Bir oyunun ünlenmesi için ne yapılmalı?

Merhaba, şu an bir oyun geliştiriyorum ve oyunu Alpha, beta, Full şeklinde çıkaracağım. Oyunun biraz ünlenmesini istiyorum fakat aklımda bir soru var. Bunu nasıl yapacağım, aklımda sadece bazı youtuberlara(Türk, yabancı) mail atarak oyunumun videolarını çekmesini isteyeceğim. Size sorum şu ki, bir oyunun ünlenmesi için neler yapılması lazım? (not: Hangi kategoride seçeceğimi bulamadım, oyun programlamayı seçtim.)

Kesinlikle kaliteli bir oyun olması lazım sonra evet yayıncılara mail atıp ulaşabilirsiniz eğer 1 saatten fazla oynanırsa bence saran bir oyun geliştimişsinizdir yayıncılara oyununuzu oynatmak bence gayet yeterli bir reklam ayrıca bize de bir beta testi verebilirsiniz :D denemekten memnuniyet duyarım. Bu arada teması ne oyunun.

Kesinlikle kaliteli bir oyun olması lazım sonra evet yayıncılara mail atıp ulaşabilirsiniz eğer 1 saatten fazla oynanırsa bence saran bir oyun geliştimişsinizdir yayıncılara oyununuzu oynatmak bence gayet yeterli bir reklam ayrıca bize de bir beta testi verebilirsiniz :D denemekten memnuniyet duyarım. Bu arada teması ne oyunun.

Bir arsanın güvenliğiyiz, açık dünya korku.

Oyununuz yayınlayınca beni de etiketler misiniz? Duruma göre yatırım yapabileceğimi belirtmek isterim.

Tamam, teşekkürler.

Saracağını düşünüyorum Erzurum bir zamanlar linç yesede tuttu sizinki hayli hayli tutacaktır :D oyunun adını belirlemiş miydiniz çıkarsa Steam'e vs hemen alırım.

Oyunun adını tam belirlemedim proje adı olarak Meadow Down koydum. Oyunu Steam'a koyacak bir bütçem yok, itch.io`ya koymaya düşünüyorum. Oyun çıkınca bağışlar gelirse bağışlar ile beraber Steam'e yükleyebilirim oyunu.

Oyunun adını tam belirlemedim proje adı olarak meadow down koydum. Oyunu Steam'a koyacak bir bütçem yok, itch. IO'ya koymaya düşünüyorum. Oyun çıkınca bağışlar gelirse bağışlar ile beraber Steam'e yükleyebilirim oyunu.

En kısa sürede yayınlamanız dileğiyle oyunu çıkardığınız zaman buradan bizide bilgilendirirseniz çok memnun kalırım Türk geliştiricilere destek olmak lazım.

1. Sen ne kadar kendinin tarafsız olduğunu düşünsen de asla tarafsız olamazsın yapan kişi sensin. Tarafsız olabileceğini düşündüğün mümkünse arkadaşın olmayan kişilere oyunu oynattır ve test ettir. Burada gönüllü testerlar bulabilirsin eminim. Yalnız tester oyunu oynayıp "güzeldi ya" demek değildir. Amatör bir tester bile olsa basit bir oyun yapım süreci veya programlama bilgisi bilmesi senin işine gelir. Sana anlatacağı şeyi daha kolay anlatır.
  2. Kesinlikle discord sunucusu olmalı. Burayı güzel dizayn etmelisin aktif olmalısın insanların sana ya da sana ulaşabilen birilerine ulaşabilmesi lazım.
  3. Patreon gibi bağış alan sitelere oyunun gerçekten güzel olduğunu birkaç kişi ile birlikte tarafsızca karar verirseniz, oyundan videolar görseller yükleyip bağış toplayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde oyuncu kitlesi de yaratılmış olur. İnsanları da topluluğa dahil etmek onları oyun yapımında görevli hissettirir. Oyunu oynarlar ve ücretsiz reklamını yapabilirler.
  4. Reklam demişken en önemli şey reklam. Şu dünyada her şey satılabilir her şeyin bir değeri vardır ve bu değeri tamamen senin nasıl sattığın belirler. O yüzden reklam çok önemli. Benim sana tavsiyem ilk oyunlarını, stüdyonu tanıtmak için kullanmandır. Yani bu oyunun reklamını elbette yap ama eğer bir oyuna gönül vermeyeceksen -ki kesinlikle verme şu an başlangıçta olduğun için- bu oyunu bile reklam olarak kullan. Nasıl CD Projekt Red'i herkes bir iki oyunla tanıdıysa seni de tanıyabilirler. Seni dediğim şirketini.
  5. Ha bu arada unutmadan İngilizce. Eğer işini güzel yaparsan Türkler zaten destek verecektir. Tabi ki bu tamamen göz ardı et anlamına gelmiyor fakat mümkünse Türkçe'den çok İngilizce'ye önem vermelisin. Reklam verirken, Youtube videoların, oyunun dillerinde, discord sunucusunda hemen hemen her yerde "changeloglar" "roadmapler" her şey İngilizce olmalı. Türkçesi de olursa çok daha iyi olur elbette.
Bunlar da benim aklıma gelen birkaç öneri. Umarım başarılı olursun. Muhakkak sana inanan insanlar olur yanına onları al. Hiçbir şey yapmasalar bile sen kötü hissettiğinde iki kelam laf etseler yeter bazen.

1. Sen ne kadar kendinin tarafsız olduğunu düşünsen de asla tarafsız olamazsın yapan kişi sensin. Tarafsız olabileceğini düşündüğün mümkünse arkadaşın olmayan kişilere oyunu oynattır ve test ettir. Burada gönüllü testerlar bulabilirsin eminim. Yalnız tester oyunu oynayıp "güzeldi ya" demek değildir. Amatör bir tester bile olsa basit bir oyun yapım süreci veya programlama bilgisi bilmesi senin işine gelir. Sana anlatacağı şeyi daha kolay anlatır.
  2. Kesinlikle Discord sunucusu olmalı. Burayı güzel dizayn etmelisin aktif olmalısın insanların sana ya da sana ulaşabilen birilerine ulaşabilmesi lazım.
  3. Patreon gibi bağış alan sitelere oyunun gerçekten güzel olduğunu birkaç kişi ile birlikte tarafsızca karar verirseniz, oyundan videolar görseller yükleyip bağış toplayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde oyuncu kitlesi de yaratılmış olur. İnsanları da topluluğa dahil etmek onları oyun yapımında görevli hissettirir. Oyunu oynarlar ve ücretsiz reklamını yapabilirler.
  4. Reklam demişken en önemli şey reklam. Şu dünyada her şey satılabilir her şeyin bir değeri vardır ve bu değeri tamamen senin nasıl sattığın belirler. O yüzden reklam çok önemli. Benim sana tavsiyem ilk oyunlarını, stüdyonu tanıtmak için kullanmandır. Yani bu oyunun reklamını elbette yap ama eğer bir oyuna gönül vermeyeceksen -ki kesinlikle verme şu an başlangıçta olduğun için- bu oyunu bile reklam olarak kullan. Nasıl CD PROJEKT RED'i herkes bir iki oyunla tanıdıysa seni de tanıyabilirler. Seni dediğim şirketini.
  5. Ha bu arada unutmadan İngilizce. Eğer işini güzel yaparsan türkler zaten destek verecektir. Tabii ki bu tamamen göz ardı et anlamına gelmiyor fakat mümkünse Türkçe'den çok İngilizce'ye önem vermelisin. Reklam verirken, YouTube videoların, oyunun dillerinde, Discord sunucusunda hemen hemen her yerde "changeloglar" "roadmapler" her şey İngilizce olmalı. Türkçesi de olursa çok daha iyi olur elbette.
Bunlar da benim aklıma gelen birkaç öneri. Umarım başarılı olursun. Muhakkak sana inanan insanlar olur yanına onları al. Hiçbir şey yapmasalar bile sen kötü hissettiğinde iki kelam laf etseler yeter bazen.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Tester aramaya belki birkaç güne başlayabilirim, ilk alphasının bitmesine az kaldı.

En kısa sürede yayınlamanız dileğiyle oyunu çıkardığınız zaman buradan bizide bilgilendirirseniz çok memnun kalırım Türk geliştiricilere destek olmak lazım.
Teşekkürler,oyunun ilk versiyonunu çıkardığım gün buraya atacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı