa kullanabilirsiniz.)
mouse_size (Farenin piksel olarak büyüklüğünü ayarlamanızı sağlar.)
mouse_speed (Farenin hızını ayarlamanızı sağlar.)

use_graphics_for (rEFInd, sisteminizi açarken kendi yazdığı yazısını göstermesin.)
(Buraya linux, windows yazabilirsiniz. Hackintosh ile çalışmıyor.)

showtools (rEFInd seçeneklerinde UEFI Shell, Memtest vb. araçların olmasını sağlar.)
(Buraya isterseniz shell, windows_recovery ekleyebilirsiniz.)

include (Buraya temanın config dosyasını ekliyoruz. Rehberde göstereceğim.)

Şimdi de rEFInd'ımıza tema ekleyeceğiz. Tema eklemek için ilk önce temamızı indiriyoruz.
Burada bol bol tema bulabilirsiniz. Sevdiğinizi bulamadıysanız alttaki "Load more..." tuşu ile daha fazlasını inceleyin.
Ben refind-theme-regular isimli temayı kullanacağım. Temayı seçtikten sonra Code > Download ZIP diyerek indirin.

ZIP'i çıkardıktan sonra EFI'nizdeki rEFInd klasörüne gelin ve themes isimli bir klasör oluşturun.
İçine temanızın klasörünü kopyalayın, klasörün içindeki ögeleri değil. Sonrasında refind.conf dosyasını açın ve en sonuna gelin.
En sona alttaki gibi bir şey yazacağız.

Kod:
include themes/tema-klasor-adi/theme.conf

Benim tema klasörümün ismi "refind-theme-regular", o yüzden o ada göre aşağıdakini yazacağım.

Kod:
include themes/refind-theme-regular/theme.conf

Config dosyamızı kaydedip bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda temalı rEFInd'ı göreceksiniz!
Daha hoş görünmesi için tema klasörünüzün içindeki theme.conf dosyasını ve icons klasöründeki ikonları değiştirebilirsiniz.
Mesela benim son rEFInd görünümüm böyle artık. (Temayı karanlık yaptım ve Linux Mint ile OpenCore ikonlarını değiştirdim.)
1695568020997.png

Kapanış ve Bonus: Yanlışlıkla Rehber Yayınlamak
Rehberin sonuna artıdan yaşanan, trajikomik bir olay eklemek istedim.
Ben bu rehberi hazırlarken yanlışlıkla rehberi yayınladım. Yarısı falan bitmişti daha.
Moderatörlere silmelerini rica ettim fakat silmediler. Beni öylece koskoca kategorinin ortada bıraktılar.

Hatta eksik olan rehberim raporlanmaya kapatıldı. Bilet falan açtım, bir şekilde silindi rehber.
Bu olay içimde kalmasın diye anlatmak istedim. Boşu boşuna 75 kişiye rezil oldum yani.

Rehberimi okuduğunuz için teşekkürler, konu hakkında sorunuz varsa yazmayı unutmayın.

Öyleyse sağlıcakla kalın, hoşça kalın!

Son düzenleme:
Hehehe. 75 Kişinin biri de bendim :)

Kesinlikle hocam, kopyalama geçmişimden silinmeseydi mesajı da koyacaktım fakat Windows + V yapınca bulamadım.

Her düzenlediğimde rehber onay sürecine giriyor, ilk saat içerisinde ikide bir kaybolursa sıkıntı yok yani.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerinize sağlık hocam.

Kesinlikle hocam, kopyalama geçmişimden silinmeseydi mesajı da koyacaktım fakat Windows + v yapınca bulamadım.

Her düzenlediğimde rehber onay sürecine giriyor, ilk saat içerisinde ikide bir kaybolursa sıkıntı yok yani.

Hocam selam bu tam olarak nasıl işler yani mesela disk değiştirirsek bilgisayarda yine kalırmı.

Son düzenleme:
Hocam selam bu tam olarak nasıl işler yani mesela disk değiştirirsek bilgisayarda yine kalırmı.
Diskte işletim sistemlerini yükleyen bootloader/boot manager dosyaları var. Onları tek bir menüde topluyor. Bunların çoğunluğu da EFI Sistem Bölümü'nde oluyor.

rEFInd eski diskte kaldığından yeniden kurmanız gerekir.

Yedek bir masaüstü bilgisayarınız varsa diski ona takıp biçimlendirmeyi deneyin.
Sonra da o diski çıkartıp geri laptopa takarsınız, Windows kurarsınız.

Yok işte sıkıntı o.

Yedek bir masaüstü bilgisayarınız varsa diski ona takıp biçimlendirmeyi deneyin.
Sonra da o diski çıkartıp geri laptopa takarsınız, Windows kurarsınız.

Komuşda var aslında ama bilmiyorum ki vermezler gibi geliyor bana. Cimriler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı