Bir oyunu servera bağlamak

harajukubarbie

Kilopat
Önceden S2 son silah diye bir oyun vardı kapanmıştı ama Facebook'tan görüştüğüm birisi oyunun ellerinde olduğunu, düzenlemeler yaptıklarını ve 4 5 tane serverları olduğunu söyledi bana. Video da attı oyun açılıyordu fakat giriş yapılırken Server connect failed yazıyordu. Şimdi sadece S2'yi onların elindeki Servera bağlamak gerekiyor yardım edebilecek var mı?

Kağıt üzerinde yardım edebilirim. Açıkçası bu konuda yardım etmek için pek hevesli değilim. Yanlış anlaşılmasın ancak boş iş peşinde koşuluyor diye düşündüğümden hevesli değilim. Bu işe kalkışan insanlar VDS kiralamış mı öncelikle?

Server kiralamışlar fakat oyunu servere bağlayabilecek birini bulamayınca daha kiralamamışlar şimdilik geçici bir server olsa yeter diyor. Oyunu bağlayıp sorun olup olmadığına bakacaklar ve birkaç değişiklik de yapacaklarmış. Geçici server olsa yeter diyor.

Putty, Filezilla, Navicat ve sanal bir makine yardımıyla local sunucu kurup test edebilirsiniz. Ancak bu kadarının detayını verebilirim.

Oyunun sunucu dosyaları kurulum için mi hazırlanmış yoksa kurulduktan sonra mı sunucudan alınmış? Bunların hepsinin önemi var. Direkt paketlerden çıkarıp sunucu içerisinde kurulumu sen mi yapıyorsun yoksa hazır kurulmuş sunucu dosyalarını aldın, config dosyalarını tek tek düzenlenmen mi gerekecek bunlar hakkında elimizde bir bilgi yok.

Oyun nasıl bir altyapı istiyor, veri tabanı nasıl olmalı bunlarla ilgili bilgimiz de yok. Yani bu işte yeteri kadar bilgiye sahip değillerse zaten işin içinden çıkamazlar. Deneme yanılma yöntemiyle bir şeyler yapmaları mümkün, ancak bunun için de daha önce söylediğim gibi sunucularla ilgili biraz tecrübe ve bilgi gerekir.

Bir iletişim bilgisi ekleyin, konuşalım. Daha elinizde ne var emin bile değilim.

Putty, filezilla, navicat ve sanal bir makine yardımıyla local sunucu kurup test edebilirsiniz. Ancak bu kadarının detayını verebilirim.

Oyunun sunucu dosyaları kurulum için mi hazırlanmış yoksa kurulduktan sonra mı sunucudan alınmış? Bunların hepsinin önemi var. Direkt paketlerden çıkarıp sunucu içerisinde kurulumu sen mi yapıyorsun yoksa hazır kurulmuş sunucu dosyalarını aldın, Config dosyalarını tek tek düzenlenmen mi gerekecek bunlar hakkında elimizde bir bilgi yok.

Oyun nasıl bir altyapı istiyor, veri tabanı nasıl olmalı bunlarla ilgili bilgimiz de yok. Yani bu işte yeteri kadar bilgiye sahip değillerse zaten işin içinden çıkamazlar. Deneme yanılma yöntemiyle bir şeyler yapmaları mümkün, ancak bunun için de daha önce söylediğim gibi sunucularla ilgili biraz tecrübe ve bilgi gerekir.

Bir iletişim bilgisi ekleyin, konuşalım. Daha elinizde ne var emin bile değilim.

Tamam yazıyorum hemen bahsettiğim kişi bu Kadir Ekmekyermez

Facebook kullanmıyorum, mail adresi verin oradan iletişime geçelim.
Dediğiniz gibi değil. Tersine mühendislikte bilgili yabancı kişiler oyun üzerinde çalışıyor ve onlarla iletişim halindeyiz, gelişmeleri de aktarıyorlar bize. Yukarıda oyunun kullanıcıya sunulan dosyalarından server kuramazsınız demişsiniz ama kendileri paketleri çözerek oyuna giriş yaptılar ve game lobby, game room ile ilgileniyorlar şu an. Ayrıca bu oyunun maç başlatmayı sağlayan dedicated server programı sızdırılmış yani dediğiniz kadar imkansız değil.

@Silinen üye Hala söylediğimin arkasındayım. Client olarak sunulan dosyalarla server tarafında bulunan dosyaların birbirleriyle alakası yok. Hatta dosya türleri bile aynı değil. Aynı işletim sisteminde çalışamazlar. Elinizdeki client dosyalarını tabii ki de düzenleyebilirsiniz ancak bu dosyalarla iletişim kurabilmek için sunucu tarafında doğru konfigüre edilmiş sunucu dosyalarına ihtiyacınız olacak.

Daha önceki mesajlarımda da söylediğim gibi hem server hem client dosyalarınız ve bir de sunucunuz varsa elbette zor bir iş değil. Joygame'in halen bu oyun ve dosyaları üzerinde hak sahibi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

@Silinen üye Hala söylediğimin arkasındayım. Client olarak sunulan dosyalarla server tarafında bulunan dosyaların birbirleriyle alakası yok. Hatta dosya türleri bile aynı değil. Aynı işletim sisteminde çalışamazlar. Elinizdeki client dosyalarını tabii ki de düzenleyebilirsiniz ancak bu dosyalarla iletişim kurabilmek için sunucu tarafında doğru konfigüre edilmiş sunucu dosyalarına ihtiyacınız olacak.

Daha önceki mesajlarımda da söylediğim gibi hem server hem client dosyalarınız ve bir de sunucunuz varsa elbette zor bir iş değil. Joygame'in halen bu oyun ve dosyaları üzerinde hak sahibi olduğunu da unutmamak gerekiyor.
Clientten servera gönderilen packetlerin şifresini kırdılar ve packetlerin yapısını anlayarak serverdan cevap olarak packetler de gönderdiler. Yani mümkün olmasa oyuna kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıp, oda kuramazlar, server oluşturamazlardı. Kendileri ileri derecede tersine mühendislikte bilgili. Eğer mümkün olmasaydı, bu oyunun altına girmezlerdi zaten. Ayrıca dava konusuna hiç girmeye gerek yok bence. Bu oyunun geliştirici ekibinin diğer oyunu Sudden Attack için private server var bayadır ve hiç dava vs açılmadı. 2013 yılında geliştirici şirket tarafından desteği kesilen ve kapatılmaya maruz bırakılan oyunu bırak yayıncı, asıl şirket bile bir şey yapamaz. Zaten private server olaylarında dava genellikle olmuyor ve bunu düşünmeye bile gerek yok. İsterseniz bu videoyu izleyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ellerindeki oyunla davalık olmamak için oyun içeriğini, çeşitli isimlendirmeleri değiştirmeleri ve biraz da görsel farklılık sunmaları yeterli oluyor zaten. Öylesine, kâr amacı gütmeyen bir sunucu yapıldığında elbette hak sahibi bunun peşine düşmeyecektir.

Ellerindeki oyunla davalık olmamak için oyun içeriğini, çeşitli isimlendirmeleri değiştirmeleri ve biraz da görsel farklılık sunmaları yeterli oluyor zaten. Öylesine, kâr amacı gütmeyen bir sunucu yapıldığında elbette hak sahibi bunun peşine düşmeyecektir.
Bu oyun için oyunla ilgili bir şey değiştirilemez. Oyun motoru sadece şirketlere lisanslanıyordu ve internette hiç yok oyunun kaynak kodları da dahil. Bilerek geliştirici şirketi tarafından kapatılmış bir oyuna server açılınca peşine düşeceklerini zannetmiyorum ve olmaz da. Oyunun şirketi bilerek desteği kesmişti oyundan yani desteği kestikleri oyunun peşine düşmezler + şöyle bir şey daha var. S2, Sudden Attack'ın geliştiricilerinden çıkmış bir oyun ve o oyun da S2 gibi kapatıldı ama private serverları var. Hatta takip ettiğim bir private serverda oyuna nakit getiriyorlardı yani bunda bile dava olayı yoksa S2'de hiç olmaz.
Ayrıca oyunun üzerinden 8 sene geçti. Hakları bile yenilenmemiştir.

Geri
Yukarı